Byli v kompletní sestavě, scházel jen Kamerunec Tchami, který je stále u své rodiny v Berlíně. Trenér Leoš Kalvoda přivítal na prvním srazu v roce 2010 kompletní tým, tedy i s Jursou a Knötigem, které má v nejbližší době testovat ligové Brno. „Mě osobně ale nikdo o jejich odchodu nic bližšího neřekl. Zatím jsou tady a budou trénovat s mužstvem,“ konstatoval. „A dneska navíc oba přišli pozdě, takže vyfasují pokutičku,“ dodal zlomyslně.


Kádr, který končil podzimní část II. ligy, zůstal pro zimní přípravu zachován. Bude tomu tak i na jaře? „Asi ano. On ten kádr kvalitní je, pouze potřebujeme, aby naši starší zkušenější hráči jako jsou Slončík, Buryán, Čeman nebo Opic, byli zdraví a mohli odehrát to, co odehráli na jaře loňského roku. Tam se nám dařilo, protože jsme všichni byli v pořádku a mohli těžit z ustálenosti sestavy,“ připomněl Kalvoda bravurní jaro 2009, které nováčka soutěže vyneslo na osmé místo konečné tabulky.


V něco podobného doufají Karvinští i tentokrát. „Razantně zasahovat do týmu nechceme. Proto nebude v zimě ani tolik změn jako v předchozích letech. Jediné, co potřebujeme, jsou hráči střední generace, kteří v týmu chybějí. Je tady spousta starších hráčů, a pak zase spousta těch mladých. Borci od pětadvaceti do devětadvaceti Karviné schází,“ upozornil Kalvoda.


Pár změn ale přeci jen nejspíš bude. Na zkoušku by měl z Brna dorazit stoper Král, a to právě výměnou za Jursu s Knötigem. Útočník Galajda, někdejší hráč Fulneku a HFK Olomouc, stejně jako Slovák Ďurech z Prešova již v Karviné na testech jsou.


Městský FK má v plánu odehrát patnáct přípravných zápasů. Mezi soupeři budou například Olomouc, Slovácko, Púchov, Senica. „To jsou všechno kvalitní soupeři, kteří by nás měli prověřit,“ míní kouč MFK OKD. Vzápětí dodává: „Zimní příprava je ale především o nabírání kondice, hrubé síly. Na naší umělé trávě se však dají nacvičit i herní situace. Zázemí zde máme perfektní. Snad se připravíme stejně svědomitě, jako v předešlém zimním období.“


Oproti loňsku odpadlo mužstvu soustředění v Novém Mestě nad Váhom, protože noví majitelé prodali hotel, ve kterém měla být karvinská výprava ubytována. „Škoda. Mohli jsme na chvíli opustit Karvinou a tréninkový stereotyp. Takhle se budeme připravovat kompletně v domácích podmínkách,“ zalitoval karvinský trenér.


Mužstvo bude na jaře zase využívat cizince. Kamerunec Tchami, stejně jako Srb Milosavljev patří podle trenéra MFK OKD k hráčům mladším, kteří už sice mají něco odehráno, ale pořád sbírají především zkušenosti.


„To je i případ Poláka Pontuse, který dostane šanci i na jaře. Zatím střídal lepší okamžiky s horšími. Všichni tito hráči se už ale budou muset pomalu připravit na přebírání zodpovědnosti, neboť jak říkám, po odchodu starších zkušenějších hráčů nám v mužstvu zůstane věková propast, kterou je třeba zacelit,“ upozornil znovu Kalvoda.


Ten počítá pro jaro s jedenadvacetičlenným kádrem, tudíž se někteří borci odeberou na hostování do jiných klubů. To se nejspíš bude týkat Jána Nováka (Vítkovice), Radima Diviše (Mutěnice), který je po plastice křížových vazů a potřebuje hrát, případně dalších borců.


„Potřebujeme, aby ostatní kluci hráli a neseděli nám na tribuně,“ ozřejmil důvody hostovaček Leoš Kalvoda. Ten do zimní přípravy zabudoval i čtyři dorostence Puškáče, Janíka, Jaworského a Večeřu, kteří se poperou o šanci propracovat se do užšího kádru.