Po minulé úspěšné sezoně, v níž skončili svěřenci trenéra Dalibora Damka těsně druzí za postupujícími Jakubčovicemi, bylo okamžitě jasné, že o nejlepší hráče týmu bude eminentní zájem z jiných klubů.


Těšín tak v létě přišel hned o čtyři, z toho všechny ze základu. Do druholigového Hlučína odešel Marek Čelůstka, kterému coby hráči Zlína mohli Těšíňané těžko bránit v lepším angažmá. Navíc trenér Hlučína Pavel Hajný o Čelůstku velmi usiloval.


Kromě Čelůstky přišli Těšíňané také o druhého borce středové formace, který režíroval hru. Tomáš Zima odchází nově do Horní Suché, ale u něj je to dáno tím, že by již v Těšíně kvůli vytížení v práci nestíhal trénovat a hrát.


Kromě obou špílmachrů přichází Těšín také o Sostřonka, jenž zamířil do třetiligového Uničova a také Fizka, jehož zlákala i přes nedobré klubové reference slovenská třetiligová Čadca.


A jak budou v Těšíně řešit absence všech opor? „Jednou musela generační obměna přijít, nedá se nic dělat. Musíme sázet na mládí. Z Třince jsme získali čtveřici talentovaných hráčů, kteří prošli tamním dorostem. Jedná se o Walu, Kantora, Pietroszka a Fikoczka. Všechny se budeme snažit zabudovat do kádru,“ přiblížil sekretář českotěšínského klubu Petr Bajtek.


Zatím také není vyřešena otázka prvního gólmana. Dlouholetá opora Těšína Marek Mrozek se už v loňské sezoně nechal slyšet, že nemůže chytat věčně. „Marek je teď na dovolené, po příjezdu nám oznámí, jak se rozhodl. Kdyby pokračoval, bylo by to skvělé. Když ne, máme v záloze albrechtického Pytelu, který u nás zůstává ještě další půlrok a mladého Reše, který ale momentálně dává přednost vysokoškolskému studiu,“ objasnil Bajtek.


Přesto už jsou v letní přípravě týmu znatelné pokroky. „Je jasné, že jinak vypadá utkání se Smilovicemi a jinak s Dolní Lutyní, vždy je to o kvalitě soupeřova týmu. Od začátku přípravy ale děláme malé krůčky kupředu, sehráváme se. Když přijdete o čtyři hráče základní sestavy, vždy nějaký čas trvá, než si vše sedne,“ vysvětloval Bajtek.


Na turnaji v Albrechticích byli s herní produkcí Těšíňané spokojeni. „Už se na to dalo koukat, kluci si přihráli, vytvořili si šance,“ rekapituloval Petr Bajtek.


Trenér mužstva Damek nyní bude muset spoléhat na starší zkušenější hráče, kteří mu v týmu zbyli. Tedy především na Mendroka, Groše či Martinka, kteří nyní převezmou vůdčí role. „Ještě máme deset dní na doladění. Naše záložní řada bude tvořena z těchto zkušenějších hráčů, o dalších, kteří by u nás mohli prodloužit hostování, ještě jednáme,“ zakončil sekretář Těšína Bajtek.

DOSAVADNÍ PŘÍPRAVA
Fotbal Frýdek-Místek (komb. sestava) – IRP Český Těšín 1:3
Branky IRP: Hromada 2, Groš
Sokol Dobrá – IRP Český Těšín 2:2
Branky IRP: Hromada, Rac
IRP Český Těšín – SK Smilovice 2:3
Branky IRP: Fizek 2

Další přípravné utkání odehraje Těšín ve středu od 17 hodin doma s Dětmarovicemi.