Budou hrát fotbalisté Českého Těšína na jaře o postup? V klubu to nevylučují. Spíše s tím sami počítají

Tým, jenž se loni plácal v nevýrazném středu tabulky, letos produkoval atraktivní fotbal pro diváky, kterých pohříchu na domácí zápasy příliš moc nechodilo. „A to je škoda. Kluci by si to za předvedenou hru a dosažené výsledky určitě zasloužili,“ domníval se sekretář fotbalového klubu z Těšína Petr Bajtek.


Mančaft, který v letní přípravě odehrál jeden(!) přípravný zápas, probral svým návratem k týmu staronový kouč Dalibor Damek. Ten razil krédo: Kdo netrénuje, nehraje. A to borci z Těšína trénovali čtyřikrát týdně a zpočátku sezony i pětkrát, aby dohnali kondiční manko z letního nicnedělání. Fotbalisté však neremcali, naopak svého kouče uznávali.


„Hráči si trenérova slova brali k srdci. Bylo vidět, že ho poslouchají a berou. Na tréninky chodili pravidelně. Ono taky šlo poznat, že Damkovy zkušenosti z působení u třetiligového Frýdku-Místku a spolupráce s Radkem Látalem jsou k užitku. Přeci jen, trenér Damek mohl něco z Látalových dlouhodobých poznatků ze zahraničního angažmá své fotbalové kariéry načerpat a předat dál hráčům,“ myslí si Bajtek.


A výsledky dokazovaly, že Těšíňané jsou věru pilní žáci. Devět výher, třetí místo v tabulce a vedoucí příčka na dosah jsou argumenty, proč na jaře chodit na fotbal do Českého Těšína v hojnější míře.


Markantní zlepšení oproti loňské sezoně nastalo u týmu především v obraně. Ta nastupovala ve složení: pilíř defenzivy Rác, dále Blažek a Sostřonek, čili dva borci se zkušenostmi z druholigového Třince, a běhavý Pietroszek. Hráči pak hodně těžili i z jistoty vzadu jménem gólman Mrozek. „Jeho výhozy, zkušenosti a rozehrávka byly naší silnou zbraní,“ potvrdil Bajtek.


Středová formace se mohla pyšnit dvěma jmény, která by jistě uvítal nejeden tým soutěže – Čelůstka a Zima. Oba výborní dozadu i dopředu, hnací motory celého týmu. Škoda Zimova zranění v samém závěru soutěže.


Na výborném tažení podzimní částí má zásluhu i probuzený střelec Šmahaj. Loni se trápil, nyní nasázel už 10 gólů a je nejlepším střelcem mužstva. Kapitán Zima dal gólů šest. „Těžko někoho vyzdvihovat. Všichni odvedli skvělou práci. Není divu, že o naše hráče je zájem z vyšších soutěží. Sostřonek, Fizek, Čelůstka a další mají nabídky k přestupu,“ informoval sekretář Bajtek.


Kromě toho je tým velmi perspektivní. Starší hráči jsou jen dva – Zima a Mendrok, věkový průměr mužstva činí 23 let. Vše nasvědčuje tomu, že Těšín má našlápnuto k opětovnému posunu do divize. Když to nevyjde letos, zkusí to příště. „Samozřejmě, máme za sebou teprve podzim a přes zimu se toho může hodně udát. Ostatní celky budou jistě také posilovat, my rovněž. Rozhodne to, kdo si formu z podzimu přenese do jara, každopádně se budeme bít o postup. Zázemí v klubu je výborné, hráčský kádr kvalitní, chybí už jen větší počet diváků na našich zápasech,“ uzavřel s úsměvem Petr Bajtek.

Čísla
50 – tolik branek loni v krajském přeboru inkasovali hráči Těšína. Letošní podzimní bilance zní skvěle – pouhých 17 inkasovaných gólů.
53 – Střelecká potence Těšíňanů v loňské sezoně nebyla valná. Letos už Damkovi svěřenci stihli nastřílet 36 gólů. Mají zaděláno na překročení sedmdesátky.


Střelci
10 – Lukáš Šmahaj
6 – Tomáš Zima
4 – Lukáš Rác
3 – Marek Čelůstka, Anton Fizek, Lukáš Mendrok
2 – Petr Martinek, Pavel Pszczolka
1 – Michal Sostřonek, Filip Hradečný, Vojtěch Zábelka

Karty
Tým je disciplinovaný. Patří k nejslušnějším v soutěži. Má jen jednu červenou kartu (Rác), ale to kromě Nového Jičína všechny týmy soutěže. Počty žlutých karet jsou následující:
7 – Lukáš Rác
6 – Marek Čelůstka
4 – Petr Blažek, Marek Mrozek
3 – Anton Fizek, Otakar Popelka, Lukáš Šmahaj
2 – Rostislav Groš, Filip Hradečný, Petr Martinek, Lukáš Mendrok, Vojtěch Zabelka
1 – Michal Pietroszek, Pavel Pszczolka