„Soupeř byl před jarní sezonou prakticky odepisován, jenže na jaře hraje skvěle, porazil Zlín, vyhrál na Žižkově, uhrál bod s béčkem Sparty,“ vypočítával trenér karvinských fotbalistů Karel Kula.

O podcenění soupeře nemůže být už jen z tohoto důvodu ani řeč, tím spíš, že situace karvinských hráčů není v tuto chvíli příliš komfortní. V případě porážky by se na ně totiž Kladno dotáhlo už jen na rozdíl dvou bodů.

„Neměli jsme na začátku soutěže potřebné štěstí. V Mostě nás položila vymyšlená penalta a mám pocit, že některé hráče ta křivda ještě nepřešla. Na to je ale třeba rychle zapomenout, stejně jako na neproměněné tutovky v minulém utkání s Vlašimí,“ nabádá své svěřence Kula.

Karviná si bezesporu začátek soutěže malovala ve zcela jiných barvách. Jenže nevydařený začátek zapříčinil, že nyní hraje o šest bodů. „Kluci si to uvědomují, takže se neobávám, že by jejich přístup nebyl maximálně zodpovědný,“ věří trenér MFK OKD svým svěřencům.

Zatímco Karviná štěstíčko v úvodních kolech neměla, soupeři se jej dostávalo plnými hrstmi. Kdo viděl například sestřih z jeho zápasu na Žižkově, musel žasnout, že si Kladenští z Prahy odváželi tři body a ne debakl. „Proti Zlínu měli také štěstí. Soupeř nedal tutovku a Kladno vsítilo na druhé straně hřiště hned gól. Ten by nám ve vzájemném zápase hrozně pomohl,“ poznamenal Kula.

I to je věc, která se Karviné na jaře zatím nedaří. Kromě utkání s posledním Hlučínem první branku nedala. „Venku hrajeme na můj vkus příliš pasivně, musíme zvýšit obrátky a přidat na důrazu. Když to nepůjde jinak, je třeba ten balon do sítě dotlačit,“ vyzývá své mužstvo Karel Kula.

Remízové utkání s Vlašimí bylo podle něj posledním varováním. Začíná jít do tuhého.

„Nesmíme se do záchranářských bojů namočit. Už teď se na některých hráčích v utkání o body psychika projevuje. Přitom není důvod. Pokračujeme v práci, kterou jsme započali v zimní přípravě, trénujeme stejně, veškerá příprava je stejná jako v zimě. Ale přijde mistrák a najednou to začne v hlavách hráčů šrotovat a oni se začnou obávat o výsledek,“ konstatuje Kula.

I od toho se budou muset Karvinští oprostit. Je třeba hrát stejně ofenzivně jako v přípravě a nepřipouštět si dopady nezdaru. „Sám jsem fotbal dlouho hrával, takže vím, že se to lehce řekne. Ale skutečně je třeba se nestresovat a přemýšlet nad tím, co by kdyby. Pozitivní atmosféru v tréninku je třeba přenést na hřiště v mistráku,“ upozorňuje hráče Kula.


Pro zápas s Kladnem počítá s vynucenými i nevynucenými změnami. Vrací se Radzinevičius, který v minulém kole absentoval pro karty, naopak Presl má problémy s achilovkou a nenastoupí, stejně jako Slončík, který je opět zraněn.

„V sestavě změny budou, protože už jsou odehrána čtyři kola a náš herní projev se mi moc nezamlouval. Ostatní hráči v tréninku také poctivě makají a zaslouží si šanci. Zahraje si tedy mladý Jursa a také Ficek s Gajdošem, kteří proti Vlašimi naskočili do druhého poločasu a naši hru oživili,“ postřehl správně Kula.

Teď ještě, aby Karviná před důležitým zápasem vyfasovala objektivního rozhodčího…