Pokud by si vzal fotbalový fanoušek ještě před zahájením druholigové sezony do ruky kalendář a podíval se na datum 9. května 2010, sotva by předpokládal, že duel Karviné s Opavou nebude utkáním o přední příčky tabulky, nýbrž čirým bojem o záchranu.

Na podzim Karvinští po nepřesvědčivém výkonu podlehli v Opavě hladce 0:3. Něco podobného v neděli nebude možné. „To podzimní utkání je už minulost, ani jsme se s hráči nebavili o tom, že by bylo třeba Opavě porážku vrátit, i když by to samozřejmě bylo vhodné. My jsme se spíše zaobírali posledním utkání na Žižkově, kde nám body propluly mezi prsty,“ konstatoval v pátek v poledne trenér MFK OKD Karviná Jiří Balcárek, jehož jsme vyrušili zrovna v momentu, kdy studoval DVD s nahrávkou zápasu Třince s Opavou.

Z videa vypozoroval, že Opavští hrají z dobře fungující defenzivy, jen na jednoho útočníka s prioritou branky nedostávat. „Je jim vcelku jedno, jestli hrají doma nebo venku. Mají zažitý styl, podle kterého hrají a nemění jej. Nehledě na to, že oni ty body potřebují získávat také doma i venku, stejně jako my,“ podotkl Balcárek.

Pro obě mužstvabude vzájemný souboj velmi důležitý. Prestiž možná tentokrát půjde trochu stranou, v případě neúspěchu se totiž na poražený tým může dotáhnout trojice ohrožených Hlučín, Čáslav, Sparta B. A to už by bylo setsakramentsky nepříjemné.

„Víme, o co se hraje. Ta situace je vážná, regulérně bojujeme o záchranu. Proto nás nezajímá, s jakými úmysly do utkání půjde Opava. Podle mě bod nic neřeší pro oba. My zkrátka jednoznačně potřebujeme vyhrát a tomu podřídíme úplně vše,“ poznamenal kouč MFK.

Pár kol před koncem II. ligy se v situaci, v jaké se týmy nachází, asi nebude fotbalistům hrát snadno. I Opava na tom nebude bůhvíjak psychicky dobře. Hráčům aktuální tabulkový stav svazuje na hřišti nohy. „Všiml jsem si toho, když vidím kluky na tréninku a pak v samotném mistráku. Je to ale s podivem, když vezmu v potaz, kolik zkušených borců v kádru máme,“ divil se Balcárek tomu, že se hráčům podlamují kolena.

Karviné komplikuje situaci zdravotní způsobilost hráčů. Momentálně totiž trénuje pouhých 13 zdravých jedinců a dva gólmani. Dají se tedy vůbec očekávat nějaké změny v sestavě oproti předchozímu utkání na Žižkově? „Sestava bude ovlivněna především zdravotním stavem. Do hry půjdou ti, kteří jsou stoprocentně zdraví,“ objasnil Balcárek, který hodlá podržet brankáře Kučeru, jenž údajně mohl za druhý inkasovaný gól na Žižkově. „To si právě nemyslím. Chyba nastala úplně nekde jinde než u Kučery,“ vysvětlil závěrem Jiří Balcárek.

Nedělní utkání Karviné s Opavou začíná v 17 hodin.