Junioři Torpeda Havířov dokázali v domácím prostředí otočit nepříznivý vývoj série play off s Českou Lípou a slaví postup do extraligy. Kvůli rekonstrukci Městské sportovní haly odehráli rozhodující zápasy ve víceúčelové hale, tedy na zimním stadionu.

A dařilo se jim tam. V sobotu stav série srovnali a v nervy drásajícím třetím zápase završili svůj postup mezi českou elitu. V rozhodujících momentech smazali na poslední chvíli dvoubrankové manko a o postupu rozhodli před bouřlivým obecenstvem v hektickém prodloužení.

Torpedo Havířov – Evans Česká Lípa 6:3 (1:0, 2:1, 3:2)

První zápas finále vyhráli Českolipští, takže na tahu bylo Torpedo. Už v 7. minutě se trefil Kuttler, který prostřelil gólmana hostů – 1:0. I když měli domácí převahu, na druhý gól si museli počkat do druhé třetiny. Kubala totiž trefil v tutovce pouze gólmana a Kuttler nastřelil břevno.

Na začátku druhé části zvýšil Hrabovský na 2:0 a pak Černý na 3:0. Zdálo se být vše jasné. Třígólový náskok domácí trochu ukolébal, takže se ke slovu dostali i hosté, ale havířovští mladíci případné komplikace odmítli dalšími trefami.

Branky: 7. Kuttler, 16. Hrabovský, 23. Černý, 34. Mattivi, 34. Kubala, 39. Černý – 27. Vnuk, 32. Kotera, 38. Jansa. Rozhodčí: Vybíhal, Kačer, vyloučení: 1:1, využití: 0:1, diváci: 312, stav série: 1:1.

Torpedo Havířov – Evans Česká Lípa 6:5 p (1:3, 2:1, 2:1 – 1:0)

Rozhodující zápas o přímý postup do extraligy se pro havířovské barvy nevyvíjel dlouho dobře. Severočeši dokázali zareagovat na úvodní branku Torpeda a třemi zásahy si vybudovali nadějný náskok. Když dokázali rychle odpovědět i na snížení Fliega, nevypadalo to s postupovými ambicemi Havířova nejlépe. Pak ale snížil Černý na 3:4 a vlil domácím novou naději do žil.

V závěrečné části se Havířovští snažili o vyrovnání, ale zapomněli na zadní vrátka a Merlíček posunul v 39. minutě hosty blízko vysněnému vítězství. Domácí nesložili zbraně a vzápětí opět snížili. V dramatické koncovce Mattivi necelé dvě minuty před koncem vyrovnal a v prodloužení mělo Torpedo již navrch. Dvakrát nastřelilo brankovou konstrukci, pak přežilo „klinickou smrt“ při brejku hostí a sedmapadesát sekund před koncem prodloužení posunul Havířov do extraligy Černý.

„Jsem šťastný, že jsme zpátky tam, kde patříme. První zápas hodně ovlivnili rozhodčí, kteří vůbec nepískali podle florbalových pravidel. Tady to už bylo zcela jiné, ale to neznamená, že bychom to měli lehké. Druhý zápas jsme byli po celou dobu lepší a vyhráli zaslouženě, ale rozhodující utkání jsme nezačali dobře a byli lepší až v poslední části a hlavně v prodloužení. Tam jsme už měli navrch a po dvou tyčkách se dočkali i zasloužené rozhodující branky,“ zhodnotil krátce zápas trenér Torpeda a bývalý skvělý hráč Richard Strnadel.

Branky: 4. Černý, 24. Fliega, 24. Černý, 39. Kyjonka, 44. Mattivi, 55. Černý – 5. Beránek, 12. Tschakert, 13. Tschakert, 24. Novák, 39. Merlíček. Rozhodčí: Kotala, Hála, vyloučení: 0:1, bez využití, diváci: 155, konečný stav série: 2:1.

Havířov: Piško – Bezděčík, Krajíček, Michejda, Hrabovský, Hochman, Zemánek, Jekielek – Peřka, Kuttler, Mattivi, Ožana, Fliega, Kubala, Bora, Kyjonka, Černý. Trenér: Richard Strnadel.