Situace se mění každým okamžikem. Švejkova věta z pera spisovatele Jaroslava Haška krásně sedí na situaci útočníků v karvinském fotbalovém klubu. Ještě před půlrokem byl počet útočných hráčů Karviné tristní, najednou jich má MFK OKD devět.

Generální manažer klubu Petr Mašlej prozradil novinky v karvinském táboře, včetně nových posil, které už klub získal, či by měl v dohledné době získat.

Za prvé je tady otázka dalšího působení Pavla Vrány. „Když k nám Pavel přišel z Dukly, byla situace jiná, protože v Dukle nehrával. U nás se ale chytil a střílel góly. Jeho cena stoupla, nedivím se, že má nabídky odjinud. My jsme mu nabídku předložili, protože chceme využít opce. Záleží na Pavlovi. Kdyby chtěl do jiného českého klubu, musí jednat s Duklou, přestože mu smlouva skončila. Do zahraničí může jako volný hráč odejít bez nutnosti jednat s klubem,“ objasňuje Mašlej.

Situaci mu trochu komplikuje stav útočných hráčů. Z ligového Hradce Králové se totiž vrací Vladimír Mišinský. „Ano, Vláďa se vrací, protože se nedohodl s klubem na podmínkách. My jsme se s Hradcem dohodli, ale on ne. U nás by mohl případně nastupovat v roli záložníka,“ uvažuje Mašlej. Je pravdou, že když nastupoval Mišinský ve středové formaci, hodně se mu tam dařilo a dokázal nasbírat spoustu gólových přihrávek.

Když už jde o Hradec Králové, jednal před časem Mašlej i s kapitánem „votroků“ Radimem Wozniakem z Ostravy. „Ale nedohodli jsme se,“ přiblížil manažer Karviné.

S kým se Karviná naopak dohodla, je slovenský třiadvacetiletý útočník Tomáš Chovanec z prvoligového Ružomberoku, který nastřílel 14 gólů.

Realizací jeho přestupu se zřejmě uzavřely dveře do prvoligového kádru pro Martina Opice, který na jaře v áčku nehrál. „S Martinem budeme ale ještě jednat, sám nevím, jaké má představy. My bychom chtěli aby byl lídrem béčka. Navíc nikdy nevíte, co se může stát, přijdou nějaká zranění a třeba jej bude v A-týmu ještě potřeba,“ upozorňuje Petr Mašlej. V souvislosti s Opicem se spekuluje o zájmu divizní Orlové. Martin Opic v Karviné nemá profesionální smlouvu, neboť pracuje jako hasič.

„Kromě toho bychom si pro potřeby áčka chtěli nechat Kubu Legierského. Tento mladý Polák se jeví výborně, ve své zemi je považován za obrovský talent. Chceme mu dát šanci v prvním týmu,“ poznamenal Mašlej.

Kromě výše zmíněných hráčů figurují v kádru trenéra Karla Kuly ještě Tomas Radzinevičius, Zdeněk Látal a Antonín Presl. „Tonda Presl laboroval již delší dobu s achilovkou a po utkání na Žižkově odjel domů do Plzně podrobit se operaci, aby byl fit na zahájení letní přípravy,“ objasnil trenér Karel Kula.

Ten se dnes s hráči sejde na úvodním tréninku letní přípravy a přivítá pár nových hráčů. Jde především o Lukáše Bartošáka z Brumova, který jaro strávil v Hlučíně. „To je vlastně další útočník, ale jiný než třeba Vrána, Opic nebo Radzinevičius. Jde o rychlostní typ, který by měl být využíván spíše na kraji zálohy,“ podotkl Mašlej.

K odchovanci Brumova by měl přibýt, a nejspíš i přibyde, jeho kamarád a spoluhráč Olin Bartozel, mladý devatenáctiletý borec, o něhož Karviná projevuje zájem dlouhodobě. V Brumově nasázel během jedné sezony čtrnáct gólů. „Olin přijede na soustředění do Luhačovic a zřejmě ho podepíšeme,“ upřesňuje manažer Mašlej.

Z Hlučína, který spadl ze druhé ligy, by měl do Karviné přijít i třiadvacetiletý Orlovan, defenzivní záložník Tomáš Hrtánek, jenž je odchovanec Baníku.
Posledním jistým jménem je Slovák Andrej Fišan ze Senice. Šestadvacetiletý gólman by měl nahradit v karvinském kádru svého krajana Gejzu Pulena, jenž odvedl Karviné dobré služby.

Na testech se v Karviné objeví i zkušený srbský obránce Rodik (27 let), který prošel domácí srbskou ligou.

Karviná v tuto chvíli čeká ještě na jedno jméno, a tím je René Bolf. Vynikajícímu hlavičkáři v Baníku skončila smlouva, ostravský klub by však za něj rád utržil nějaké peníze. „Renda se nechal slyšet, že odehraje na vrcholné úrovni ještě poslední rok, který si chce hlavně užít. Pak by se vrátil domů,“ přiblížil Petr Mašlej. Zkušený obránce by se karvinskému klubu hodil, čeká se jen na to, jestli se dohodne s Baníkem. „Pokud se tak stane, pak do toho jdeme,“ potvrdil Mašlej.

Přípravu zahájí trenér Karel Kula dnes, v úterý odjíždí s týmem na čtyřdenní soustředění do Luhačovic, kde ve středu hraje zápas s Dubnicí. V sobotu se od 11 hodin v Karviné na hlavním stadionu odehraje další přípravný duel s nováčkem nejvyšší polské soutěže Bielskou-Biala.