Zahájení aktivu a řízení provedl člen Sportovně-technické komise Miroslav Křan, po němž si vzal slovo předseda Okresního fotbalového svazu Karviná Jiří Lincer a stručně zhodnotil práci jednotlivých komisí. Zprávu STK OFS a zhodnocení soutěžního ročníku obstaral další člen STK Radim Knapik a pak už se předávaly diplomy a poháry nejúspěšnějším družstvům jednotlivých okresních soutěží, pokud už nebyly předány přímo na hřišti při závěrečných utkáních loňské sezony, což platilo ve většině případů. S takovým postupem nezbývá než souhlasit, neboť bezprostřední radost s pohárem přímo na hřišti, kterou si mohou vychutnat všichni členové vítězného týmu, je vždy speciální a takto by to mělo vypadat pokaždé. Předání pohárů provedli předseda OFS Jiří Lincer a člen Výkonného výboru OFS Kamil Tobola.


Ve zprávě STK, která pracovala ve složení Jozef Osvald (předseda STK), Martin Svoboda (místopředseda), Radim Knapik, Miroslav Křan, Jiří Valový a Petr Špička (členové) za uplynulý rok se objevilo například to, že komise zasedala 39x a musela řešit různé problémy a nedostatky. Nejčastěji se jednalo o nehlášení výsledků, střelců nebo červených karet v mistrovských utkáních či pozdní dodání zápisu o utkání ze strany hlavního rozhodčího.


Dalším docela hojným prohřeškem, který se v loňské sezoně objevoval, byla nedostatečná pořadatelská služba na utkáních. Jiným problémem byly zase fotografie na registračních průkazech neodpovídající skutečné podobě hráče. „V minulém soutěžním ročníku byly oddíly rozhodčími pouze upozorňovány, avšak od následujícího soutěžního ročníku nebudou k mistrovskému utkání takoví hráči připuštěni ke hře, a to podle platného rozpisu soutěží,“ vysvětlil Radim Knapik.


Kromě toho musela STK řešit i závažnější problémy, především za neoprávněné starty hráčů v mistrovských utkáních, start na cizí registrační průkaz, nedohraná utkání pro pokles hráčů pod sedm a podobně. Z těchto důvodů vynesla STK i několik kontumačních výsledků, které kazí celkový dojem ze sezony v příslušných soutěžích.


„Chtěli bychom požádat jednotlivé kluby, aby v následujícím soutěžním ročníku 2009/2010 dbaly na řádné dodržování rozpisu mistrovských soutěží OFS Karviná, a aby i ve svém vlastním zájmu seznámily všechny funkcionáře a zainteresované osoby v daném klubu nejenom s tímto rozpisem soutěží, ale i se souborem předpisů Českomoravského fotbalového svazu a pravidly fotbalu. Velké procento případů, které jsme museli řešit, vzniklo právě neznalostí jejich článků a oddíly tak díky vlastní nedůsledností zbytečně platily pořádkové pokuty. Ty peníze mohly kluby využít účelnějším způsobem, třeba je investovat do mládeže,“ podotkl Knapik.


Okresní přebor mužů se loni odehrál s rekordním počtem 18 účastníků a bylo v něm odehráno 306 utkání, v nichž padlo celkem 1271 branek, v průměru přes 4 branky na zápas. Nejlepším střelcem se stal Jiří Kopel z Baníku Falco Doubrava s 23 brankami. Vítězem se stalo družstvo MFK Karviná B a postoupilo tak do I.B třídy, skupiny C.


Do okresního přeboru dorostu se původně přihlásilo 14 družstev, ovšem po odhlášení Baníku Albrechtice B a Slavie Orlové B se nakonec hrálo s dvanácti účastníky. Celkem bylo odehráno 132 utkání, v nichž padlo 728 gólů, v průměru 5,5 branek na zápas a nejlepším střelcem se stal Pavel Twrdý ze Sokolu Dolní Lutyně s 29 brankami. Vítězem se stal Inter Petrovice, jenž postoupil do krajské soutěže staršího dorostu, skupiny B.


