Regionální fanoušky při pohledu na tabulku nejvíce zajímá, kdo se v nejvyšší soutěži udrží. Protože to se všichni pravděpodobně dozvědí až po posledním kole.

Nejvíce jsou ohroženy celky Brna a Karviné, ale oba se ještě stále mohou zachránit. V přímém ohrožení sestupem je nadále ostravský Baník, ale i Jihlava a Zlín. Slovácko s třiceti body by sestoupilo už jen při fantasmagorické souhře všech ostatních výsledků a Mladá Boleslav s Duklou slaví záchranu už od neděle.

Karvinští si to v sobotu rozdají v bitvě o všechno se svými ostravskými sousedy. Pokud vyhrají, dostanou se na 29 bodů a Brno díky lepším vzájemným zápasům (2:1, 0:0) už udrží pod sebou.

Lepší vzájemné zápasy má Karviná také se Zlínem (0:1, 4:0), který hraje v předposledním kole na Slovácku. I na Zlín by se Karviná mohla buď nyní, nebo po posledním kole bodově dotáhnout.

V případě karvinské výhry by už slavilo Slovácko definitivní záchranu bez ohledu na svůj bodový zisk, protože s Baníkem má lepší vzájemné zápasy.

Prohra neznamená konec

Paradoxem je, že ani v případě porážky s Ostravou nebude Karviná mimo hru. Musí však být splněna podmínka porážky Jihlavy. Anebo Zlína. A vůbec nejlépe obou. Vysočina totiž hraje v Brně a v posledním kole právě s Karvinou, která by ji mohla dorovnat ve vzájemném utkání. U Zlína by to předpokládalo, že získá z posledních dvou kol maximálně bod.

Remíza v derby by oba krajské zástupce ze hry nevyšachovala, ale zatímco Baník by měl situaci ve vlastních rukách, Karviná už ne.

Nečekanou výhrou v Teplicích se dostalo do hry ještě Brno. V posledních dvou kolech totiž hraje jak s ohroženou Vysočinou, tak ohroženým Baníkem.

Baník to má ve vlastních rukách

Totéž, co platí pro Karvinou, platí i pro tým Baníku. Tím spíš, že v případě sobotního vítězství je za vodou. Remíza by mu neuškodila, pokud pak porazí Brno. To je základní předpoklad pro ostravskou úspěšnou misi i v případě porážky v derby.

Ani pak by totiž nemusel Baník ještě zoufat, ale tady by už musel spoléhat na další výsledky a v zásadě stejné předpoklady, které platí pro Karvinou, tedy porážky Zlína a Jihlavy. Nebo alespoň jednoho z nich. Na to ale baníkovci rozhodně nemůžou sázet. Nad Slovácko by se už Ostrava díky horším vzájemným zápasům nedostala.

Může ale ještě bodově dorovnat Zlín (a tím pádem odrovnat Brno, které by ve vzájemném zápase nevyhrálo, což potřebuje).

V případě dvou zlínských porážek a v případě dvou ostravských remíz se oba celky srovnají a při bodové rovnosti může být Baník v klidu (zápasy 2:2, 2:0). S Jihlavou je situace podobná (lepší bilance 1:2, 3:1). Jenže asi jen šílený hazardér by na tuto variantu spoléhal.

Pekelně zamotaná situace, nejdramatičtější v historii samostatné české ligy, bude mít částečné, nebo rovnou úplné rozuzlení v sobotním podvečeru, neboť los tomu chtěl, že nejhorších šest týmů ligy (všechny z Moravy a Slezska) hraje mezi sebou.

Los ohrožených týmů
29. kolo – sobota 19. května od 16 hodin: Karviná – Baník, Slovácko – Zlín, Brno – Jihlava30. kolo – sobota 26. května od 16 hodin: Jihlava – Karviná, Baník – Brno, Zlín – Liberec

Konec tabulky:

11. Slovácko  28 6 12 10  22:29  30

12. Jihlava     28 8  5  15  30:46  29

13. Zlín          28 7  8  13  27:46  29

14. Ostrava   28 6  9  13  34:43  27

15. Karviná   28 6  8  14  30:40  26

16. Brno       28 6  5  17  20:41  23

Co komu stoprocentně stačí na záchranu:

Slovácko: 1 bod nebo porážka Ostravy v Karviné

Jihlava:
2 body a více

Zlín: 2 body a více

Ostrava: 4 body nebo výhra v Karviné, nebo 2 body a nevýhra Karviné v Jihlavě, nebo 2 body a nulový Zlín s Jihlavou v posledních dvou kolech

Karviná: 6 bodů nebo 4 body a nevýhra Jihlavy ve 29. kole, nebo 4 body a zisk maximálně bodu Zlína v posledních dvou kolech, nebo 3 body nad Baníkem a jeho nevýhra v posledním kole s Brnem

Brno: žádná varianta, musí spoléhat na souhru dalších výsledků