Doplatili na záludnost mokřin

Havířov - Při prvním divizním zápase nové sezony nedokázali fotbalisté MFK Havířov na rozmočeném terénu a přes stálou územní převahu vstřelit ani jeden gól.

12.8.2008

Havířovští fotbalisté si v Hranicích mohli připadat jako v aquaparku.Foto: Ivo Dudek

SK Hranice – MFK Havířov 1:0 (0:0)

Utkání začalo se čtvrthodinovým zpožděním. Přes Hranice se přehnala průtrž mračen a hlavní sudí Ogrodník nejdříve nechtěl terén uznat způsobilým ke hře. Na velký nátlak domácích nakonec zápas na neregulérním hřišti odstartoval.

Hraničtí asi moc dobře věděli, že fotbalově nebudou svému soupeři stačit, a proto vsadili na záludnost mokřin, které bránily v lepší kombinaci a technické hře.

Havířovský trenér Jaroslav Netolička se musel obejít bez Valového, Orlického, Hromady i Bartoše. První tři nepustily do hry zdravotní problémy, posledně jmenovaný čeká na vyřízení přestupu z Rakouska.

Přesto byli od prvních minut hosté jednoznačně lepším týmem. Jejich hra v pohybu dělala Hranicím velké problémy. Domácí se dostávali kupředu pouze nakopávanými míči, ale žádnou kloudnou akci nepředvedli.

Na druhé straně se mohlo měnit skóre už v 8. minutě. Holý potáhl míč, nahrál ho mezi beky na rozběhnutého Starého, který šel sám na brankáře, jenže sudí Ogrodník v tomto okamžiku nepochopitelně odpískal faul na Holého a neponechal výhodu, ze které mohl Starý skórovat.

Havířov se snažil kombinovat, míč se však často zastavoval v kalužích vody, rozmístěných rovnoměrně po celé hrací ploše. Naopak pro domácí byla voda vysvobozením. V momentech, kdy se nestačili vracet, jim kaluže zbržděním havířovské akce výrazně pomohly.

Hosté hrozili i po standardních situacích. Starý i Frait však své šance promarnili. Posledních deset minut prvního poločasu se Indiáni přizpůsobili nakopávané domácích a diváci sledovali vyrovnanější partii.

Druhou půli začali Indiáni šancí velmi dobře hrajícího Fraita. Ten zůstal po centru na zadní tyči zcela sám, ale ve stoprocentní šanci trefil jen nohy vybíhajícího brankáře. Poté se hosté nechali znechutit terénem i výkonem rozhodčího Orgodníka a vrátili se k nevýraznému výkonu z konce první půle. V 67. minutě se Holý vyhnul dvěma obráncům a předložil míč před branku. Starý ho však ze sedmi metrů netrefil.

Trefili se naopak domácí. Volný Pulkert se ve vápně nemusel obávat pozornosti havířovských zadáků a pohodlně skóroval – 1:0. „Hrubá chyba. Na takovém terénu mnohdy rozhoduje první branka,“ nelíbil se inkasovaný gól trenéru Netoličkovi.

A to ještě netušil, že bude mít stoprocentní pravdu. Jeho svěřenci ve zbytku zápasu zazdili dvě velké šance (Punčochář, Kisel) a nakonec se nedočkali ani penalty za jasné stažení Punčocháře.

„To, že se měla kopat penalta, uznala sportovně i hranická lavička. Ale další chybu sudího už nikdo nevrátí,“ poukázal na sporný okamžik Netolička, který ale vinu tragickému arbitrovi Ogrodníkovi nedával. „Za porážku si můžeme hlavně sami,“ prohlásil kouč Havířova.

Branka: 79. Pulkert. Rozhodčí: Ogrodník, žluté karty: 1:2, diváci: 200.
Havířov: Eliáš – Frait, Škoda, Adam, Hančin – Giňa (78. Vandriak), Šrámek, Kisel, Holý – Punčochář, Starý. Trenér: Jaroslav Netolička.

Autor: Libor Pristáš