SK Dětmarovice – IRP Český Těšín 4:1 (1:1)

„Poslední kolo už bylo vyloženě o vůli a charakteru jednotlivých hráčů. Kladl jsem těm našim na srdce, aby do utkání dali vše, pak bude spousta času na odpočinek. Za ukázkový přístup k zápasu jim musím poděkovat, skutečně splnili vše, co jsem po nich vyžadoval,“ poznamenal trenér dětmarovického celku Petr Czyž.

Na svém kolektivu ocenil hlavně neutuchající touhu po vítězství, a to i za nepříznivého stavu 0:1. „Z kluků sálalo nadšení a obrovská vůle zvítězit, přesně jak jsem si přál,“ pochvaloval si Czyž.

Hosté z Těšína přijeli k derby oslabeni. „Chyběla nám stoperská dvojice i střed zálohy. Mendrok nastoupil po měsíci, Zábelka se zraněním, paradoxně byl ve druhé půli naším nejlepším hráčem, a Fikoczka jsem přemluvil, aby dojel z Brna, kde studuje. Nakonec byl vyloučen,“ rekapituloval zápas, na který by v Těšíně nejraději zapomněli, trenér IRP Dalibor Damek.


Přesto se jeho svěřenci ujali dokonce vedení, když v 21. minutě našel Duda na hranici šestnáctky Przyczka a ten z voleje, nepovedeným koníčkem překonal Mrkvu – 0:1. „Vycházeli jsme z bloku, který nám dlouho vycházel, jenže po hrozných individuálních hrubkách jsme dostali první dva góly. Třetí a čtvrtý už nemá smysl hodnotit, to už byli domácí na koni, ale ty dvě chyby nás stály aspoň bod,“ smutnil Damek.


Domácí těšínské vedení neodradilo od snahy, aby šli nadále za třemi body. Pár minut nato vysunul po chybě obrany Maleňák Schimkeho a ten přeloboval takticky opakovaně selhávajícího Gradka – 1:1. „Gradek vyběhl úplně nesmyslně z brány a Maleňák jej v klidu přehodil,“ nechápal počínání svého brankáře trenér Damek.

„Důležitý gól ještě do přestávky,“ komentoval to naopak Czyž. Když pak v kabině viděl, že ve tvářích hráčů se zračí neskutečná touha po obratu, raději jim ani nic neříkal. „Jen jsem je uklidňoval, protože v první půli se občas pouštěli do diskusí s rozhodčími, místo aby se soustředili na hru,“ poznamenal kouč Dětmarovic.

Jeho týmu pomohl rychlý gól. Prakticky ihned po českotěšínské rozehrávce se míče zmocnil Matušík a podél Gradka otočil na 2:1. „To byla rarita. Šest vteřin po naší rozehrávce jsme dostali gól. Měli jsme možnost rozehrát balon jakkoliv jinak, ale hráči si vybrali nejhorší variantu. Vlachovič nahrál obsazenému Šlavkovi, ten balon ztratil a prohrávali jsme. To mužstvo úplně demoralizovalo,“ připustil českotěšínský trenér.

Frustrovaní hosté viděli, že domácí šlapou, ale nebyli schopni je nijak zastavit. Řádil hlavně Schimke, který měl prsty v dalších gólech. Nejprve unikl po levé straně a předložil gólovou nahrávku Maleňákovi – 3:1. V 70. minutě zase naservíroval balon do čisté šance Matušíkovi a ten zvýšil na 4:1.

Domácí pak měli další skvělé možnosti zvýšit svůj náskok, Maleňákův gól neplatil pro domnělý ofsajd, dvakrát běželi domácí na Gradka a dokonce i vystřídavší gólman Pacanovský postupoval na svého kolegu mezi tyčemi. Skóre už se však nepohnulo.

„Jsme rádi, že jsme poslední podzimní zápas zvládli. Bylo to nad jedním z nejsilnějších soupeřů v soutěži a kromě výsledku nás těší i předvedená hra,“ byl rád za posun na třetí místo tabulky trenér Dětmarovic Petr Czyž.

Branky: 46. a 70. Matušík, 34. Schimke, 58. Maleňák - 21. Przyczko. Rozhodčí: Latoň, žluté karty: 4:4, červená karta: 54. Fikoczek (Č. T.), diváci: 150.

Dětmarovice: Mrkva – Škuláň, Prčík, Novák, Ligocký – Martinček, Hojdysz, Maleňák, Beilner (80. Pastucha) – Schimke (82. Pacanovský), Matušík. Trenér: Petr Czyž.

Č. Těšín: Gradek – Vlachovič (73. Bolek), Šlavka, Kantor, Popelka – Zábelka, Fikoczek, Przyczko, Hradečný (65. Groš) – Duda, Mendrok. Trenér: Dalibor Damek.