Vedení klubu MFK OKD Karviná si jej nevybralo náhodou. Pro práci s mládeží se Richard Beneš vyloženě hodí, vždyť za ním stojí úspěšná vizitka ve Vítkovicích. Mládežnické celky tohoto klubu se dlouhodobě udržují v nejvyšších soutěžích na Moravě.


Po odchodu jeho a také trenéra Laslopa z Vítkovic má však najednou ostravský klub potíže jak v kategorii dorostu, tak v žákovské sekci a to o kvalitách obou koučů leccos vypovídá.


Trenér dorosteneckého B celku MFK OKD Karviná Richard Beneš si v Karviné udržuje skvělou bilanci. Loni dovedl coby nový lodivod družstva svůj tým ke druhému místu v soutěži, když na jaře prohrál jediný zápas a málem s týmem postoupil do divize. Postup však stejně nebyl možný vzhledem k sestupu A týmu Karviné právě do divize.


Letos, s obměněným kádrem, si Beneš vede podobně. „Konkrétní cíl od vedení klubu v podobě postupu jsem nedostal. Naším hlavním úkolem je připravit hráče tak, aby se vyhráli, vstřebali systém 4-4-2 a hlavně, aby byli jistí a pro soupeře nebezpeční v přechodové fázi,“ objasnil základní účel B týmu dorostu jeho trenér.


Od července mu schází dva klíčoví hráči obrany – Ševčík a Sznapka, kteří se teprve v závěru podzimu zařazují zpět do sestavy. „V průběhu sezony se to pak nabaluje. Měli jsme docela dost zraněných, pár hráčů figuruje v áčku a aby toho nebylo málo, schází nám kvalitní gólman ročníku 1992. Proto si vypomáháme kluky z áčka, ale jakmile ti hrají zápas ve stejný den, musíme se bez nich obejít. To vše má vliv na obrannou práci týmu,“ vypočítává Beneš. „Když to během zimy stabilizujeme vzadu, bude to zase dobré,“ domnívá se.


Trenér Beneš v létě přivítal na úvodním tréninku hned osm nováčků z týmu mladšího dorostu, se kterými musel vybudovat nový úspěšný tým.
Sháněl hráče různě po okolích, vytipovával si vhodné posily pro konkrétní posty. „Kluky začaly tréninky bavit, postupně jich chodilo patnáct, šestnáct,“ přiblížil Beneš. Hráči brzy pochopili, že jejich trenér neordinuje týmu žádný fyzický dril, ale dělá vše s míčem, dokonce i kondici a začali na tréninky chodit ve velkém počtu.


Najednou jich je na každý zápas připraveno 18 a mezi nimi i velké talenty, které by to časem mohly dotáhnout do velkého fotbalu. Jedním z nich je třeba Lukáš Graňák. „Ten by klidně nejvyšší soutěže hrát mohl, ovšem musí si to nejprve srovnat v hlavě. On je zrovna přemýšlivým typem, který umí dát šikovnou přihrávku, talent dostal shůry. Ostatní šikovní hráči jsou spíše typy do fyzického fotbalu, ovšem dost jich je včetně Graňáka nedisciplinovaných a to už si musí kluci vyhodnotit v hlavách sami,“ míní kouč karvinských nadějí.


V této oblasti se však situace za poslední rok a půl markantně zlepšila. „Když jsem tady před minulou sezonou přišel, zjistil jsem, že morálka týmu je absolutně pryč. Kluci se třeba vůbec neomlouvali na tréninky, dělali si, co chtěli. Teď se situace stabilizovala, máme čtyři tréninky týdně, někdy i pět a to se pak pochopitelně projevuje i na kondici, připravenosti týmu a na jeho výsledcích,“ zakončil Richard Beneš.