Místopředseda představenstva olomouckého klubu Jiří Kubíček nám potvrdil, že tomu tak skutečně je, ale definitivně potvrzeno ještě nic být nemůže, protože fotbalový ročník v nižších soutěžích zatím neskončil. „O tom, jestli soutěž doporučíme předat někomu jinému, v tomto případě Karviné, nebo budeme druhou ligu sami hrát, rozhodne představenstvo klubu po skončení soutěže. MSFL jsme ještě nevyhráli,“ upozornil Kubíček.


Ten si pochvaloval jednání s karvinským náměstkem primátora Janem Wolfem, předsedou karvinského klubu. Je totiž jasné, že Sigma by v případě uskutečnění prodeje práv na druhou ligu do Karviné na celé transakci tratná nebyla. „S panem Wolfem máme na řadu věcí podobné názory. V případě, že bychom se dohodli, mohli by se někteří naši mladí hráči uplatnit v karvinském klubu. Tak to ostatně praktikujeme delší dobu a třeba letos jsme měli dva hráče v Třinci, tři ve Vítkovicích, tři v Hlučíně a de facto pomáháme severomoravským klubům zachraňovat druhou ligu,“ konstatoval Kubíček.


Údajně má být jednou z podmínek olomoucko-karvinské dohody to, že A tým přijde trénovat Oldřich Machala, někdeší ligový plejer Sigmy. Předseda MFK Karviná Jan Wolf k tomu pověděl: „Je to jedna z alternativ a v případě naší hlubší spolupráce se Sigmou i logický krok. Pan Machala zná olomoucké hráče, kteří by u nás hráli, je to ambiciozní trenér a my nového kouče hledáme,“ vrátil se k nedávnému ukončení smlouvy trenéra Hajného.

Rovněž start olomouckých hráčů v karvinském dresu by byl pro všechny strany prospěšný. „Olomoucká mládežnická líheň je pověstná, na Moravě je nejlepší, podle výsledků dokonce předběhla i Baník,“ poukázal na výsledky dorosteneckých i žákovských celků Sigmy Jan Wolf.


Ten rovněž potvrdil zájem Karviné druhou ligu hrát. „Máme v klubu osmnáct mládežnických družstev a chceme, aby naše práce s mládeží někam směřovala. Teď jsme provedli první etapu rekonstrukce stadionu a také diváci v Karviné by si druhou ligu zasloužili,“ má Wolf jasno v tom, že Karviná bude skutečně prodej druholigové licence od Sigmy realizovat.


Otázkou je, zdali fotbalové řády něco podobného umožňují, protože kdyby se takto podobně dalo „kšeftovat“ se soutěžemi, tak sportovní hledisko se definitivně vytratí a nastane chaos. Na druhou stranu se bohužel něco podobného už beztak děje, a tak je bezpředmětné se tím zabývat. Ve fotbale jde v první řadě o byznys.


Také fotbalová legislativa je v tomto ohledu poslední dobou notně benevolentní, přesto se jí musí přiznat, že se snaží v rámci možností řídit jistými pravidly. Aplikováno na tento případ, v minulosti platilo pravidlo, že pokud by Olomouc B soutěž vyhrála a odmítla druhou ligu hrát, nabízí se automaticky tato možnost dalším v pořadí. A těmi nebude Karviná, ale Znojmo, Mutěnice či Břeclav, kde mají rovněž eminentní zájem druhou ligu hrát, hlavně tedy Znojmo. To celé by ovšem platilo, kdyby se jednalo o variantu startu postupujícího týmu do MSFL a nižších soutěží, ne do druhé ligy.


„První a druhá liga mají profesionální statut a prodej licence se tímto neřídí. Důležitá je směrnice pro přijetí ligových a druholigových klubů do profesionálních soutěží. Pokud Karviná splní podmínky pro přijetí, může ligu hrát,“ odkázali shodně Kubíček i Wolf na legislativní bod směrnic ligového fotbalu, konkrétně na bod o rozvoji fotbalu v regionu. A ten by Karviná splnila.

Čtěte další informace v sobotním vydání Karvinského deníku