V okresním přeboru starších žáků startovalo 14 účastníků a bylo odehráno 182 zápasů, v nichž padlo celkem 952 branek, průměrně přes 5 branek v jednom utkání. Nejlepším střelcem byl Josef Skokan ze Slovanu Záblatí s 37 brankami. Vítězem se stalo právě Záblatí, které si tak vybojovalo právo postupu do vyšší soutěže, ovšem této příležitosti nevyužilo a po něm ani další týmy, které byly osloveny. Z toho důvodu proto v letošním roce z kategorie starších žáků do kraje nepostoupil nikdo.


V okresním přeboru mladších žáků startovalo 6 účastníků, neboť Horní Bludovice se odhlásily. Soutěž se tak odehrála čtyřkolově (doma-venku, doma-venku) a bylo odehráno celkem 60 utkání, v nichž padlo 515 branek, v průměru 8,5 branek na zápas. Nejlepším střelcem se stal Jan Reis ze Slovanu Horní Žukov s 44 brankami. Vítězem se stalo družstvo MFK Havířov C.


Okresní přebor starších přípravek byl v soutěžním ročníku 2008/2009 odehrán ve dvou skupinách A a B, v každé skupině bylo 8 účastníků, celkem tedy 16. Dvoukolový systém určil zápasy o konečné umístění, vítězem se nakonec stalo družstvo MFK OKD Karviná A, jehož kanonýr Filip Štěrba byl s 34 góly i nejlepším střelcem soutěže. Celkem bylo odehráno 126 utkání, v nichž padlo 882 branek, průměrně přesně 7 branek na zápas.


Okresní přebor mladších přípravek se odehrál s devíti účastníky, celkem bylo odehráno 72 zápasů v nichž padlo 599 branek, průměrně přes 8 branek na zápas. Nejlepší střelcem se stal Andrej Sedláček z MFK Havířov B s 32 brankami. Vítězem však bylo opět družstvo MFK OKD Karviná A.


Rovněž bylo odehráno okresní kolo Českého poháru mužů a žáků. Vítězem obou kategorií se stal oddíl FK Baník Albrechtice, jehož družstva postoupili do krajského kola Českého poháru.


Okresní přeborníci
Okresní přebor mužů:
MFK OKD Karviná B
Okresní přebor dorostenců: Internacionál Petrovice
Okresní přebor starších žáků: Slovan Záblatí
Okresní přebor mladších žáků: MFK Havířov C
Okresní soutěž starších přípravek: MFK OKD Karviná A
Okresní přebor mladších přípravek: MFK OKD Karviná A

Nejlepší střelci
Okresní přebor mužů:
1. Jiří Kopel (Doubrava) 23, 2. Marian Sobinovský (H. Bludovice/ČSAD Havířov) 20, 3.-5. Tomáš Baron, Vlastislav Puchel (oba Louky) a Josef Foltyn (Bohumín B) 19.
Okresní přebor dorostenců: 1. Pavel Twrdý 29, 2. Petr Sagitarius (oba D. Lutyně) 27, 3. Tomáš Černoch (Stonava) 24.
Okresní přebor starších žáků: 1. Josef Skokan (Záblatí) 37, 2. Lukáš Kubalík (Orlová B) 30, 3. Dominik Otisk (D. Datyně) 28.
Okresní přebor mladších žáků: 1. Jan Reis (H. Žukov) 44, 2. Erik Klemš 35, 3. André Martynek (oba MFK Havířov C) 28.
Okresní přebor starších přípravek: 1. Filip Štěrba (MFK OKD Karviná A) 34, 2.-3. Radim Šimůnek (MFK Havířov C) a Vojtěch Wala (MFK Havířov B) 24.
Okresní přebor mladších přípravek: 1. Andrej Sedláček (MFK Havířov B) 32, 2.-3. Martin Kobza (Albrechtice) a Nicolas Noworyta (MFK OKD Karviná A) 29.