MFK OKD Karviná – FC Vítkovice 2:0 (1:0)

Diváci, kteří v Karviné v sychravém či deštivém počasí nechodí na fotbal, přicházejí o výtečnou podívanou. Karvinští fotbalisté totiž opět předvedli na vodou nasáklém terénu famózní výkon a jednoznačně smetli Vítkovice, které si ani nekoply.

Výsledek vypovídá cosi o vyrovnaném utkání, ale nebylo tomu tak. Domácí hráči předvedli na těžkém terénu bojovný, ale i kombinačně skvěle zvládnutý výkon a jednoznačně soupeře předčili ve všech herních činnostech. Hlavně v důrazu a zdravé agresivitě. Přitom Vítkovice kvalitou svého kádru ani posledními výsledky nepatří na samé dno druholigové tabulky, nicméně v Karviné neměly nárok. Dokonce i odcházející vítkovičtí fanoušci, kterých do Karviné dorazilo zhruba třicet, cestou domů pronesli něco v tom smyslu, aby vítkovičtí hráči raději zahodili kopačky.

Domácí začali pěkně od podlahy. Po Fickově zahřívacím pokusu měl tutovku na noze Sourada. Po přihrávce Opice obešel i gólmana Uvarenka (jinak nejlepšího hráče hostí, který chytil minimálně další tři góly), ale na kluzké trávě uklouzl a jeho nedostatečně razantní ani přesný pokus do prázdné brány převzali vítkovičtí beci.

V 17. minutě rozehráli hosté nacvičený signál z trestňáku, kdy domácí čekali nákop před bránu vzduchem, ale kapitán Derych našel přízemním centrem na chvíli volného Diviše a jeho pokus letěl na Kučerovu bránu. Byl ale v posledním možném okamžiku zblokován nad. Ve 24. minutě vyslal Ficek za obranu Opice, tomu se ve snaze vypíchnout míč položil na zem Doležal a ohrozil vlastního gólmana!

Hned za minutu šla Karviná do vedení. Po třech pokusech, kdy se Rýdel z dálky zastřeloval, vyslal karvinský záložník na Uvarenkovu svatyni dělovku z přímého kopu, vítkovický brankář ji horko těžko vytěsnil na břevno, jenže zároveň před prázdnou bránu, kde byl u míče jako první Opic – 1:0.

První velkou šanci měli hosté vzápětí. A také oni z přímého kopu. Tvrdou střelu Poznara pod břevno Kučera skvěle vyrazil nad břevno. Do konce zápasu zahrozili ještě dvakrát domácí. Po Rýdlově rohu se do hlavy ideálně nepoložil Sourada, minutu před odchodem do šaten zase provětral Uvarenka agilní Macek.

Kdo čekal, že za to hosté ve druhé půli vezmou, byl překvapen neutuchající chutí a aktivitou domácího celku. V 52. minutě se probil do dobré pozice ze strany Macek, hledal přihrávkou do vápna Opice, který se v souboji před prázdnou bránou do zakončení nedostal. V 59. to tedy zkusil Macek sám, Uvarenko s problémy vyrazil.

Karviná měla až do 80. minuty jasnou územní převahu, dařilo se jí dokonce vykombinovávat soupeře spoustou hezkých akcí. Jursův centr, který se snášel do břevna, Uvarenko s potížemi odvrátil mimo, pak pálil z dálky Rýdel, rána skončila dva metry vedle. Aktivnější Karviná se snažila o pojistku, ale mohla inkasovat. Kučera po minutách nečinnosti bravurně zastavil pravou rukou přízemní ránu Pulkerta z ojedinělé akce.

Pak se nevídanou dělovku na vítkovickou svatyni předvedl Hoffmann, Uvarenko opět zasáhl. Gólovou akci Sourady s Opicem, která doputovala až k Fickovi, vyřešila vítkovická obrana odkopem co nejdál od Uvarenkových tyčí. Další akci nadšeně hrající Karviné odvrátil vítkovický Silveira odkopem do vlastního břevna! Vítkovický brankář byl v jednom ohni a hosté v těchto fázích hry působili až trapným dojmem.

Přesto mohli srovnat. Novákův přímý kop proletěl snad metr vedle šibenice. Pak zazdil nadějný brejk Juroszek, volného Opice před Uvarenkem nejspíš viděl, ale už mu nestihl nahrát. Pěknou střelou do růžku branky se pak prezentoval i Macek, ale pokus nebyl dostatečně razantní a Uvarenko jej vytěsnil na roh. Na rohové kopy vůbec domácí drtivě vyhráli. Kopali jich asi 12, zatímco hosté tři. V poslední minutě se ocitl v dobré pozici opět střídající Novák, Kučera zasáhl a v nastaveném čase očekávaná pojistka přeci jen přišla. Juroszek byl faulován ve vápně a Rýdel korunoval svůj perfektní výkon brankou z pokutového kopu – 2:0.

Branky: 25. Opic, 90(+2). z pen. Rýdel. Rozhodčí: Hrubeš, žluté karty: Jursa, Milosavljev, Buryán – Motyčka, Švestka, diváci: 2 175.
Karviná: Kučera – Hoffmann, Jelić, Buryán, Juska – Macek, Ficek (74. Milosavljev), Rýdel, Jursa – Sourada (79. Juroszek), Opic (90(+1). Dittrich). Trenér: Leoš Kalvoda.
Další zápas hraje Karviná v neděli v Praze na Bohemce.