Ekonomické problémy nebo ztráta zájmu jednotlivých mecenášů. To jsou hlavní důvody odstoupení celků z Moravskoslezské ligy nebo divizí. Díky tomu se budou z postupu radovat nejen vítězové divizí, krajského přeboru, I.A a I.B tříd, ale také další týmy z popředí tabulek těchto soutěží.


V MS lize si v posledním kole zajistili na úkor rezervy Baníku Ostrava záchranu hráči Mutěnic. Už dávno předtím šéf tohoto klubu přitom prohlásil, že v další sezoně přihlásí tým pouze do I.A třídy, a to také udělal. Mutěnice dohrály soutěž v rámci fair play, když nechtěly nikomu darovat body, o které jiní museli bojovat, a se vztyčenou hlavou odešly.


Další místo ve třetí lize uvolnil vítěz divize D ze Šardic, který se vzdal postupu a bude hrát v dalším ročníku jen na úrovni okresního přeboru.
Díky těmto krokům se otevřely brány pro další ambiciózní celky.

V divizi D si v tabulce celkově druhá rezerva Slovácka nemůže dovolit nabídnutý postup odmítnout. Ve skupině E skončily druhé Jakubčovice, ale ty postup odmítly stejně jako třetí Hulín. Nejvíce se tak mluví o možnosti postupu dalších celků, konkrétně Mikulovic nebo Šumperku. Stát se ale může i to, že si třetí nejvyšší soutěž zahraje Žďár nad Sázavou nebo jiné družstvo, které přistoupí na podmínky svazu.


Více míst bude stoprocentně i v divizi E. Nejenže zmizí kvůli postupu minimálně jeden tým, ale navíc se do této soutěže nepřihlásily ani Jakubčovice nad Odrou, které budou hrát pouze I.B třídu.


„Je pravdou, že MSFL nebudou hrát Mutěnice ani Šardice a Jakubčovice nenastoupí do divize. Navíc není jisté, jestli svaz připustí ke hře divizní Fulnek. Ten totiž musí nejdříve zaplatit dluhy,“ potvrdil sekretář moravského fotbalového svazu Radek Šindelář s tím, že o dalším obsazení soutěží a posunech týmů se bude nyní usilovně jednat.


Výše zmiňované změny se citelně dotknou hlavně soutěží v Moravskoslezském kraji. Postoupit do divize může za určité konstelace z přeboru dokonce čtveřice týmů.

„V těchto případech záleží na tom, z jakého kraje jsou celky, které odmítnou hrát MSFL nebo divizi. Když to jsou z našeho Moravskoslezského kraje, musíme vyšší soutěže doplnit my,“ vysvětlil sekretář Moravskoslezského fotbalového svazu Vladimír Janoško.


Druhý tým celkového pořadí krajského přeboru má už nyní postupovou jistotu, a to na úkor Jakubčovic. Když nebude připuštěn do soutěže Fulnek, postoupí i třetí tým. V divizi bude navíc nutno vyplnit i jedno volné místo za celek, který půjde do MSFL z jidy nepostupové pozice. Za současné situace by vítězný Lískovec doprovodila druhá Lokomotiva Petrovice a třetí Nový Jičín. Bez šance navíc není ani čtvrtý Hradec nad Moravicí.


Zkrátka nepřijdou ani druhé celky dvou I.A tříd Jakartovice potažmo Dětmarovice, takže se na postup mohou těšit i nejlépe postavené týmy I.B tříd.
Jelikož musejí být sestupové klíče dodrženy, nemohou ohrožené týmy počítat s žádnou úlevou.