Havířovský fotbalový klub, založený v roce 1922, má bohatou historii plnou úspěšných i méně úspěšných sezon. Spojen je s mnoha osobnostmi, včetně současného reprezentačního trenéra Pavla Vrby, který v Havířově s fotbalem začínal jako hráč v době svých studií. Nedělního setkání se však neúčastnil.

„Jedná se o setkání fotbalistů a trenérů v průřezu napříč generacemi. Poprvé jsme se takto sešli předloni a chtěli bychom takové setkání pořádat každý druhý rok, aby se všichni potkali a viděli, jaké se v klubu udělaly změny. Zvali jsme samozřejmě i Pavla Vrbu, ale ten se teď s reprezentací chystá na kvalifikaci do Islandu," vysvětlil předseda MFK Havířov Bronislav Šimša.

Slavné osobnosti havířovské kopané si samy vyzkoušely, jestlipak jim to s míčem ještě jde.

Nedělní setkání si „staří pánové" pochvalovali i přes prohru domácího A-týmu mužů a remízu dorostenců. Sami si taky na hřišti na chvíli vyzkoušeli, jestli jim to s míčem ještě jde.

„Na mé působení v Havířově vzpomínám jenom v tom nejlepším. Tehdy se hrálo ještě na spodním hřišti. Diváci tam byli blíže k hráčům a doslova si na ně mohli sáhnout. Za mé éry to byly jen úspěchy. Pak jsem šel do Olomouce a následně na Kypr. Po návratu zpátky do Havířova mě vykoupily Vítkovice," řekl například svého času populární trenér Jiří Dunaj.

Podobně reagoval i brankář Jaroslav Janoš: „Na fotbal v Havířově vzpomínám strašně rád. Byl jsem tady zhruba od roku 1971. Dostal jsem se tady jako odchovanec Baníku přes Frýdek-Místek. Bylo tady více kluků z Baníku a také trenér František Dvořák, který pro havířovský fotbal udělal strašně moc. Z krajského přeboru jsme se dostali až do druhé ligy. Strašně si cením toho, že jsem v Havířově mohl působit. Pak jsem se vrátil zpátky do Baníku, kde jsem začal dělat trenéra a jsem tam dodnes."

Indiáni domácí rozlučku nezvládli
Zato současníci MFK Havířov svým fanouškům v závěrečném domácím vystoupení moc radosti neudělali. Průměrným Kozlovicím podlehli rozdílem třídy, což vytočilo jindy klidného trenéra Miroslava Matušoviče.

„Vůbec jsem nepochopil, co to mělo znamenat. Chceme se důstojně rozloučit s našimi diváky, navíc v den, kdy se u nás představí legendy klubu a místo toho předvedeme mizerný, namistrovaný profesorský výkon, se kterým nelze uspět na žádné fotbalové úrovni," soptil trenér Matušovič, jenž tentokrát zůstal pouze na lavičce.

Poslední domácí zápas nevyšel.

Svým svěřencům vyčetl absenci jakékoliv špetky pokory či respektu. „Nastoupili jsme, jako by se nám nemohlo nic stát, a taky to tak dopadlo," dodal. Vždyť v 18. minutě svítil na světelné tabuli hrozivý stav 0:4! „Sice jsme snížili, ale to bylo vše, na co jsme se zmohli. Hráčům jsem už zdůraznil, že nosit dres našeho klubu je za odměnu a tak se k tomu také musí přistupovat," zakončil nelichotivé hodnocení závěrečného domácího souboje Matušovič.

MFK Havířov – FK Kozlovice 1:4 (0:4)
Branky: 60. Wojnar – 9. a 15. Janoštík, 1. Kaďorek, 18. Schlehr. Rozhodčí: Kneisl. ŽK: 0:1. Diváci: 290.
Havířov: Přibyl (23. Směták) – Klejnot, Wojnar, Babič (30. Cenek), Vágner (56. Trmal) – Omasta, Zupko, Hottek, Skoupý, Gistinger – Osvěčík. Trenér: Miroslav Matušovič.