MFK OKD KARVINÁ – SLAVIA PRAHA 1:0 (1:0)

Tak karvinští fotbalisté na to přeci jenom mají. Aspoň takový rezultát lze pochopit z jejich zasloužené sobotní výhry nad pražskou Slavií, mistrem loňského ročníku.


Na soupeře vyrukovali stejně jako proti Brnu (a stejně jako naposledy ve II. lize proti Třinci) s aktivním napadáním, pohybem a poctivým bráněním uprostřed hřiště. Tím zamezili soupeři získat střed pole a možnost rozjet slibně se vyvíjející kombinace.


A naopak – sami skvěle kombinovali. Záložní formace Pavlík, Ficek, Ciku a Milosavljev si náramně rozuměla! Že by návod pro karvinského trenéra Leoše Kalvodu?


Ve 3. minutě odstartoval své galapředstavení brankář Kučera. V jasné tutovce vyrazilnohama střelu Šenkeříka a výrazně podržel svůj tým.


V 10. minutě naopak odstartoval vlnu divoké fanouškovské extáze Marcel Pavlík, neboť po akci Milosavljeva s Opicem se přiřítil k míči a zkušeně, totiž střelou k tyči, překonal slávistického gólmana Vaniaka – 1:0.


Karvinou gól povzbudil. Možná až moc, protože na chvíli vypadla z obranné koncentrace. Jinak přesně pískající sudí Příhoda totiž za tři minuty po kontaktu Hoffmanna s Jandou nařídil proti domácím možná přísnou penaltu. K ní se postavil Belaid, ovšem to ještě netušil, že v bráně stojí Tomáš Kučera, karvinský penaltový specialista. A Kučera Belaidovu střelu ze značky pokutového kopu skutečně kryl! Výteční karvinští diváci byli u vytržení a hnali svůj tým na další zteč.


Karvinští si už ale dávali pozor. Soustředili se na bránění kolem půlící čáry a podnikali brejky. Ty sem tam proložili povedenou kombinační akcí. Slávisté se nejspíš docela divili.


Hostující Vaniak pak také svůj tým podržel, a to při ráně Opice, která šla pod břevno. Na opačné straně hřiště minul Trapp zpoza vápna Kučerovu svatyni. Po rohu slávistů postupovali domácí dokonce v pěti na dva bránící beky hostů, ale nebyli přesní a akce nebyla dotažena do gólového konce.


Ve 42. minutě si Kučera připsal další důležitý zákrok, když se včas vrhnul pod nohy rychlonohému Šenkeříkovi a balon mu vzal.


Začátek druhé půle přinesl slibný únik Opice, kterého ale nakonec v čisté šanci přeci jen dohnali slávističtí beci. Šikula Ficek pak nadýchaným centrem do vápna připravoval další gólovku karvinským útočníkům, ale ani Opic, ani Mišinský na balon nedosáhli.


Právě fakt, že si Karviná vytvořila proti mistru ligy až nečekaně mnoho gólových situací, stojí nejvíce za zaznamenání. Mnohdy si tolik příležitostí nevytvoří ani ve druhé lize. A co říci k Slavii? Několikrát nebezpečně vstoupila na půlku soupeře…


V 53. minutě krásně vyvezl Ciku míč, narazil si s Mišinským, ale v další slibné možnosti pálil vedle. To už nejspíše Pražany dohřálo a protože nechtěli být v Karviné pro legraci, pořádně zabrali. Pak už domácí spoléhali jen na protiútoky a hrála hlavně Slavia.


Brankář Kučera nejprve zasahoval proti Skácelovi, ale v 63. minutě přispěchal s brejkem Milosavljev, dostal se po narážečce s Fickem do jasné šance, ovšem nastřelil jen boční síť. Hned z protiútoku přestřelil ve výhodné pozici ve vápně domácí bránu Vlček.


Další pokus Naumova v 70. minutě skončil na horní síťce Kučerovy branky. Karvinský gólman pak zazářil proti Vomáčkově ráně, kterou vytáhl těsně mimo své tyče. Slávisté se s koncem zápasu tlačili do útoku, nebezpečně stříleli, ale jejich rány směřovaly do země nikoho, nebo byl na místě skvělý Kučera.


A tak mohli domácí bezzubým Pražanům servírovat ještě jeden gól. Po vzájemném ťukesu nabil Opic míč do ultratutovky Mišinskému, ale ten zcela sám na malém vápně netrefil bránu.


