SK Kladno – MFK OKD Karviná 0:1 (0:1)

Jejich nedělní duel na stadionu Františka Kloze nesl podobné atributy jako bitva karvinských házenkářů. I svěřenci trenéra Karla Kuly hráli nesmírně důležité utkání, z něhož nutně potřebovali všechny body, také hru fotbalistů zdobila nezměrná bojovnost a odhodlanost, a do třetice se na jejich stranu přiklonilo nezbytné sportovní štěstí, které jde ale vstříc tomu, kdo si to víc zaslouží.

V Kladně to byli karvinští hráči, kteří tentokrát udeřili v nastaveném čase první půle. „Měli jsme štěstí v neštěstí. Radzinevičius se zranil a místo něj šel na plac Vrána, který dal vítězný gól,“ konstatoval Kula. A co litevskému forvardovi je? „Má podvrtnutý kotník, špatně došlápl. Jsem zvědav, co mi na to v pondělí řekne doktor,“ dodal Kula.

Karviná v Kladně zahájila nebojácně a snažila se být aktivní. „Nabádal jsem hráče k neustálé střelbě, a to plnili. Vyslali jsme sedm střel na bránu, Kladno jednu. Aktivita se nám vyplatila, Pavel Vrána pak v nastaveném čase jednou takovou povedenou ranou skóroval,“ přiblížil Kula jeden ze dvou rozhodujících momentů utkání. Vrána se trefil parádně. Přímo do šibenice.

Mančaft výrazně podržel i gólman Kafka, který v první půli zlikvidoval velkou možnost Smékala. To bylo ze strany Kladna vše, Karviná si dávala v obraně velký pozor na to, aby domácí nepouštěla do blízkosti své brány. „Připravovali jsme se na Kladno velmi zodpovědně, stálo při nás i nezbytné štěstíčko a já jsem za něj rád, protože hráči si dnes zasloužili vyhrát. Dřeli i v desíti poté, co nám rozhodčí vyloučili Jursu,“ upozornil Kula na okamžik z 64. minuty.

Jursa bezprostředně po souboji odkopl míč a viděl druhou žlutou. „Ta byla trochu unáhlená, rozhodčí pískal nějaký zákrok a Jursa kopl do míče v zápalu boje, nebyla tam žádná prodleva, aby to udělal schválně. Ale příště už si na to dá pozor,“ zastal se svého hráče karvinský trenér.

Ten byl jinak velmi spokojen s prací středové formace, která domácím nedovolila rozvinout účinné kombinace. „Pro tento zápas jsem našel ideální sestavu, protože pohyblivý Ficek, defenzivní Gajdoš a volný hráč Jursa dělali domácím značné potíže ve středu pole. Nehráli jsme náš obvyklý systém 4-4-2, který soupeř očekával, ale spíše 4-2-3-1. Kladno má v záloze šikovné fotbalisty, kteří by nás doma přehráli, kdybychom nastoupili v klasickém rozestavení. Tohle však nečekali a my toho využili,“ objasňoval taktické plány Kula.

Druhým klíčovým okamžikem zápasu byla odpískaná penalta v 70. minutě, už čtvrtá v průběhu jara. „V tomhle ohledu suverénně vedeme soutěž. Budeme s tím muset něco udělat. Hráči jsou v pokutovém území asi až příliš důrazní, měli by být spíše opatrní, protože jinak jsou proti nám nařizovány neustále penalty,“ avizoval pohovor na téma pokutových kopů trenér Kula.

Kafka však mužstvo opětovně podržel - penaltu domácímu Kmochovi vyrazil, koneckonců už si na jaře vyzkoušel čtyři, a Karviná už si cenné tři body nenechala vzít. „Hrozili jsme i v desíti, Ciku s Motyčkou měli šance zvýšit naše vedení,“ pravil Kula.

„Na Žižkově jsme získali zlaté body, ale potřebovali jsme je potvrdit, což se bohužel nepovedlo. Myslím, že jsme měli více šancí, ale jejich využití jsme nezvládli. Největší byla penalta, na kterou šel mladý Kmoch, aniž by byl určen. Ale nevyčítám mu to, spíš mě zaráží, že se jí neujali někteří starší hráči. Stejně mě zaráží fakt, jak nám připravili naši správci hrací plochu. Hrát jsme na ní mohli jedině vzduchem a tam vše zlikvidoval výborný Mráz. Uprostřed hřiště jsme měli zase velké potíže s Fickem, nicméně prohra je i dost smolná. Gól jsme inkasovali vlastně z ničeho, nedali jsme penaltu a dostali výhodu přesilovky, která se žádnou výhodou být neukázala, protože Karviná se po červené kartě úplně zatáhla,“ rekapituloval zápas ze svého pohledu kladenský trenér Jaroslav Peřina.

„Bylo to důležité vítězství hlavně z toho pohledu, že spodek tabulky vyhrával. Most i Znojmo získaly tři body, ale my také, takže se k nám nikdo z nich nepřiblížil. Výhra je důležitá i pro naši psychiku. Věřím, že kluci se teď uklidní a chytí nějakou dobrou sérií,“ věří Kula svému mužstvu.

Branka: 45(+1). Vrána. Rozhodčí: Kocourek – Jiřík, Vnuk, žluté karty: Hajník – Jursa, Mráz, Vrána, červená karta: 64. Jursa (K.), diváci: 880.

Karviná: Kafka – Pavlík, Mráz, Štajer, Knötig – Jursa, Gajdoš – Ciku (85. Látal), Ficek (76. Motyčka), Milosavljev – Radzinevičius (27. Vrána). Trenér: Karel Kula.

Další zápas hraje Karviná v neděli se Sezimovým Ústím.