Fotbalový klub z Karviné ulovil před novou sezonou další polskou posilu. Na roční hostování s opcí, která se může po sezoně změnit v přestup, přichází do MFK OKD Marcin Pontus.


Třiadvacetiletý Polák už zkušenost s českým fotbalem má. V dresu ostravského Baníku se stal před časem dorosteneckým mistrem republiky v kategorii U 17.


„Na to vzpomínám hrozně rád. Atmosféra v Baníku tenkrát byla perfektní, měli jsme skvělou sezonu a nakonec získali i titul. Paráda. Teď se budu snažit, abych svými výkony pomohl Karviné k co nejlepšímu umístění ve druhé lize,“ dodal Pontus, jenž má za sebou angažmá v třetiligové španělské Horadadě, kyperském Lýssisu a polských klubech Odra Wodzislaw, Lech Poznaň a Odra Opole.


Příchodem zkušeného borce střední generace, kterou Karvinští tak nutně potřebují, se zvedne konkurence a kvalita mezi útočníky.


Kromě něj se klub posílil ještě o další tři Poláky, kteří však byli realizováni především pro tým dorostu. Pro přípravu s áčkem se počítá zatím pouze s talentovaným Bartolomiejem Setlakem (18).


Stejně jako Pontus je i Setlak odchovancem wodzislawské fotbalové akademie. „Je to hráč s předpoklady pro nejvyšší soutěž. Věkem je sice ještě dorostenec, ale takticky i technicky je už vyzrálý a připraven na dospělý fotbal,“ upřesnil sportovní manažer MFK OKD Karviná Petr Mašlej.


Karvinský klub navázal v minulých dnech bližší spolupráci právě s fotbalovou akademií polské Odry Wodzislaw, která spolupracuje s takovými veličinami jako jsou Real Madrid, Atlético Madrid či Valencia. „Je to další krok vpřed. Pro nás to znamená jediné – obrovskou výhodu. Jednak budeme mít neustále na výběr množství perspektivních hráčů, kteří k nám budou v přestupových obdobích chodit na zkoušku, jednak pořizovací cena takových hráčů pro nás bude nižší a samozřejmě přednostně budou tito hráči chodit k nám a ne do jiných klubů,“ pochvaloval si Mašlej, který dohodu s Poláky dotáhl úspěšně do konce. Karviná tak ani letos nepřestává v budování své pevné pozice v profesionálním fotbale.


Letní posilování druholigového klubu však nekončí. Do Karviné už dříve zamířili zkušený gólman Jakub Kafka a Slovák Adrián Klusa, oba borci s prvoligovými zkušenostmi ve svých rodných zemích.


Naopak z angažmá Srbů Trniniće a Paunoviće sešlo. Zato je v Karviné nově na zkoušce i ofenzivní záložník z prvoligové slovenské Nitry Pavol Húšťava, někdejší hráč Žiliny, Liberce či polského Sosnowce.


Kromě toho byly v tomto týdnu po jednáních s Baníkem definitivně doladěny přestupy ostravských hráčů Vladimíra Mišinského s Ondřejem Fickem. Oba s Karvinou uzavřeli dlouhodobé kontrakty.


„Po vleklém, ale korektním jednání s Baníkem jsme se nakonec dohodli na jejich přestupu. Suma odpovídá standardům druhé ligy. Jsme rádi, že se nám rapidně snižuje počet hráčů, kteří jsou u nás na hostování,“ spokojeně konstatoval sportovní manažer Karviné.


Posledními novinkami z klubu jsou odchody zkušeného borce Davida Sourady do Havířova, Jakuba Vávry do Fulneku a Petra Dittricha do Petrovic.


V příštím týdnu se má v Karviné objevit na tréninku ještě nadějný osmnáctiletý hráč z Albánie.


Po víkendovém venkovním dvojzápase v Uherském Hradišti se Slováckem a v polské Bielsko–Biale dojde k zužování karvinského kádru. Generálkou na II. ligu bude pohárový duel s ostravskou Porubou, ovšem zatím se neví, kde se bude hrát.