Pokračovatelem olomoucké tradice, kterou započal jeho předchůdce Leoš Kalvoda, bude na lavičce fotbalové Karviné někdejší hráč prvoligové Sigmy Olomouc a borec se zkušenostmi z reprezentační „21“ a německého Unionu Berlín Jiří Balcárek.


Jako nový kouč v novém klubu nemusí být svázán nepsanými pravidly, proto se dá očekávat, že s jeho vstupem do kabiny aktuálně jedenáctého celku tabulky zavane i svěží vítr. „Hráčům jsem už řekl, že kvalitu rozhodně mají, ale že ji také musí obětovat ve prospěch týmu. Viděl jsem všechna jejich jarní utkání, ve kterých vystupovali spíše jako soubor jednotlivců, což budu chtít okamžitě změnit. Není vinou trenéra Kalvody, že jsou tam, kde jsou. Je to vina hráčů a oni to moc dobře vědí. Teď budeme pracovat na nápravě,“ řekl při své „inauguraci“ trenér Jiří Balcárek.


Kdy jste se s Karvinou na spolupráci dohodl?
Celé se to seběhlo opravdu narychlo. Již v úterý, kdy jsem měl den volna, mě vedení klubu kontaktovalo s tím, že v Karviné nastal tento problém a zdali bych měl zájem převzít tým ihned po Leoši Kalvodovi. Leoš je kamarád, tak jsem mu samozřejmě zavolal a společně jsme se asi čtyři hodiny bavili o tom, jaká je v Karviné situace. Nejvíce mě zajímalo, jak to vypadá v kabině, jaké tam jsou vztahy či problémy.


Ty problémy asi nebudou takového rázu, aby vás od angažmá v Karviné odradily, že?
Víte, ona ta situace je pro mě celkem zajímavá. Je to pro mě výzva. Když jsem z dobře situovaného klubu z Olomouce odcházel do Zábřehu, spousta lidí mi říkala, že jsem blázen. Tenkrát měl Zábřeh na svém kontě devět bodů. Já mám ale určité názory na fotbal, mám svou hlavu a rád si ty názory ověřuji v praxi. O sestavě bych chtěl v prvé řadě rozhodovat sám, proto jsem si to chtěl vyzkoušet v Zábřehu.


Ten jste vytáhl na současné druhé místo v tabulce MSFL, takže přesun do Karviné může být chápán jako váš jakýsi další profesní postup, je to tak?
Myslím, že je to přirozený vývoj. Od doby, kdy jsem skončil s profi fotbalem, uběhlo šest let. Začal jsem ve třetí lize, pěkně zvolna. Nechtěl jsem hned naskočit do první nebo druhé ligy. Zvolil jsem variantu postupných kroků, nejdříve se hodně učit a pak možná sám někdy vyučovat.

Mohl byste stručně popsat svou trenérskou kariéru?
Trénuji od roku 2004. Začínal jsem v Lipové, odkud jsem šel do Sigmy Olomouc k juniorce. To bylo právě to období, kdy jsem se učil. V Sigmě jsem nějaký čas vydržel a pak šel do Zábřehu.

Jste dalším produktem slavné olomoucké trenérské školy. Proč jste se rozhodl zrovna pro trenéřinu?
V prvé řadě jsem chtěl zůstat u fotbalu. Jistě, trénovat je těžké, ale měl jsem před těmi šesti lety pocit, že by mě to mohlo bavit. Jakési první nabídky angažovat se v této oblasti jsem měl už v Německu, ale táhlo mě to domů. Mám dům v Leštině, kousek od Zábřehu, takže jsem chtěl být hlavně doma a trénovat tady.

Jak jste se k trénování vlastně dostal?
Po příchodu z Německa jsem odletěl se Sigmou na soustředění na Kypr. Mám tam kamaráda, který má na Kypru dům, tak jsem požádal olomouckého šéfa pana Kubíčka, jestli bych nemohl s týmem letět taky. Během těch čtrnácti dnů jsem pak stihl nejen tenis s kamarádem, ale také jsem pozoroval tréninky našeho i dalších mužstev, která měla na Kypru soustředění. Sám pro sebe jsem si říkal, že bych trenéřinu mohl vyzkoušet. To bylo zrovna v době, kdy vznikala Lipová, což bylo jakési céčko Sigmy. Pan Kubíček mi poté nabídl, jestli bych tedy do začátku nezkusil trénovat právě Lipovou, no a tak nějak jsem do toho spadl.

Jaké je vaše trenérské krédo?
Předně musím poznamenat, že si jdu svou vlastní cestou. Vše mám založené na týmové práci a cokoliv jiného než kolektivní pojetí nemám rád. Hráčům jsem při seznámení řekl, že se mi nelíbí jejich způsob hry, který produkovali. Je to individualistické pojetí s cílem zaujmout a upoutat na sebe pozornost. Já jsem zastáncem jasného týmového pojetí. Hráčům už jsem taky řekl, že kdo se tomu nebude chtít přizpůsobit, tak se s ním jednoduše rozloučím. Budu chtít stavět na týmové práci.

Je to cesta k solidním výsledkům ve druhé lize?
Věřím, že ano. Ovšemže je to i o skládání sestavy a koncepci hry, ale v prvé řadě musí hráči na place předvést vzájemnou spolupráci. A také bojovnost. Ta musí být nedílnou součástí našeho herního projevu.

Jak kvalitní je podle vás kádr Karviné?
To jsem také hráčům řekl. Kvalitu oni jednoznačně mají. A určitě ne na to bojovat o příčky v dolní polovině tabulky. To není to, co by odpovídalo jejich možnostem. Musí ovšem chtít pracovat pro tým. Když tuto podmínku splní, bude to dobré. My teď ze všeho nejdříve nutně potřebujeme dobrý výsledek. Pak věřím tomu, že se mužstvo chytne a můžeme pracovat dál.


Jiří Balcárek
Narozen:
29. dubna 1973
Hráčská kariéra: Sokol Leština, Sigma Olomouc, Union Cheb (vojna), Union Berlín
Zajímavost: Celou svou prvoligovou kariéru zasvětil dresu Olomouce a odehrál v něm celkem šest sezon. K prvoligovým zápasům nastupoval už za Československa, kdy odehrál 23 utkání.
Trenérská kariéra: SK Lipová 2005-06, Sigma Olomouc B 2006-07, asistent u A-týmu Sigmy 2007-08, Sulko Zábřeh 2008-10