SK Dětmarovice – Sokol Dolní Lutyně 1:1 (0:0)

Klub z Dolní Lutyně v zimě zgruntu přebudoval svůj kádr. „Vydali jsme se nejlevnější cestou získávání nových mladých hráčů z nižších soutěží. Mužstvo máme téměř kompletně vyměněné, za poslední rok nám vlastně odešla celá jedenáctka hráčů. V sestavě jsou jen tři starší jména,“ přiblížil novinky v dolnolutyňském mužstvu sekretář Sokola Václav Šostok.


Možná i tento fakt zapříčinil jakési podcenění ze strany Dětmarovic, které nakonec mohly i prohrát, kdyby Bainer s Poslem v závěru utkání proměnili své supertutovky. „Nakonec i ten bod je z tohoto pohledu dobrý. Kdo by to byl čekal,“ podotkl předseda Dětmarovic Martin Pasz.


V sousedském derby se zpravidla výkonnostní rozdíly smazávají, ale že to bude pro domácí tak těžké, to nepředpokládali ani největší dětmarovičtí pesimisté.


„Už jsem přemýšlel i nad tím, jestli by pro nás oba vstupy, tedy jak ten podzimní, tak tento jarní, nevypadaly jinak, kdyby se nejednalo právě o derby s Lutyní,“ připustil trenér Dětmarovic Petr Czyž, že i tato myšlenka jej napadla.


Hosté z Lutyně totiž odehráli první poločas velmi takticky. „Bylo nám jasné, že proti takové kvalitě, jakou disponuje mužstvo Dětmarovic, si těžko můžeme dovolit otevřenou partii. Nepopírám, že jsme hráli zanďoura, byla to ovšem účelná taktika,“ upozornil Václav Šostok.


Dětmarovičtí si vytvořili hromadu šancí, hlavně ve druhé polovině zápasu, ale prakticky po všech se jen chytali za hlavu. „Koncovka nám neuvěřitelně vázla. První poločas jsme doslova promrhali. Nedovedli jsme si s obrannou tvrzí soupeře vůbec poradit,“ konstatoval Czyž. Jediným výsledkem domácí převahy bylo Hojdyszem nastřelené břevno po rohovém kopu.


Ve druhé části přišly na řadu zahozené tutovky, ve kterých měli prsty Bartečko, Schimke a především P. Vanečko, zimní posila z Dolní Lutyně. Svým bývalým spoluhráčům nedokázal dát gól ani z pěti metrů do odkryté brány. Neuvěřitelný tlak Dětmarovic, které přišpendlily hosty v jejich šestnáctce, okořenilo další břevno a nakonec domácím pomohl k vedení pokutový kop, přičemž ne jen hostům se zdálo, že faul se odehrál ještě mimo velké vápno. „Rozhodčí to vtáhl dovnitř, na popud pomezního,“ měl jasno Šostok z Dolní Lutyně. Ondřej Matušík penaltu za faul na svou osobu proměnil.


To ale sympaticky bojující Dolní Lutyni nezabránilo ve vyrovnání. Po Poslově rohovém kopu donesl míč do brány i se čtyřmi protihráči vysoký Řehák, nový hráč z Baníku F. Orlová – 1:1. „Osudová chyba. Když už jsme začali nacházet skuliny v obraně Lutyně, necháme si dát po našem gólu okamžitě ten vyrovnávací. Absolutní ztráta koncentrace,“ nelíbilo se Czyžovi počínání jeho svěřenců.


Hosté nakonec cenný bod ukopali a byli šťastní jako blechy. „Tenhle bodík se bude počítat! S Dětmarovicemi jsme letos uhráli čtyři body, to nebude mít v soutěži nikdo. Je to fantazie. Přitom jsme kádr dali dohromady teprve čtrnáct dní před začátkem jara. Ještě bychom potřebovali zhruba tři týdny na sehrání mužstva, bohužel čas na to není,“ radoval se Šostok z remízy na hřišti lídra tabulky.

Domácí se naopak snažili na zápas co nejrychleji zapomenout. „Musíme to pustit z hlavy, rychle se otřepat. Teď půjde o to, jestli zase nalezneme střeleckou pohodu z podzimu,“ míní trenér Petr Czyž, jenž vede do jarních bojů velmi zkušené mužstvo.


Jeho protějšek na lavičce Lutyně Pavel Juřenčák naopak začal s budováním nového mladého kádru, který bude vystavěn na zkušených základech Jiřího Smětáka, jenž pomáhá Dolní Lutyni vyztužit defenzivu. „Na obranu budeme hodně spoléhat, máme výškovou převahu, ze které bychom mohli těžit,“ plánuje sekretář klubu Šostok.

Branky: 61. z pen. O. Matušík – 66. Řehák. Rozhodčí: Hrubý, žluté karty: 1:2, diváci: 232.


Dětmarovice: Jurko – Martinček, Bartečko, Hojdysz, Pastucha (70. Karkoška) – Slanina (75. Kroužek), O. Matušík, Špička, Maleňák, Schimke – P. Vanečko (60. Ligocký). Trenér: Petr Czyž.


Dolní Lutyně: Buček – Smetana, Směták, Řehák, Žák – Hanusek, Posel (88. Šimek), Aksteiner (56. Huňař), Tvrdý – Havlásek, Štefanka (60. Bainer). Trenér: Pavel Juřenčák.


Další zápas hrají Dětmarovice v neděli ve Vlčovicích, Dolní Lutyně v sobotu se Starou Bělou.