Překvapivé, ale zasloužené vítězství už ale Karviná uhájila a příští středu pojede do Prahy s vědomím, že letos na podzim v hlavním městě již dvakrát vyhrála. Zdolala totiž Duklu i béčko Sparty. Jak dopadnou Karvinští v novém Edenu?


Branka: 10. Pavlík. Rozhodčí: Příhoda - Ubias, Večeřa, žluté karty: Pavlík, Kučera – Vomáčka, Naumov, diváci: 4 517.

Karviná: Kučera – Jursa, Suchý, Hoffmann, Staš (38. Novák) – Ciku, Ficek (83. Pontus), Pavlík, Milosavljev (76. Tchami) – Opic, Mišinský. Trenér: Leoš Kalvoda.

Slavia: Vaniak – Krajčík, Vomáčka, Hubáček, Skácel – Janda (21. Grajciar), Trapp, Belaid (64. Trubila), Vasiljevič – Vlček, Šenkeřík (60. Naumov). Trenér: Karel Jarolím.

Ohlasy po utkání Karviná – Slavia

O odvolání slávistického trenéra Karla Jarolíma se již v médiích nějakou dobu spelukuje. Na vině jsou mizerné výsledky mistrovského celku v nové sezoně. Porážkou v Karviné si Jarolím trenérskou židli jistě neupevnil. „Horší začátek nás snad nemohl potkat. Karviná šla do vedení poté, co jsme spálili tutovku. Pak nedáme ani penaltu, to se pak těžko s výsledkem něco dělá,“ litoval střelecké neschopnosti svých hráčů trenér Slavie.


„Ve druhé půli jsme chtěli hru zrychlit, protože do té doby jsme zbytečně dlouho drželi míč. To se nám i dařilo, asi jsme domácí přehráli, ale v koncovce jsme byli opětjaloví. Bojovný soupeř nás mohl potrestat ještě dalšími góly. Musíme se teď svědomitě připravit na odvetu, nic jiného nám ani nezbývá, pokud chceme postoupit,“ soukal ze sebe zklamaný trenér Karel Jarolím.


Naopak nadšen, ovšem ne přehnaně, byl domácí trenér Leoš Kalvoda. Utkání hodnotil střídmě. „Je třeba uznat, že zápas taky mohl klidně skončit 4:4. Slavia sice neměla tolik vyložených možností jako my, ale párkrát z její akce gól padnout mohl. Ve druhé půli měla míč pod kontrolou,“ uznal kvality soupeře Kalvoda.

Svým hráčům proto ordinoval zodpovědné bránění kolem středového kruhu, aby rychlíci Vlček s Šenkeříkem nemohli své přednosti uplatnit.Kalvodu pak potěšilo hlavně to, jak tým zvládl utkání i při neúčasti klíčových hráčů Slončíka, Čemana a Buryána. „První dva už do konce podzimu nebudou, Honza Buryán už byl dnes aspoň na lavičce. Ale ostatní kluci to zvládli a za to jsem rád,“ podotkl Kalvoda.


Objektivně je třeba přiznat, že i Slavii chyběli důležití muži sestavy. Hloušek, Suchý a Čelůstka reprezentovali, pár dalších borců je zraněných. „To nás ale neomlouvá. Kvalita kádru je na naší straně. Měli jsme toho využít,“ postavil se k porážce chlapsky Peter Grajciar ze Slavie, jenž po dvaceti minutách nahradil v sestavě zraněného Jandu.


Trenér MFK OKDLeoš Kalvoda své hráče speciálně motivovat nemusel. „Zápas proti Slavii, to je pro ně svátek. Chtěli se vytáhnout. I před lidmi, kteří dorazili. Myslím, že to pro ně byl atraktivní zápas,“ podotkl dále Kalvoda. Hrála podle něj Slavia otevřený fotbal více, než by bylo zdrávo? Karviná si totiž vytvořila dost šancí. „Určitě nás nepocenili, protože pohár pro ně může být poslední možností jak si zajistit evropské poháry. Ale je pravda, že otevřeně hráli. To jsme ovšem čekali. Hráčům jsem říkal, že to jsou taky jen lidé, nejsou lepší fotbalisté. Do odvety je aspoň o co hrát,“ pochvaloval si Kalvoda.