V minulých zápasech nebyl trenér Bosporu Marek Poštulka spokojen s herním projevem. Mužstvo sice bodovalo, ale do podzimního optima mělo daleko. „Dneska ale spokojen jsem. I ten herní projev už se zvedl a kluci předvedli zodpovědný výkon podpořený brankami. Budeme věřit, že to z nich konečně spadlo, když nám to tam dneska tak hezky spadlo," zalaškoval si s mateřským jazykem Marek Poštulka.

Jeho tým přijížděl k derby v roli favorita, což nemusí být jednoduché zvládnout. Zvlášť, když Orlová naposledy vyhrála ve Frenštátě také 5:0. Bohumínští to ale zvládli s přehledem.

„Před utkáním jsem věřil, že se kluci prosadí. Obavy z předchozího výsledku Orlové jsme neměli. Já už klukům před startem jara říkal, že jsou schopni vyhrát všude. Tahle soutěž je tak vyrovnaná, že může vyhrát každý s každým. A jestli si chceme splnit náš cíl, tak samozřejmě nezbývá, než hrát v každém utkání na vítězství. Posledně jsme to s Vendryní urvali v poslední minutě, dneska to žádné nervy nebyly, a to je dobře. Přál bych si, aby se i samotným klukům ulevilo psychicky, přestože do nich pořád hustím, že nejde o život, tak aby nebyli tak vystresovaní," rozpovídal se Poštulka.

Zato domácí smutnili. „Prvních dvacet minut ještě šlo, pak Bohumín ani ne tak rozhodl, jako jsme mu ty góly doslova darovali. Oba krajní záložníci neplnili to, co měli, obrana pořádně nezasáhla. Byly tam hrubky, že se nevidí. Neobsadíme po autu protihráče, pak špatně zpracujeme, je tu protiútok a dáme si vlastňáka, při třetím gólu nevyskočíme na centr. Co na to říct? Mám ty kluky snad zabít?" zasmál se orlovský trenér Milan Procházka.

„Po první půli jsem schválně zůstal déle na hřišti, abych přišel do kabiny později v domnění, že si kluci mezi sebou ten poločas vyříkají. Přijdu tam a ticho po pěšině. Tak jsem udělal kravál já. Asi jsem rozbil dveře," vykládal Procházka, jak se snažil svůj tým vyburcovat. „Ta letargie mě dostala. Potřeboval jsem hráče oživit. A chvíli to ve druhé půli i vycházelo. Měli jsme tam dvě šance. Pak ale zase - dostaneme čtvrtý gól a konec," kroutil hlavou Procházka.

V derby Orlová - Bohumín se radovali hosté (ve žlutém).Zdroj: Michal Chadim

Podle něj není mančaft ještě vyzrálý psychicky. „Položili jsme se a to není dobře. Pokud se zachráníme, musíme kádr doplnit. Ale zatím pracuji s tím, co mám," pokrčil rameny.

Orlová tak doma znegovala předchozí výsledek ve Frenštátě. „Jsou to kontrastní rozdíly. Ve Frenštátě 5:0, dneska naopak. Přitom jsem klukům říkal: ‚Pánové, dneska můžeme jen překvapit. To jedině Bohumín může ztratit, ten hraje o postup.' Nevím, proč jsme byli tak zakřiknutí," divil se orlovský kouč.

V udržení soutěže ale věří. „Přijdou důležitější zápasy. Celý spodek tabulky máme doma, takže my si to můžeme zkazit jedině sami. Když si to uhrajeme, v což věřím, máme klid," zakončil.

Naopak Bohumín setrvává v čele tabulky. Musí ovšem počítat s tím, že se proti němu bude chtít vytáhnout každý soupeř. „Derby bývají specifická, stát se může cokoliv, ale dneska jsme tomu šli naproti. Podařilo se nám rozhodnout už v prvním poločase a ulehčili jsme si to. Jsem hlavně rád, že se mužstvo prosadilo střelecky. Třeba se konečně rozstřílíme," zadoufal trenér Poštulka po pěti trefách do sítě okresního souseda. A to ještě Hanus neproměnil pokutový kop.

Slavia Orlová – Bospor Bohumín 0:5 (0:3)

Branky: 44. a 63. Šiška, 23. Nowinski, 36. vlastní Věčorek, 90. Vaclík. Rozhodčí: Šimeček – Šabacký, Tvrdý. ŽK: 1:3. Diváci: 120.

Orlová: Polášek – T. Herák, Věčorek (75. Vybíral), Kolenko, Schimke – Regec, Malík (72. Koschny), Široký, A. Herák (46. Pristáš) – Kopel, Renta (56. Botur). Trenér: Milan Procházka.

Bohumín: Švrčina (80. Rajko) – Šiška (73. L. Poštulka), Socha, Košťál, Baculák – Sittek (69. Ferenc), Palej (67. Kubinski), Vaclík, Nowinski – Hanus – Jatagandzidis (60. Opic). Trenér: Marek Poštulka.