Situace se tak dotkne několika klubů z Karvinska. Ostatně, manažer divizního Havířova Miroslav Matušovič očekávaný verdikt předvídal už koncem března. „Všichni vidíme, jaká je situace a podle mě by mělo větší smysl odpískat jaro a pořádně se připravit na nový ročník než ve zbylých týdnech honit celou jarní část a pak rovnou skočit do dalšího ročníku,“ říkal před dvěma týdny Matušovič a ukázal se jako prorok.

Na okresním svazu jsou si na 99 procent jistí, že nedohraná sezona se anuluje. To asi nepotěší fotbalisty Baníku Fučíku Orlová, kteří po podzimu vedli tabulku okresního přeboru a měli na dosah historický úspěch. „Postupovat ani sestupovat se nebude, máme k tomu v úterý ještě jednání na krajském svazu a pak jej uděláme i u nás na okrese, ale je to asi rozumné řešení. Vyhlašovat postupy a sestupy v nedohrané sezoně mi nepřijde zrovna fér,“ uznal předseda Okresního fotbalového svazu Karviná Jiří Lincer.

Sekretář Moravskoslezského krajského fotbalového svazu (MSKFS) Vladimír Janoško dodává: „Situace je stále taková, že nevidíme konec pandemie a bezpečnostních opatření. To je hlavní problém. Kdybychom věděli nějaký termín, kdy bude po všem, tak lze něco třeba dělat, ale takhle to nemá smysl. Ve výsledku by nebylo reálné sezonu dohrát, takže pokládám za rozumné, že všichni vědí, na čem jsou a mohou se v klidu připravit na nový ročník.“

Přece jen, amatérský fotbal je o něčem jiném než ten profesionální. „Chlapi chodí do práce a my jim nemůžeme naservírovat jaro ve formátu středa – neděle. Některé kluby toho ani moc nenatrénují a hrozilo by ještě zranění hráčů,“ přidává logický argument Lincer.

Jak to bude s novým ročníkem?

Fotbalový ročník 2020/21 by měl začít prakticky v totožném složení jako ten letošní nedohraný. Ovšem zatím se neví, kdy přesně se začnou rozvolňovat vládní opatření kvůli koronaviru.

Fotbalovému hnutí se tak složitě plánuje budoucnost. „Pokud vláda uvolní omezení pro celou republiku v srpnu, a my to budeme vědět s dostatečným předstihem, tak se můžeme na to připravit. Třeba tím, že losovací aktiv nebude klasický, ale skrze elektronická média a moderní techniku. To by nebyl problém, je otázkou, zda nám bude umožněno začít v obvyklých termínech,“ upozornil Janoško.

Kromě toho musí svaz řešit i přesuny mezi soutěžemi. Zatím je jasné, že nabídku na účast v krajském přeboru dostane Petřvald na Moravě, který je nejlepším týmem z I.A tříd a má tak možnost nahradit během podzimu odstoupivší Šenov. Z I.B tříd by měl být osloven Hnojník, následně i nejlepší tým z okresů.

„Tohle je jasné, ale takových klubů a posunů může být více, jelikož může někdo jiný přijít s tím, že soutěž nemohou hrát, protože jim skončil důležitý sponzor, nebo třeba hráči. Mechanismus je tady ale určený,“ objasnil Janoško.

Termín přihlášek do nové sezony je zatím v jednání. „Ještě jsme se o tom nebavili, byť podle soutěžního řádu je to do 31. května, ale nad tím si také sedneme a zkonzultujeme to napříč Moravou, abychom to měli jednotné. Co je ale jasné, příprava nové sezony bude náročnější, než obvykle. Bude to akce a reakce,“ zakončil Vladimír Janoško.