SK Dětmarovice – FC Janovice 2:0 (1:0)

„Za dobu, co se s Janovicemi potkáváme, jsme je ještě nedokázali zdolat. Sláva, že se to povedlo,“ radoval se z tříbodové injekce trenér dětmarovického mužstva Petr Czyž.

Negativní série s tímto soupeřem už zkrátka musela být někdy prolomena. „Stalo se tak pro nás v nesmírně důležitý moment, poněvadž naše situace nebyla po prvních třech jarních kolech moc optimistická,“ připomněl nevydařený start do soutěže trenér Czyž.

Z toho důvodu proběhly v minulém týdnu v Dětmarovicích také pohovory s hráči. „Byla to spíš taková dvě sezení, kdy jsme si vyříkali určité věci, které jsme v předešlých zápasech dělali špatně,“ upřesnil kouč týmu.

Chytit se měli hráči právě na těžkém soupeři z Janovic a ten svou kvalitu hodnou dobu prokazoval. „My jsme nastoupili spíše defenzivně s taktikou hrát dobře zezadu. Janovice nás přitlačily a kopaly spoust standardek. To pro nás nebylo ideální, poněvadž soupeř je právě v této disciplíně velice silný,“ poznamenal Czyž.

Jeho svěřenci však oproti předchozím zápasům obrátili o 180 stupňů. Neskutečně dřeli, bojovali jeden za druhého a vkládali do hry obrovské penzum „srdíčka“. „Přesně tak, všechno jsou to klišé, ale pravdivá. Kluky jsem skutečně nepoznával, jejich přístup k zápasu byl milionkrát lepší než předtím,“ vyzdvihl obětavost hráčů Petr Czyž.

V době, kdy domácí začali srovnávat hru, je ohromně povzbudila vydařená akce Hojdysze, který předvedl nevídaný sedmdesátimetrový pochod z pozice stopera k bráně Janovic, ideálně naservíroval míč Schimkemu a ten prostřelil gólmana – 1:0.

„V poločase jsme si říkali, že je pěkné vést o gól, ale že určitě ještě nemáme vyhráno. Věděli jsme, že nás čeká boj o každý metr hřiště, protože soupeř nám body sotva jen tak věnuje,“ upozornil dětmarovický trenér.

Jeho hráči opět nezůstali jen u slov a pokračovali v nadšeném a obětavém výkonu. Sprintovali za každým, i zdánlivě ztraceným balonem, předpisově se zajišťovali a snažili o pojištění náskoku. Jejich úsilí vyústilo v 66. minutě v červenou kartu pro janovického Matějku.

Soupeř po hodině hry postupně odpadával fyzicky a domácí toho nakonec využili. I s přispěním Janovic, které se v oslabení pokusily o útočný fotbal a vysouvaly se ve větším počtu kupředu.

„To bylo od nich sympatické a pro nás velmi dobré, protože se nám v jejich obraně otevíraly hotové dálnice, do kterých jsme měli možnost podnikat brejky,“ popisoval Czyž.

Jednu takovou otevřenou cestu k bráně využil v 71. minutě Martinček, jehož obrana hostí ve vápně zastavila nedovoleně a Schimke z penalty navýšil jednogólové vedení svého týmu na rozdíl dvou branek.

V posledních deseti minutách měli domácí po rychlých výpadech do obrany Janovic další skvělé šance, například střídající a čerství Bizyk s Kratkou, nebo Schimke, který si mohl připsat hattrick, ale další gól už Dětmarovice nepřidaly. „To je trochu škoda, protože výraznější výhra by nám zvedla sebevědomí ještě více, ale jsme rádi i za tuhle. Oceňuji zejména příkladný přístup všech hráčů k zápasu. Snad jsme z nejhoršího venku,“ ulevilo se před lokálním derby v Bohumíně Petru Czyžovi.

Branky: 21. a 72. z pen. Schimke. Rozhodčí: Prasek, žluté karty: 3:4, červená karta: 66. Matějka (J.), diváci: 200.

Dětmarovice: Cuper – Škuláň, Prčík, Hojdysz, Ligocký – Novák – Schimke, Martinček, Úlehla (75. Hrdina) – Beilner (68. Bizyk), Matušík (81. Kratka). Trenér: Petr Czyž.

Další zápas hrají Dětmarovice v neděli v Bohumíně.