MFK Havířov – Slavia Orlová 1:2 (0:2)

Okresní derby v divizi přineslo kvalitní bojovný fotbal s hezkými góly Orlové. Domácí nováček z Havířova potvrdil, že je v hluboké krizi, ze které vede cesta ven jenom přes tvrdou a poctivou zimní přípravu s nezbytným posílením mužstva. Diváci, kteří si našli cestu na havířovský stadion, nemuseli litovat. Už jen kvůli gólu devatenáctiletého Daniela Hanuska stálo za to na fotbal do Havířova přijít. MFK odehrál bídnou první půli, ve které neměl jedinou šanci. Kazil přihrávky, Zdeněk Holý se snažil kombinovat, ale většinou se mu vracely od nervózních spoluhráčů nepřesné přihrávky.

Slavia se dostala do vedení náhodným, ale o to hezčím gólem Nováka, který nazdařbůh nakopl míč na domácí bránu a překvapil v ní havířovského Gradka. Gól dal ráz zbytku poločasu. Orlová, známá neprostupnou obranou, si hlídala zadní vrátka, Havířov se přes zformovanou obranu hostí nedokázal prosadit a ve 26. inkasoval znovu. Hanusek se podíval, kde stojí brankář a z dobrých 35 metrů napřáhl k mimořádné ráně, která skončila ve vzdálenějším rohu Gradkovy svatyně. Havířovští fanoušci této výstavní trefě objektivně zatleskali.

Jediným okamžikem, kdy mohli domácí skórovat, byla situace z 34. minuty, kdy se dostal balon k Šusterovi, ale než stačil vypálit, uzmul mu jej čistě provedeným skluzem Šťástka. Na druhé straně spálil tutovku Lička, když zblízka neuvěřitelně překopl prázdnou svatyni. „Hosté vsadili na důraz, což nám dělalo obrovské problémy, navíc nám neklapala spolupráce zálohy s útokem,“ vracel se k momentům první půle trenér MFK Zoltán Beňo.

Po změně stran se Havířov zakousl do protivníka. Měl tlak, ale bez gólových možností. Ty naopak figurovaly na straně Slavie. Hanusek trefil břevno, po jednom z brejků, na které hosté vyloženě čekali, utekl Kopel, předložil míč dva metry před bránu Širokému a ten také nepochopitelně selhal. Pak už začali mít navrch domácí. Přitlačili soupeře na jeho polovinu a začali ho přehrávat. V 69. minutě se řítil po krásné kombinaci sám na brankáře Šuster, ale jeho střela se mezi tyče nevešla. Pod tlakem začala obrana hostí kupit chyby.

Aktivita domácích byla odměněna v 74. minutě. Po centru nestačila obrana odvrátit míč do bezpečí a Lakatos ho pohotově poslal hlavou do sítě – 1:2. Zbytek zápasu už ale slavisté ubránili. „Věděli jsme, že jsou na tom domácí rychlostně lépe a nesmíme se s nimi pouštět do otevřené hry. Pomohly nám úvodní góly, první půli jsme odehráli takřka bezchybně. Po přestávce už to bylo horší, musíme si určité věci vyříkat. Spokojen jsem hlavně s body,“ pravil po zápase trenér Orlové Miroslav Čopjak, který svůj tým vytáhl už na šestou příčku v tabulce, zatímco Havířov se plácá na jejím dně.

Branky: 74. Lakatos – 9. Novák, 26. Hanusek.

Rozhodčí: Machovský, žluté karty: 9:5, červené karty: 76. Škoda, 85. R. Bielan – 85. Hanusek, diváci: 700.

Havířov: Gradek – Čubok, Škoda, R. Bielan, Sochora – Lakatos, Ganaj (79. Košťál), Bernatík (70. Kisel), Holý – Šuster, Kroužek (46. Staufčík).

Trenér: Zoltán Beňo.

Orlová: Szarowski – A. Věčorek, Šťástka, Drozd, Hübner – Novák – Kadlčák (90. Směták), Široký (71. Lukan), Hanusek, Lička – Kopel (81. Olbort).

Trenér: Miroslav Čopjak.

Další zápas hraje Havířov v neděli proti Baníku Ostrava B, Orlová přivítá už v sobotu doma Vsetín.