Na dvou hřištích v Karviné bojovaly fotbalové naděje o postup do celostátního finále v Hluku. Jako tradičně si na podobné akci dalo dostaveníčko všech šest okresních výběrů Moravskoslezského kraje, kromě Karviné tedy ještě Frýdek-Místek, Ostrava, Opava, Nový Jičín a Bruntál.


Tento turnaj už se dostal do povědomí fotbalové veřejnosti. Pořádá se každoročně, přičemž pořadatelství postupně rotuje po jednotlivých okresech. Letos připadlo na Okresní fotbalový svaz v Karviné. Malí žáčci do 12 let zápolili na hřištích U Bažantnice a na stadionu MFK (bývalá Kovona) s vervou, snažili se nevypustit jediný souboj.


Je dobré vědět, že právo startu v okresních výběrech získali pouze fotbalisté, kteří působí nejvýše v krajských žákovských přeborech. Sestavení týmu pak záleželo na jednotlivých trenérech Okresních svazů. Ten karvinský sestavoval jako již tradičně Ivan Chocholáček, předseda komise mládeže OFS Karviná, se svými spolupracovníky. Jeho tým nakonec v turnaji obsadil třetí místo, jako jediný porazil vítěze z Frýdku-Místku.


„Vyzdvihl bych bojovnost a nasazení kluků, kteří odehráli výborné partie. Dokonce si myslím, že jsme fotbalově přehráli všechny soupeře, akorát nám chybělo lepší zakončení. Za kolektivní výkon a fotbalovost jsme zabodovali i u členů Krajské komise mládeže, čehož si ceníme,“ hodnotil turnaj Chocholáček, jenž upozornil speciálně na tři borce svého týmu, kteří mírně vyčnívali nad ostatními. „David Cíleček z ČSAD Havířov a Michal Jaworek s Tomášem Gistingerem z havířovského MFK byli našimi oporami,“ podotkl.


Tímto turnajem vyvrcholila pro Chocholáčka a další členy komise mládeže OFS celoroční práce s ročníky 1996. „Kluci jsou to šikovní, pokud na sobě budou pracovat, můžou to dotáhnout daleko. Teď už nám zase nastává tradiční mravenčí práce s o rok mladšími chlapci, ročníky 1997,“ poukázal na neustálý trenérský koloběh Ivan Chocholáček a poděkoval též novému Výkonnému výboru OFS Karviná za podporu během přípravy talentovaných chlapců.


Zastřešený systém pro všechny žákovské kategorie už se v domácích luzích a hájích dostatečně situoval, takže fotbalové týmy berou možnost probojovat se do postupových kol velmi prestižně. Sekretář komise mládeže KFS Radim Zajíc nastínil, jak mládežnický program v republice funguje. „Celá akce je vlastně pořádána Českomoravským fotbalovým svazem. Ten v rámci programu vyhledávání talentů pořádá celou škálu podobných soutěží od regionální úrovně po reprezentaci. Systém je následovný - nejmladší žáci, letos to jsou ročníky 1996, se sdružují v okresních výběrech. Mladší žáci A, ročníky 1995 a starší žáci B, ročníky 1994, hrají už v krajských výběrech a hrají mezi sebou mezikrajské soutěže. Do krajského výběru se nominují nejlepší fotbalisté našich šesti okresů, které v Moravskoslezském kraji jsou. A nejstarší žáci, ročníky 1993, kteří už mají tyto akce za sebou, jedou vždy na jaře na Kouba Cup, kde hrají krajské výběry z celé republiky. Tam už se pak vybírají hráči do české reprezentace,“ objasňoval princip vyhledávání talentů Radim Zajíc.


Více informací včetně výsledků přineseme v úterní příloze KARVINSKO a HAVÍŘOVSKO