Dnešním prvním přátelským utkáním proti Frýdku-Místku začínají herní přípravu druholigoví fotbalisté MFK OKD Karviná. Hráči nováčka druhé ligy se sešli na zahajovacím tréninku v pondělí 5. ledna i s novými posilami, které by měly nahradit odcházející hráče. Trenér Leoš Kalvoda bude dnes moci počítat s kompletním kádrem vyjma Mišinského, jenž je nemocen. Do hry by už ale měli zasáhnout všichni noví hráči.

Svěřenci trenéra Leoše Kalvody hrají dnes na umělce proti Frýdku

Karvinský klub během prosince, zvláště v období kolem Vánoc, a pak ještě po Novém roce, mohutně posiloval. Také fanoušci Karviné měli možnost vyjádřit na internetových stránkách klubu své stanovisko v otázce nákupu nových hráčů, a sice formou hlasování v anketě, na jakém postu by měl klub posílit nejvíce. Měli tak nepřímou možnost ovlivnit složení kádru pro jarní část sezony, i když je jasné, že šéfové klubu asi nejlépe vědí, kde karvinský A tým tlačí bota. Asi nikoho pak nepřekvapilo, že se fandové domnívají, že klub potřebuje nejvíce posílit v obraně.


A tak během uplynulých týdnů proudili do Karviné na zkoušku či hostování defenzivní hráči. „Zkoušeli jsme ale i útočně laděné záložníky a útočníky. Není to jen o obraně,“ připomněl trenér Kalvoda. Velké jméno si karvinští činovníci připravili hned na začátek seznamu posil – Radek Slončík přišel na hostování z rozpadajícího se Fulneku na post ofenzivního středopolaře. Vedle něj získal klub záložníka Zdeňka Látala z ČAFC Židenice.

Obranné typy nicméně převažovaly. Prvními dvěma byli další hráči Fulneku – obránce Vladimír Staš a defenzivní záložník Marcel Pavlík. „Oba jsou to zkušení borci, kteří by si měli na place ohlídat své prostory i usměrňovat spoluhráče,“ pravil před časem manažer klubu Petr Mašlej. Ten sehnal svému týmu i exotickou posilu – Kamerunce Tchamiho, který už má vyřízená víza a měl by se do středy objevit v Karviné.


K vidění by měly být i další dvě nové posily – bek Adrián Čeman, jenž v uplynulé sezoně dosáhl s Nitrou na třetí místo ve slovenské lize a stoper Jan Novák z Prešova, který se nedávno ocitl v hodně širším hledáčku padesáti hráčů pražské Slavie coby možná posila tohoto pražského klubu. „Čeman je další zkušený fotbalista, kterého jsme získali. Na Slovensku mu skončila smlouva, takže nyní už je naším hráčem. Nováka budeme teprve zkoušet,“ upozornil Mašlej.


Posledními dvěma novými borci jsou útočník Radim Diviš z Břeclavi a ostravský záložník Vladimír Mišinský, jenž ale nastupoval převážně za třetiligové béčko Baníku a podzim odehrál ve Frýdku-Místku. „Do přípravy s prvním mužstvem jsem vzal i naše talentované dorostence Lukáše Kubienu, Jana Michalíka a Petra Škutu, aby pocítili atmosféru A týmu. Dnes ale ještě k dispozici nebudou,“ potvrdil trenér Kalvoda, že klub neustupuje z tradice prosazovat do kádru vlastní odchovance.


V jednání je také příchod zkušeného gólmana Jakuba Kafky, který je hráčem Českých Budějovic, ale jeho posledním působištěm bylo polské Jastrzebie.
Naopak z podzimního kádru už odešli olomoučtí Rýdel, Richter a Blaha, dále Gill a Srb Jelić, o Juroszkovi a Vávrovi se nadále jedná.


Karvinou čeká v zimě dvanáct přípravných utkání, 16. února odjíždí na herní soustředění do Nymburka. „Je jasné, že během ledna a na začátku února bude převažovat nabírání hrubé síly, přesto jsme se snažili přípravu koncipovat jako ucelený, ale i pestrý blok tréninků. Bude to takový mix, kdy se nabírání fyzičky bude střídat s řadou herních prvků i zápasů. Potřebujeme, aby hráči měli do tréninků chuť. Kdybychom se dlouho věnovali jen jednomu cvičení, nemuselo by je to třeba bavit,“ objasnil svou tréninkovou strategii „stratég“ Kalvoda, který počítá pro jaro s kádrem dvaadvaceti hráčů, z čehož tři budou gólmani.


Přehled přípravných zápasů:
10. 1. 2009 (10:30): MFK OKD Karviná – Frýdek-Místek (Městský stadion - umělá tráva)
14. 1. 2009 (14:30): Tescoma Zlín – MFK OKD Karviná (Luhačovice)
20. 1. 2009 (14:30): Sigma Olomouc – MFK OKD Karviná (Olomouc)
24. 1. 2009 (11:00): MFK OKD Karviná - TS Bielsko-Biala (Městský stadion - umělá tráva)
31. 1. 2009 (12:00): MFK OKD Karviná – GKS Jastrzebie (Městský stadion - umělá tráva)
3. 2. 2009 (13:00): MFK Ružomberok – MFK OKD Karviná (Ružomberok)
7. 2. 2009 (10:30): MFK OKD Karviná – HFK Olomouc (Městský stadion - umělá tráva)
11. 2. 2009 (14:00): MFK OKD Karviná – Beskid Skoczów (Městský stadion - umělá tráva)
17. 2. 2009 (14:00): MFK OKD Karviná – Baumit Jablonec B (Nymburk)
19. 2. 2009 (14:00): MFK OKD Karviná – Slavia Praha B (Nymburk)
21. 2. 2009 (10:30): MFK OKD Karviná – Graffin Vlašim (Nymburk)
28. 2. 2009 (10:15): MFK OKD Karviná – Slavia Orlová (Městský stadion)