Ačkoliv oficiálně již fotbalová sezona v červnu skončila, malí klučinové z karvinské mládežnické líhně si ji v polovině července prodloužili na festivalu fotbalové mládeže v Kaposváru.

Místní klub zde každoročně pořádá megapodnik pro talentované chlapce ze všech koutů světa. „Pokud někdo zná házenkářský Handball Cup, který v létě pořádá Baník OKD, tak v Kaposváru to bylo něco podobného, jen účastníků bylo mnohem více,“ přiblížil Ota Štěrba, jenž karvinské žáčky připravuje se svým trenérským kolegou Liborem Plhoněm.


Karvinská výprava přijela do Kaposváru, ležícího 50 km jižně od Balatonu poblíž chorvatských hranic, v neděli. Členům výpravy bylo hned jasné, že sluníčka si užijí dosytosti. „Během zápasů pražilo, bylo 35°C ve stínu. V takových podmínkách jsme hráli jeden zápas denně a pozor perlička – čtvrtfinále, semifinále a finále se hrálo v jeden den s tříhodinovou přestávkou mezi utkáními,“ popisoval Štěrba.


Karvinští hoši jsou ale evidentně fyzicky výborně připraveni, neboť nakonec úspěšně absolvovali všechny zápasy. „My trenéři jsme na lavičce málem kolabovali, ale hoši to zvládali perfektně,“ zasmál se Ota Štěrba. Dostatečný přísun tekutin a setrvání v chládku v době, kdy se nehrálo, chlapcům z Karviné na regeneraci sil bohatě stačilo.


Hned druhý den po příjezdu se konal velkolepý průvod účastníků, podobný tomu, který probíhá na karvinském Handball Cupu. „Byli jsme seřazeni do výprav, Českou republiku reprezentovali kromě nás ještě chlapci z mladší přípravky Semanína u České Třebové a dvě družstva žáků Města Albrechtice,“ objasnil Štěrba.


České fotbalové naděje své zemi ostudu rozhodne něudělaly. Karviná svůj turnaj vyhrála, Semaním skončil třetí.


Všechny výpravy se při slavnostním ceremoniálu, který probíhal v maďarštině, srdečně zdravily. Po průvodu náměstím a historickým centrem Kaposváru přijela družstva na fotbalový stadion místního klubu, hrajícího nejvyšší soutěž. Tam se také odehrávaly finálové zápasy.


„Protože jsme každý den hráli, na prohlídky města a okolí jsme moc času neměli. V pátek jsme odehráli poslední vítězný zápas a v sobotu už odjížděli domů. Stačili jsme ale navštívit místní aquapark, který patří k nejhezčím v Evropě a kluci si to náramně užili. Pro děti byl také ve městě připraven doprovodný program s různými atrakcemi, na který jsme se stihli podívat i my,“ poznamenal Štěrba.


Ubytovaní byli Karvinští na místní univerzitě, kde rozbila svůj stan většina účastníků. „V tomto ohledu bylo vše v pořádku, postaráno o nás bylo,“ usmíval se Štěrba.


Karvinští chlapci se na samotném turnaji prezentovali kvalitními výkony. „Hoši makali, chtěli ukázat, že v Karviné děláme fotbal na vysoké úrovni. Navíc jsme reprezentovali celou republiku, nic vypustit jsme si nedovolili. Všechna utkání se odehrávala v přátelském prostředí, slovenské a chorvatské výpravy nás dokonce povzbuzovaly, my jim to pak vraceli,“ popisoval karvinský trenér solidárnost spřátelených zemí.


V kategorii U 11, tedy právě starších přípravek, startovalo 16 týmů z osmi zemí – Maďarska, Chorvatska, Rumunska, Ukrajiny, Srbska, Slovenska, Bosny a Hercegoviny a Česka. „Škoda, že jsme se neutkali s některým týmem z exotičtějších zemí, třeba z Peru, které obsadily jiné věkové kategorie,“ zalitoval druhý kouč úspěšného družstva Libor Plhoň.


Karvinští hráči postupovali turnajem jako nůž máslem. Skupinu vyhráli bez ztráty bodu, osmifinále, čtvrtfinále i semifinále přečkali bez inkasovaného gólu a nejvíce je potrápil až ve finále Novi Grad z Bosny a Hercegoviny. Po výsledku 1:1 musely rozhodovat až pokutové kopy, které Karvinští zvádli s přehledem v poměru 3:0.


Atmosféra závěrečného dne byla jedním slovem famózní a suplovala fotbalovým talentům vrcholné boje z evropských či světových šampionátů. „Pořadatelé klukům po finále pustili oslavnou píseň We Are The Champions od skupiny Queen, do toho povzbuzování diváků, atmosféra byla neopakovatelná. Pro kluky to musel být nezapomentutelný zážitek. Vždyť něčeho podobného se už nemusí nikdy účastnit,“ poznamenal Libor Plhoň po celkovém triumfu karvinského týmu.


Fotbalové naděje z Karviné mají před sebou skvělou budoucnost, pokud na sobě samozřejmě nepřestanou pracovat. Letos vyhrály titul okresního přeborníka, titul krajského mistra a na republikovém mistrovství skončily sedmé. Nyní se žáčci z Karviné můžou pyšnit vítězstvím na maďarském prestižním podniku, za který obdrželi pěkný pohár.


Výsledky

Skupina:
NK Oriovac (CRO) – MFK OKD Karviná 2:4 (2:2)
Branky MFK OKD: Lingr 2, Poštulka, Egri

FC Tiszaújváros (HUN) – MFK OKD Karviná 2:4 (1:2)
Branky MFK OKD: Lingr, Poštulka, Štěrba, Egri

CS Lucefarul Jiu (ROM) – MFK OKD Karviná 1:12 (0:5)
Branky MFK OKD: Lingr 4, Egri 2, Berešík 2, Poštulka, Hujo, dvě vlastní branky


Pořadí: 1. MFK OKD Karviná, 2. FC Tiszaújváros, 3. NK Oriovac, 4. CS Lucefarul Jiu.

Osmifinále:
CSS Grupul Scolar I.B.M. (ROM) – MFK OKD Karviná 0:3 (0:1)
Branky: Egri, Lingr, Michailidis


Čtvrtfinále:
FC Mukačevo (UKR) – MFK OKD Karviná 0:6 (0:5)
Branky: Berešík 2, Poštulka, Lingr, Zeisberger, Egri

Semifinále:
FC Tiszaújváros (HUN) – MFK OKD Karviná 0:2 (0:1)
Branky: Štěrba, Berešík


Finále:
FC NOVI GRAD (BIH) – MFK OKD Karviná 1:1 (1:1), 0:3 na penalty
Branka MFK OKD: Štěrba

Střelci: Lingr – 9 branek, Egri – 6, Berešík – 5, Poštulka – 4, Štěrba – 3, Michailidis, Hujo a Zeisberger po 1.

Karvinou reprezentovali: Filip Štěrba, Petr Cieslawski, Marek Michailidis, Martin Berešík, Tomáš Hujo, Daniel Zeisberger, Lukáš Poštulka, Jiří Ciupa, Ondřej Lingr, Aleš Andrle, David Egri, Daniel Bílek.