Baník Most - MFK OKD Karviná 2:1 (0:0)

Obě mužstva bavila fotbalem diváky celý první poločas. K vidění byly i gólové situace. Domácí zahrozili už v 6. minutě, kdy Bednář poslal na zteč Kafkovy branky Fraňka, ale obrana Karviné včas zasáhla.

Svěřenci trenéra Karla Kuly odpověděli v 8. minutě Štajerem, jehož pumelice prosvištěla pár decimetrů nad břevnem.

Následovala další akce Mostu, ve které si Danoski zaběhl za obranu, ale vystřelil vedle. Na druhé straně si tutovku na své konto připsal Knötig. Krásně se prodral do šance a jeho pokus gólman Paleček s námahou vytěsnil mimo své tyče.

Poslední velká šance poločasu náležela také Karvinským, jmenovitě Radzinevičiusovi, jehož projektil zastavil obětavě obránce Běloušek a dorážka Litevce skončila nad.

„V první půli se hrál poměrně vyrovnaný fotbal. Oba celky předvedly po brejcích několik závarů, ale stále šlo vidět, že jde o zahajovací zápas jara, takže nepřesnosti se vkrádaly do hry obou mužstev. Naší kombinaci moc nepřispěl ani terén, který nebyl v ideálním stavu," postřehl trenér Karviné Karel Kula.

Důležitý okamžik nastal v 38. minutě, kdy pro zranění odstoupil největší smolař soutěže Radek Slončík.„Radek si po půlhodině hry natáhl sval, ještě to nějakou dobu zkoušel, ale sval ho pořád tahal, tak jsme zvolili jeho vystřídání," popisova Kula odstoupení karvinského špílmachra.

Hned v úvodu druhé půle se domácí dočkali pokutového kopu, který proměnil Jendruščák. Podle Karviné to penalta nebyla.„Balon prošel někomu mezi nohama, ale domácího hráče (Danoského - pozn. aut.) křižoval Pepa Hoffmann a vypíchl mu čistě míč. Teprve poté domácí borec přepadl přes jeho nohu," viděl inkriminovaný okamžik ze svého pohledu nespokojený trenér Kula.

Karvinou branka otřásla, mostecký Franěk mohl hned přidat druhý gól, ale obstřelem Kafky minul i jeho zadní tyč.

Od té chvíle už na place existovalo jen jedno mužstvo - Karviná. Vrhla se do útoku a byla až do konce zápasu jasně lepším týmem. Přehrávala Baník v nasazení i v kombinaci. Domácím nešlo nic.„Hráči přidali na agresivitě i aktivitě, zvýšili úsilí i tempo," líbilo se počínání jeho svěřenců trenéru Kulovi.

V obrovské možnosti se v 53. minutě ocitl karvinský Ciku, ale rána mu vůbec nesedla. Lépe si vedl o deset minut později, kdy provětral brankáře Palečka, ten jeho pokus vyrazil jen před sebe, kde byl první Presl a od tyče poslal balon do sítě - 1:1.

Z dalších nadějných akcí už nezapršelo a když už vše vypadalo na dělbu bodů, přišel další nekompromisní a velice sporný verdikt arbitra Lercha - druhá penalta pro Most ve druhé minutě nastavení. Brankář Kafka se vrhl proti střele Jendruščáka jako lev, sáhl si na míč, ovšem ten stejně skončil v karvinské brance - 2:1.

Také proti této penaltě hosté vehementně protestovali. „Tento okamžik byl do očí bijící ještě více než první penalta. Domácí hráč bojoval ve vápně s naším Mrázem tělo na tělo, pak upadl a rozhodčí nemeškal a odpískal faul. Vypadalo to, že vyloženě čeká na tento okamžik," soptil Kula.

Nařízená penalta byla skutečně pofiderní. Sotva lze od stopera Mráze, který má zkušenostiz české i slovenské nejvyšší soutěžečekat, že bude v situaci, která ani nebyla gólová, faulovat protihráče. Ještě navíc v 92. minutě za nerozhodného stavu.

„Musíme se ještě poradit, zdali podáme protest, i když ten na výsledku už nic nezmění. Na DVD ze zápasu jsem ale moc zvědav. Vždyť té druhé penaltě se smál celý stadion," pravil Kula.

Po utkání Karvinští zle spílali rozhodčímu a na hřišti vznikla strkanice. Po průběhu zápasu se tomu ani nelze divit. Pokud se potvrdí, že arbitr Ondřej Lerch, ať již úmyslně či neúmyslně chyboval, měl by být potrestán zákazem činnosti minimálně pro polovinu jarní části I. i II. ligy.

„Taková porážka nás vyloženě štve. Po tvrdé zimní přípravě se hráči těší na první mistrák a podobný verdikt rozhodčího jim všechno dokonale znechutí. Já sám jsem očekával férový způsob boje i řízení a nakonec přijde tohle. Asi jsem naivní," kroutil hlavou rozzlobeně trenér Kula.

Branky: 49. z pen. a 90(+2). z pen. Jendruščák - 64. Presl. Rozhodčí: Lerch, žluté karty: Franěk, Schut- Štajer, diváci: 620.

Karviná: Kafka - Hoffmann, Mráz, Štajer, Knötig – Pavlík (90(+1). Látal), Slončík (38. Gajdoš), Motyčka, Ciku – Radzinevičius, Presl (85. Vrána). Trenér: Karel Kula.

Další zápas hraje Karviná v neděli s Hlučínem.