„Hráči vyfasovali sporttestery a budou běhat. Dopoledne se bude nabírat kondička, odpoledne se přesuneme na trávník,“ odkryl náplň nejbližších dní trenér Balcárek.

A jaké změny vykázal kádr MFK? Tak předně skončili hráči, kterým dobíhala v červnu smlouva a nové se již od vedení klubu nedočkali. Jedná se o Slováky Čemana, Staše a Kostolániho, Poláka Pontuse, Kamerunce Tchamiho (doposud žádné překvapivé tahy), ovšem novou sezonu v dresu Karviné nezačne ani zkušený exligový stoper Jan Buryán.


„U něj to ale není tak, že bychom neměli zájem. Honza Buryán byl stále hráčem Žižkova, který měl značné finanční požadavky, ale i s ním bychom se nakonec asi domluvili, protože jsme o hráče velmi stáli. Jenže s novou nabídkou přišly polské Gliwice, které spadly z první ligy a teď dělají vše pro to, aby se hned po roce do nejvyšší polské soutěže zase vrátily. Nabídce Gliwic jsme nemohli konkurovat,“ sdělil nám manažer Karviné Petr Mašlej.


Podle jeho slov existuje s Buryánem i polským klubem dohoda, že se po sezoně zase vrátí a podle situace se rozhodne, zdali bude v Karviné pokračovat. „Honza zatím zůstává bydlet v Karviné, do nedalekých Gliwic bude dojíždět,“ upřesnil Mašlej.


V kádru MFK OKD dál zůstávají Slováci Štajer s Gottwaldem, kteří zatím neměli možnost se výrazněji prosadit. Co se týče nových tváří, přípravu s Karvinou začal zkušený obránce Daniel Tchuř, jenž přichází z Baníku Ostrava na roční hostování. „V tomto týdnu jej podepíšeme. Měli jsme zájem i o Bolfa, ale ten zřejmě ještě rok zůstane v Baníku,“ přidal zajímavost Mašlej.

Omlazovací proces zahájen

Kromě Tchuře je jistou novou posilou ofenzivní záložník Slovácka Michal Gonda. Osmadvacetiletý Slovák patřil na jaře k nejlepším hráčům bídně hrající Opavy, kde z Uherského Hradiště hostoval a pro nejbližší dva roky posílí právě Karvinou. „S ním a se Slováckem už jsme se dohodli na přestupu,“ upřesnil manažer klubu.


Naopak další hráč, který v Opavě hostoval – pro změnu z Olomouce – Zdeněk Klesnil v týmu trenéra Balcárka pravděpodobně nezakotví. „Chtěl jsem přednostně našeho Látala, kterému se ve Znojmě dařilo,“ upřesnil Jiří Balcárek.

Shání se stoper

Podle Balcárka se i zkušený Buryán dá nahradit. „Každý je nahraditelný, musíme se s tím nějak porvat. Budeme na tomto postup zkoušet několik hráčů, osobně ale preferuji českého zkušenějšího hráče než cizince. Když jsem do Karviné přišel, zjistil jsem, že je tady strašně moc cizniců a utváří se skupinky. Třeba i proto odešel před koncem sezony Řek Liolios a další hráči ze zahraničí. Museli jsme to vytříbit,“ vysvětlil kouč Karviné.

Nejbližší přípravné utkání odehrají fotbalisté MFK v sobotu 26. června na hřišti petrovické Lokomotivy od 17 hodin. V úterý čeká Karvinou slovenská Senica.

Celý článek najdete v úterním Karvinském a Havířovském deníku