Karvinští fotbalisté v pátek i sobotu dopoledne trénovali, situovali tedy herní mód do nedělního dopoledního času na Žižkově. „To je náhoda. Většinou dopoledne trénujeme. Teď si kluci sbalí a vyrážíme,“ hlásil po sobotním tréninku trenér mužstva Karel Kula.

Jeho týmu se na jaře nebývale daří. V posledních devíti zápasech vyšel bodově naprázdno jen jednou (Varnsdorf) a většinou vyhrává. V posledních čtyřech zápasech dokonce pokaždé udržel čisté konto.

„Ano, na pohodě v mužstvu je to pak znát. Dostali jsme se do horních pater tabulky a chceme se tam udržet. Také na Žižkov jedeme uspět,“ upozornil Kula. A co to znamená v karvinském měřítku? „Uspět je vyhrát. Ale to není nic neobvyklého, my vstupujeme do každého zápasu s cílem vyhrát. Samozřejmě nemusí se to pokaždé podařit. Až podle situace na hřišti a vývoje utkání se uvidí, zdali je dosažený výsledek uspokojivý,“ dodal kouč MFK OKD.

A co na soupeře, jednoho z nejsilnějších v soutěži, vymyslel? „Budeme chtít hrát odvážně jako na Spartě B, ale ne bláznivě. Prvořadé je vycházet ze zabezpečené obrany, s tou má totiž Žižkov problémy. Má velmi nebezpečnou přechodovou fázi, to znamená rychlou a přesnou. Na druhé straně mu vyhovuje hrát na brejky, což je taktika pro venkovní zápasy. Když má doma tvořit a tlačit se do obrany, mívá potíže. I proto je na cizích hřištích daleko úspěšnější,“ shrnul hru postupového kandidáta Karel Kula.

Karviná tedy v neděli sama převezme žižkovskou roli – bude hrát ze zajištěné obrany a na brejky. I ona je umí, v čemž vynikají zvláště křídelníci Milosavljev s Cikuem a také krajní obránci často vypomáhají s překvapivým zaútočením.

Jako názorná instruktáž, čeho všeho je Žižkov schopen, posloužil hráčům poslední zápas soupeře v Třinci, kde Pražané domácí borce nemilosrdně trestali po rychlých kontrech. „Víme o brejkových kvalitách Žižkova a tomu také uzpůsobíme taktiku. Když bude hrát soupeř do plných, naše šance stoupnou. Málokdy jsme vyšli střelecky úplně naprázdno, proto doufáme, že se prosadíme i tentokrát,“ věří Kula svým hráčům.

Jeho víra se opírá o aktuální formu útočné fáze. Útok Karviné funguje, šestnáct gólů z pěti posledních zápasů je slušnou vizitkou. Obrana funguje také a už 386 minut nedostala gól. „Opět mužstvu zdůrazním, jak důležité je nedostat rychlý gól. Ten bývá často klíčový, neboť mužstvo, které prohrává, se musí tlačit dopředu a začíná hrát více na riziko. Kdo dá gól, je prostě ve výhodě,“ připomněl karvinský trenér.

Proto se MFK i v Praze pokusí hrát především na to, aby branku nedostal. Pomoci by mu k tomu mohl i fakt, že hráči nemají v tomto utkání co ztratit. „Je pravdou, že postupové cíle nemáme a můžeme hrát v klidu. Naopak Žižkov potřebuje doma vyhrát a upevnit si postupové místo. Máme zprávy o tom, že situace v klubu není růžová (schází peníze, údajně se dluží hráčům – pozn. aut.), což na kluky ze Žižkova určitě doléhá. Na druhé straně klobouk dolů, jak se s tím vyrovnávají,“ ocenil Kula výsledky viktoriánů. Svým způsobem letošní Žižkov připomíná situaci loňského Ústí nad Labem.

Karviná na to ale brát ohled nebude. Nejspíš opět postaví vítěznou sestavu z minula a chce vyhrát. „Drobné problémy hlásil jen Motyčka. Také zvažuji, jestli postavím od začátku Radka Slončíka, nebo ho pošlu na hřiště až v průběhu utkání. Asi se rozhodneme až na místě,“ uzavřel Kula.