„Před začátkem soutěže jsem vůbec nedoufal, že bych mohl vyhrát. Třináct gólů mě opravdu překvapilo,“ byl mile zaskočen elitní střelec Dolní Lutyně. Ten je v lutyňském týmu teprve prvním rokem, protože loni nehrál kvůli zranění. „Naposledy jsem nastupoval za Brušperk v I.A třídě, ale pak jsem dlouhou dobu laboroval se zraněným kotníkem a nehrál. Musím to zaklepat, kotník teď drží. Sedm měsíců jsem ho vlastně nezatěžoval,“ připomněl Macháček.


A jak vidno, po roční pauze se rodák z Havířova na fotbalové trávníky vrátil ve velkém stylu. „Góly mě samozřejmě těší, ale nepřeceňuji je. Vím, že jde až o I.B třídu. Hrál jsem i vyšší soutěže, podvědomě cítím, že bych měl být v I.B třídě ještě lepší,“ neusíná Macháček na vavřínech. Koneckonců, vyšší soutěže jej stále lákají.


„Bude mi devětadvacet, mám asi poslední šanci dostat se do divize nebo aspoň do kraje,“ míní někdejší hráč orlovské Slavie, za kterou také střílel branky. „Ale ne tolik jako teď,“ směje se. I proto zůstává oběma nohama na zemi. „Ambice na vyšší soutěž stále mám, zároveň mě láká s týmem postoupit. Za celou svou kariéru jsem totiž ještě nikdy nepostoupil do nějaké vyšší soutěže,“ chtěl by si splnit tajný sen.


Odchovance ostravského Baníku, se kterým získal v dorostu ligový titul, postupy do vyšších tříd vždy míjely. „Na vojně v Lipníku o jediný bod,“ usmívá se trpce. Teď doufá, že s Dolní Lutyní by se mu to mohlo povést. „I když je škoda, že rozhodující zápasy podzimu, to znamená s béčkem Frýdku a hlavně Nýdkem jsme nezvládli. Ten bodový kontakt měl být rozhodně těsnější. Šest bodů na první místo je dost, i když je to stále hratelné,“ podotýká při pohledu na tabulku.


A jak je spokojen s podzimní bilancí celého mužstva? „Nečekal jsem, že získáme tolik bodů. Ale kolektiv je tady dobrý, dařilo se nám. Dávali jsme branky, spousty branek,“ připomíná. „Taky ale dost inkasujeme,“ dodává jedním dechem. Proto bude podle něj třeba zapracovat v zimě na defenzivě. „A taky na finální přihrávce, abychom jich měli v zápase co nejvíce a vypracovali si tak ještě více šancí. Fotbal se hraje na góly, ne na jeden,“ razí sympatické heslo.


Kdo ví, jestli se však v Dolní Lutyni dočká zimní přestávky. Po kanonýrovi soutěže se zkušenostmi z divize bude nejspíš poptávka. „Je pravda, že nějaké nabídky už mám, ale zatím jsem je neřešil. Čekal jsem na konec podzimu. Teď si sedneme s vedením klubu a probereme moje možnosti,“ připouští Macháček na závěr.

Kluboví střelci z Karvinska:

Karviná
4 – Opic, Milosavljev
3 – Ficek, Mišinský
2 – Ciku, Knötig
1 – Slončík, Motyčka, Gottwald

Petrovice
5 – Šuster, Lukan
2 – Miko
1 – Bielan, Dittrich, Hanusek, Reichl, Gill, Czyž

Orlová
4 – Urban
3 – Kopel
2 – Jatagandzidis
1 – Žůrek

Havířov
4 – Sittek
3 – Holčák, Sáblík
2 – Přecechtěl, Stebel
1 – Galajda, Pištěk, Psík, Husárik

Dětmarovice
6 – Schimke
4 – Kratka
3 – Úlehla, Matušík
2 – Prčík, Martinček
1 – Beilner, Škuláň, Pastucha, Hojdysz, Maleňák

Český Těšín
7 – Ligocki
5 – Duda, Šmahaj
4 – Hradečný, Rac
3 – Przyczko
2 – Zábelka, Fizek
1 – Mendrok, Šlavka, Kantor

Bohumín
8 – Hanus
4 – Košťál
3 – Veseleňák
2 – Gábor
1 – Mooc, Kempný, Fluxa, Kornak

Stonava
8 – Frait
7 – Šurin
5 – Minárik
3 – Vilém
2 – Petruňa
1 – Hančin, Sochora, Kisel, Bezdíček, Martiník

Karviná B
9 – Zoller
3 – L. Zápotoka, P. Pavlík, Ruisl
2 – Janík
1 – Gottwald, Knötig, Večeřa, Zielonka, Kubiena, Wojaczek, Milosavljev, Žebrok, Ciku, Káňa, Zahatlan, Koutný

Albrechtice
6 – Valla
3 – Novák
2 – Horňáček, Horvát, Goj
1 – Kroužek

Horní Suchá
4 – Zima
3 – Przywara, Příborský
2 – Zálejský, Jan Beránek, Michalík
1 – T. Kodenko, Kaleta, Osika

Dolní Lutyně
13 – Macháček
6 – Havlásek
3 – Hanusek, Posel
2 – P. Vanečko, Smetana
1 – Kudlík, Twrdý, Jurko, Habrda, J. Vanečko, Huňař

Dolní Datyně
10 – Ftáček
5 – Judita
4 – Vandriak, Kolder
2 – Sukač, Koďousek
1 – Wala, Horňák

Těrlicko
4 – Kobierský, Polach
2 – Osička, Režňák, Hanzel
1 – Kajura, Geršl