Karvinští si v šestnácti kolech (první jarní se předehrávalo) připsali sedm výher a to je slušný počin. Kromě toho se dostali daleko i v Českém poháru alias Ondrášovka Cupu.


„Tam máme za sebou velmi dobré představení. Dostali jsme se do třetího kola, v něm vyřadili ligové Brno a v osmifinále jsme trápili i mistrovskou Slavii. Ostudu jsme Karviné určitě neudělali,“ byl spokojen s pohárovou bilancí svého mužstva trenér Karviné Leoš Kalvoda.


A co bilance druholigová? „Máme o čtyři body více než loni na podzim. Na druhou stranu o čtyři méně, než jsme plánovali. Vybavím si hned dvě utkání, ve kterých jsme mohli zmiňované čtyři body získat, a to v Čáslavi a ve Vlašimi,“ vypálil bleskově odpověď kouč MFK OKD při vzpomínce na zbytečné ztráty.


Karviná nemá ani jednu remízu, která jí ve sbírce plusových bodů chybí. „Právě. Jsme v tabulce pravdy na nule, přivézt nějaký ten bodík z venkovních zápasů, které nám na podzim moc nešly, byli bychom maximálně spokojeni. Ale pokud tu nulu v tabulce pravdy udržíme i na jaře, vyjde nám z toho zase páté nebo šesté místo, a to bude náš splněný cíl,“ míní Kalvoda.


Inu proč ne. Pokud budou všichni hráči kádru zdraví, může se to povést. Na podzim sužoval Kalvodův tým především zdravotní stav hráčů. „Pořád nám někdo chyběl. A nebyli to hráči, které lze nahradit mrknutím oka. Scházeli pilíře sestavy, kterými jsou Slončík, Buryán, Čeman. Nějakou dobu chyběl i Staš,“ vypočítával absence Leoš Kalvoda.


To promlouvalo hlavně do defenzivy. Aby tým mohl zaznamenávat pozitivní výsledky, potřebuje mít obranu, která hraje každé kolo beze změn. To se v Karviné nedělo. „Vlastně jsme se ani na jeden zápas nesešli v optimálním složení,“ pověděl Kalvoda. „Letos na jaře se nám nemoci i zranění vyhýbaly, i proto jsme možná udělali povedenou sérii. Snad se to bude v novém roce opakovat,“ přeje si kouč Karviné.


Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Vinou absencí důležitých hráčů dostala příležitost řada těch dalších, méně zkušených, která získávala druholigové ostruhy. Pravidelně hrávali i mladíci Jursa s Knötigem.

„Brzy by mohli přibýt další. Na Slavii s námi byl už Polák Setlak, tréninkové jednotky již absolvují i Janík nebo Puškáč, i když ten je opravdu ještě hodně mladý,“ jmenoval Kalvoda.

Hned ale dodal. „U těchto hráčů počítáme s tím, že budou v zimní přípravě s A týmem. Musí ale přípravu skloubit se školou, která dostane přednost. Mladým klukům pokaždé říkám, že fotbal je taky nemusí a nejspíše ani nebude živit až do konce života. Mít školu je důležité,“ nezanedbává ani edukační hledisko trenér Kalvoda.

A pak je zde ještě aspekt nižších soutěží. Karviná disponuje třetí nejvyšší dorosteneckou soutěží a hodně nízkou soutěží mužů pro svůj B tým. „To je samozřejmě nižší kvalita. Jenže klub je vlastně na startu své nové epochy. My pochopitelně uděláme vše pro to, aby pro hráče nebyly výkonnostní skoky mezi soutěžemi tak markantní, to znamená, že budeme usilovat o druhou dorosteneckou ligu a krajský přebor, případně divizi mužů. V takovém případě se nám bude pracovat s hráči v druholigovém kádru mnohem snáz,“ upřesnil Kalvoda.


Fotbalisté budou v tréninkovém procesu do 10. prosince. Pak mají měsíc volno. Zimní příprava začíná 10. ledna 2010.