SK Stonava – MFK OKD Karviná B 2:1 (2:1)

Hosté přijeli do Stonavy pro body, paradoxně úvodní gól jim nejspíš uškodil. Po něm možná někteří hráči podlehli sebeklamu, že to půjde samo.

„Nebyli jsme vůbec spokojeni s výkonem hráčů. Byl to odflinknutý zápas,“ hodnotil nepodařený duel vedoucí karvinského mužstva Dalibor Knapik.

Trenér Stonavy Miroslav Štěpánek stanovil proti hostům precizní taktiku. Ačkoliv hráli Stonavští doma, proti vysokému favoritovi bylo potřeba hrát opatrně.

„Neříkám, že jsme hráli zanďoura, to bychom si doma sotva mohli dovolit, ale vycházeli jsme ze zodpovědného bránění, stahovali hřiště a defenzivní formaci tlačili před naši šestnáctku. Stopeři skvěle dirigovali prostor před sebou, zhušťovali střed a Karviná hledala cestičku k naší bráně. I tak prokázala vysoké kvality. Je to rozhodně nejkvalitnější mančaft v soutěži,“ ocenil mladý karvinský tým trenér Štěpánek.

Adept postupu z Karviné šel do vedení po nerazantním odkopu Stonavských, čehož využil Albánec Ciku, člen druholigového kádru MFK OKD a otevřel skóre – 0:1.

Zároveň je třeba říct, že na jeho straně hřiště operoval stonavský Petruňa a svedl s ním více než rovnocennou partii. Nedovolil mu téměř nic a naopak po jeho akci přes Cika padl vítězný gól.

„Významně nás také podržel gólman Tvardík. Obrana pracovala spolehlivě, byli jsme smířeni s tím, že hosté si svou kvalitou nějaké šance vytvoří, ale pak nastaly Tvardíkovy chvíle,“ vyzdvihl stonavského brankáře Miroslav Štěpánek.

Diváci sledovali atraktivní utkání. Domácí vydrželi s hosty běhat, k vidění byly šance na obou stranách a pěkné branky, zvláště ta poslední.

Po půlhodině hry prostrčil Frait míč na Kisela, ten se dostal před obranu a placírkou podél padajícího Stacha srovnal na 1:1.

V 39. minutě byla k vidění nejhezčí akce. Petruňa na pravé straně vycvičil Cika, potáhl míč do středu hřiště, posunul jej mezi Janíka a Blahu na nabíhajícího Fraita a ten krásným obloučkem otočil stav na poločasových i konečných 2:1.

Karviná po změně stran přitlačila. Když ale hrnula své akce středem, skulinku hledala marně. Zkušený Sochora na stoperu si odvedl své. Mladíci tak museli chodit do pokutového území přes kraje, odkud hrozilo domácím největší nebezpečí. Takto mohli třikrát dát gól.

Kromě dvou velkých závarů měl největší šanci P. Pavlík, ale nevyzrál na gólmana Tvardíka. Gól nepřidal ani hlavičkující Ciku.

Stonava měla po brejcích jedinečné šance na zpečetění výsledku. Minárik a po něm Frait mohli rozhodnout, ale i obrana Karviné tyto situace se štěstím ustála.

„Náš problém byl post středového záložníka. Na tomto postu nemáme klasického tvořivého hráče, obvykle tam hraje Kuběna, ale ten zrovna dnes nehrál,“ objasnil karvinský Knapik.

A co stonavské vítězství znamená pro domácí? Že by teď oni sami útočili na postup? „Do toho se nechceme nechat navézt. Kluci odvedli výborný výkon a pokud se nám bude dařit podávat takové pravidelně, můžeme se po podzimu pohybovat vysoko. Pak teprve uvidíme. O postupu se každopádně nebavíme,“ upozorňuje stonavský kouč Štěpánek.

Branky: 31. Kisel, 39. Frait – 19. Ciku. Rozhodčí: Šištík, žluté karty: 1:2, diváci: 185.

Stonava: Tvardík – Pavlík, Sochora, Bystroň, Hančin – Petruňa, Šurin (90. Zamarský), Kisel, Vilém – Frait (85. Bezdíček), Minárik (80. Stračánek). Trenér: Miroslav Štěpánek.

Karviná B: Stach – Večeřa (46. J. Pacanovský), Blaha, Janík, Zielonka – Koutný, P. Pavlík, Žebrok, Ciku – L. Zápotoka (46. Wojaczek), Zoller (46. Zahatlan). Trenér: Marek Bielan.

Další zápas hraje Stonava v sobotu ve Smilovicích, Karviná B v sobotu s Albrechticemi.