Karvinští fotbalisté dali postupem do dalšího kola pěkný dárek svému trenérovi Karlu Kulovi, jenž slavil 48. narozeniny. „O moje narozeniny moc nešlo, potřebovali jsme se hlavně herně a výsledkově chytit před dalšími zápasy druhé ligy. O narozeninách jsem se raději ani nezmiňoval. Z vlastní zkušenosti vím, že pak to nikdy nedopadne moc dobře,“ usmíval se ve středečním podvečeru trenér Kula.

Zmínit se mohl akorát ráno manželce, ale ta to moc dobře věděla. „Říkal jsem ženě, že mám tušení, že postoupíme na penalty. No a vyšlo to přesně,“ pochlubil se věšteckými schopnostmi Karel Kula.

Karvinští odehráli v Olomouci slušný part. Domácí produkovali důrazný fotbal s presinkem, nedávali Karviné prostor ke kombinaci. Ta ale oproti Čáslavi zlepšila důraz v osobních soubojích a v pozměněné sestavě si vepředu více vyhověla.

Souviselo to se změnou rozestavení. V útoku totiž operovali hned dva hráči, a to Presls Mišinským. Prvně jmenovaný při své akci krásně vymíchal domácí obranu, takže Mišinský zakončoval bez problémů do odkryté brány. „Souhra obou hráčů byla víc než dobrá. Ještě to chce čas, ale bylo to přínosné,“ líbilo se Mišinského a Preslovo útočné snažení Kulovi.

Domácí hráči v zápase dvakrát srovnávali skóre. Bylo to v obou případech po smolných tečích, ovšem srovnání přišlo vždy zaslouženě. Hanáci hráli velmi dobře. „Oba celky jevily snahu útočit, takže diváci viděli dobrou kopanou,“ mínil po zápase Kula.

Ten kromě útoku pozměnil i hráče do defenzivy, když v bráně si zachytal Paleček a na pravé straně operoval Hoffmann. „Oba zahráli velmi dobře, počínali si s přehledem, zvláště Paleček. Kluci cítili, že vzadu je jistota a to má vždy na psychiku mužstva pozitivní vliv. Paleček pak navíc chytil i penaltu v rozstřelu,“ informoval trenér Karviné.

Ten složil středovou formaci z krajních hráčů Bartošáka s Milosavljevem, zatímco do středu pole vložil Hrtánka s Jursou. „Takhle nám to fungovalo, Jursa s Hrtánkem odvedli ve středu pole kvantum práce, s jejich výkonem mohu být spokojen. Stejně tak i s Bartošákem, který hrál zprava, ačkoliv to měl přes nohu,“ doplnil Kula.

Potěšil jej zlepšený a týmový výkon, byť to bylo v poháru, za který si Karviná tři body nepřipíše. Zato si připíše vítěznou náladu a postup do dalšího kola, kde ji 31. srpna čeká Opava. Hrát by se mělo na půdě soupeře.

Karviná o svém postupu rozhodla v penaltovém rozstřelu. „Musím poblahopřát Marku Kalivodovi, že správně vybral vítěznou pětici exekutorů,“ upřesnil Kula, kdože vybíral hráče pro penalty. V Karviné je v takových případech vybírá asistent, neboť hlavní kouč se soustředí na jiné věci.

„Když tady byl Jirka Balcárek, vybíral jsem penaltové střelce já. Jsem rád, že kluci se sami hlásili a vzali na sebe zodpovědnost. Penalty nám obvykle vychází, takže si na ně asi věřili,“ usmíval se po skončení duelu na Hané Karel Kula.

Karviná penalty skutečně ovládá. V ročníku 2007/08 si ještě coby účastník MSFL poradila v penaltách s Hlučínem a v dalších sezonách už jako druholigový celek pokaždé na penalty postoupila, pokud k nim došlo. V úvodní druholigové sezoně 2008/09 si je ještě nezkusila, ale o rok později takto vyřadila ligové Brno, loni Uničov i Liberec, a letos tedy i HFK Olomouc.

„Postup může mít na psychiku kluků povzbuzující vliv, po vítězství se únava vstřebává vždy lépe. My se teď potřebujeme řádně připravit na druholigový duel s Bohemkou, který bude mít úplně jiný rámec. Z hlediska odhodlání uspět a potvrdit narůstající formu je ale pohárový postup přínosný i pro toto utkání,“ zakončil oslavenec Karel Kula.

HFK Olomouc – MFK OKD Karviná 2:2 (1:1), 2:4 na penalty

Branky:
36. Tögel, 70. Svorada – 34. Mišinský, 61. Hrtánek. Rozhodčí: Mikel – Chytil, Tacina, žluté karty: Kopecký, Dadák, Čtvrtníček – Hoffmann, Jursa, diváci: 248. Penalty proměnili: Richter, Tögel – Bartošák, Jursa, Látal, Knötig, neproměnili: Lukášek a Svorada (oba HFK).

Karviná:
Paleček – Hoffmann, Motyčka, Bolf, Knötig – Bartošák, Hrtánek, Jursa, Milosavljev (85. Legierski) – Mišinský (71. Látal), Presl. Trenér: Karel Kula.