Stále bydlíte v Havířově. Jak dlouho jste už doma?
Doma jsem byl od prvního prosince, tedy celý měsíc. V sezoně tolik času s rodinou společně netrávím. Manželka přijede pokaždé na pár dní a pak se musí vrátit. Někam se stěhovat na stálo nechceme, protože při mé profesi nikdo neví, co bude druhý den a Havířov je mým domovem.

To mají plzeňští fotbalisté tak dlouhou dovolenou?
Tak to rozhodně ne. Už asi tři týdny běhají. Dostali sporttestry a plní individuální tréninkové plány.

Takže společná tvrdá příprava není?
Dnes už se příprava praktikuje trochu jinak, takže velký objem s desítky kilometrů musejí hráči naběhat sami. Já přijdu začátkem ledna, posbírám data a vyhodnotím na počítači jejich činnost. Pak si samozřejmě uděláme i fyzické testy a po pár dnech už pojedeme na první soustředění do Španělska. Tam nás během devíti dnů čeká herní zátěž. Po návratu zase trochu potrénujeme a poletíme na další herní soustředění na Kypr. No a pak už za pár dnů v únoru bude začínat jarní část ligy.

Bude Plzeň mistrem?
Samozřejmě si to moc přejeme, ale cesta bude ještě těžká. Sparta se totiž nevzdává a bude se nás snažit předstihnout. Ale říct, že budeme mistry, to se opravdu neopovažuji.

Před několika lety jste chvíli v Havířově pomáhal. Sledujete havířovský fotbal?
Samozřejmě, že ano. Zajímám se o celé fotbalové dění. Vím, že výsledky nejsou momentálně nejlepší, ale snad se to zlepší.

Je dnes situace výkonnostním fotbale jiná, než když jste hrával vy?
Ve výkonnostním fotbale je to dnes celkově mnohem těžší. Když jsem hrával já, zastřešila všechno šachta a my si museli veškerých výhod vážit. Trénovali proto všichni a mnohem víc. Vedení klubu navíc nezajišťovalo téměř žádné peníze na chod, kdežto dnes je to naopak. Navíc, když už hráči práci mají, tak kvůli ní nemohou často stoprocentně trénovat. V tomto ohledu jsou problémy v celé republice. Je každopádně jisté, že když hráči nebudou často a kvalitně trénovat, tak musejí ztrácet výkonnost.

Vraťme se k Plzni. Máte tam řadu hráčů, kteří působili stejně jako vy v Baníku Ostrava, ale také Horvátha. Myslíte si, že je to váš klíčový hráč a šprýmař?
Musím přiznat, že asi ano. Má cit pro hru, herní inteligenci, dobrou kopací techniku a je pro tým hodně důležitý. Co se týká šprýmování, to mu jde ještě lépe. Na všechno má perfektní výmluvu. Když je třeba řeč o jeho rychlosti, tak říká, že on každopádně není pomalý, ale ti ostatní jsou strašně rychlí.

Myslíte si, že naše reprezentační mužstvo v brzké době dosáhne na výraznější úspěch, jelikož se začnou prosazovat více současní mladíci?
Tak to je proroctví a odhadnout to určitě nejde. Musíme si uvědomit, že se situace rapidně změnila. Stačí se podívat na poslední mistrovství světa. Hodně nahoru šly africké země, Chile, Kostarika a další. Bude to hodně těžké, ale jako fanoušek českého fotbalu chci věřit, že se úspěch dostaví a budu mu v tom hodně držet palce.