Na Štědrý den si však bude muset počkat, pravoslavný kalendář, který se v Srbsku dodržuje, stanoví vánoční svátky s dvoutýdenním zpožděním.


„Vánoce slavíme podobně jako u vás. Myslím, že je to prakticky stejné, jediný rozdíl je v tom, že my je slavíme podle pravoslavného kalendáře o dva týdny později, tedy 3. ledna. Nový rok pak slavíme 14. ledna, ale to už budu zpět v Karviné na zimní přípravě,“ smál se na posledním tréninku karvinských fotbalistů vždy dobře naladěný Vlado Milosavljev.


Stromeček, dárky, štědrovečerní tabule, to je stejné jako v Česku. „Taky se snažíme dodržovat tradice. Ryba, setkání s rodinou a podobně,“ nastiňuje Vlado. Díky opožděným Vánocům má tak srbský záložník Karviné aspoň čas nakoupit dárky pro své blízké. „Ále, nejspíš dám každému peníze, ať si koupí, co chce,“ žertoval před odjezdem do Bělehradu.


Domů se už podle vlastních slov těšil. „Nebyl jsem tam dlouho. Rodina, kamarádi a známí mi chyběli. Těším se na ně. Někam zajdeme,“ sliboval. Na dovolenou v zimě asi nepojede, není čas. „Chci se co nejlépe připravit na zimní přípravu. Trenér už něco naznačoval, že si nás po svátcích převáží,“ dodal s úsměvem.


V tu chvíli kolemjdoucí trenér Karviné Leoš Kalvoda to potvrdil. „Dneska jsem si hráče sám vážil a byl jsem překvapen, jak někteří přibrali. Asi to během podzimu šidili, pokaždé se vážili sami, ale to se od nového roku změní,“ slibuje Kalvoda.


V Bělehradě, kde Vladan žije, je to občas podobné jako v Čechách. Tedy sníh nikde. „Ale nakonec vždy přijde. Sice máme doma o pár stupňů tepleji, ale sníh je pokaždé,“ potvrzuje Milosavljev.


A jaký dárek mu udělal během svého života největší radost? „Pamatuji si na plastového panáčka fotbalisty s kšiltovkou. Toho jsem dostal od táty. Z něho jsem měl největší radost, ale to jsem byl opravdu hodně malý, tak možná proto si to tak přesně vybavuji. Měl jsem opravdu velkou radost,“ podotkl Milosavljev.