Meziokresní, čili krajské finále mladších žáků věkové kategorie (U 12) s názvem Danone Cup se odehrálo v Ostravě na hřištích sportovní školy Baníku Ostrava – Šoupalka. Jako tradičně se střetly fotbalové výběry šesti okresů Moravskoslezského kraje, tedy Karviné, Frýdku-Místku, Opavy, Nového Jičína, Bruntálu a domácí Ostravy. Trenéři Ivan Chocholáček a Josef Šiška nominovali 16 hráčů z šesti oddílů. Omluveni byli Damián Sosna, Martin Stalmach a Dominik Šeliga. Vůbec poprvé se hrálo na tomto turnaji na šířku hřiště s počtem hráčů 7+1.


V prvním utkání porazil výběr OFS Karviná pořádající Ostravu 2:0. V tomto zápase padnul nejkrásnější gól celého turnaje, který vstřelil Jakub Zogata z Českého Těšína. Z dvaceti metrů trefil míč přímo do šibenice.


Druhý zápas přinesl karvinským barvám porážku od OFS Frýdek-Místek 1:2. Byla to vůbec první prohra tohoto výběru! „Porážka samozřejmě musela někdy přijít, kluci neprohráli již jedenáct utkání po sobě a tuhle sérii nelze protahovat donekonečna. Přesto jsem svým hráčům zdůraznil, že nasazení a plnění taktických pokynů musí být od první do poslední minuty stoprocentní,“ komentoval premiérovou porážku svého výběru hlavní žákovský trenér OFS Ivan Chcoholáček.


Jeho hráči si pak dali říct a následující utkání proti Opavě zvládli s přehledem 3:0. Klíčový zápas čekal karvinské mladíky s Novým Jičínem, který všechny své soupeře v turnaji porážel, tedy i Frýdek-Místek. Po dramatickém souboji však žáčci výběru OFS Karviná dokázali soupeře udolat nejtěsnějším poměrem 1:0, když rozhodující branku vsítil kapitán Richard Kubiena z přímého kopu.


V závěrečném zápase pak Karvinští zdolali i OFS Bruntál 1:0, což nebyla snadná úloha. Nutnost plně bodovat mohla hráčům svazovat nohy. Hráči ale přistoupili k utkání zodpovědně, hráli s chutí a nasazením a brankou Nikolase Němce z ČSAD Havířov nakonec zvítězili.


Trenér Chocholáček pochválil družstvo za předvedené výkony. „Kluci si museli sáhnout na dno svých sil. Ukázala se ale jejich soudržnost. Bojovností a velikou touhou po vítězství si první místo právem zasloužili. Už je mi divné to pořád omílat dokola, ale je to opravdu skvělá parta, táhnoucí za jeden provaz. To prostě není klišé, je to pravda,“ dodal Chocholáček.


Střelci branek za OFS Karviná byli Kubiena a Mičík po 2, Němec, Bystřický, Palowski a Zogata 1. Tímto vítězstvím postoupili mladí reprezentanti OFS Karviná do baráže o postup do celostátního turnaje O pohár Danone. Jejich soupeřem bude v této baráži vítěz jiného krajského finále, která proběhla po celé republice, a to ze Zlínského kraje. Postupující z této dvojice si zahraje republikové finále, odkud se dá dostat dokonce na Mistrovství světa dvanáctiletých hráčů do francouzského Lyonu!


Závěrem trenér Ivan Chocholáček řekl: „Jsem rád, že kluci odehráli turnaj na šířku hřiště, neboť na tomto prostoru jsou neustále ve hře. Jsou nuceni tvořit a improvizovat jak fotbalově, tak takticky. Hlavním důvodem a myšlenkou je, aby už i nejmladší hráči dokázali ovládat míč v pohybu a rychlosti, což si myslím, že spoustě kluků, a možná i dospělých, v dnešním fotbale chybí.“


K samotnému výběru OFS Karviná pak dodal: „Tento ročník mladších žáků, čili 1997, doplněný o některé mladší hráče, vyhrál již třetí turnaj o přeborníka kraje po sobě. Z patnácti zápasu prohrál jediný, proto věřím, že pokud budou mít hráči nadále takový přístup, může to pár z nich dotáhnout klidně i do velkého fotbalu. Je to skutečně mimořádný ročník.“


Chlapci i realizační tým na závěr poděkovali rodičům za perfektní povzbuzování během celého turnaje v Ostravě.


Konečná pořadí turnaje: 1. OFS Karvina 12 b. (8:2), 2. OFS Nový Jičín 12 (10:5), 3. OFS Frýdek-Místek 7, 4. OFS Bruntál 6, 5. OFS Opava 5, 6. OFS Ostrava 1.


Nejlepším brankářem turnaje byl vyhodnocen František Chmiel z OFS Karviná, ale trenéři musí pochválit rovněž druhého brankáře Miroslava Slívu z TJ Petřvald za jeho výborné výkony v rozhodujících utkáních turnaje.