V právě uplynulé sezoně 2006/07 se SK Dětmarovice stal nejlepším týmem z Karvinska v divizní soutěži a tudíž druhým nejlepším celkově, neboť výše už hraje pouze MFK Karviná. Tento tradiční klub ale už delší dobu vysávaly dluhy. Jeho finanční možnosti nebyly nejlepší, rozpočet se šil vždy horkou jehlou na poslední chvíli a letos se pomyslná hráz protrhla. Dětmarovice zahučely rovnou do I. A třídy. O přenechání svého místa v divizi konkurenčnímu Havířovu jsme vás již, vážení čtenáři, informovali.

Vrabci na střeše si ale rovněž cvrlikali, že Dětmarovice nebudou nejspíše hrát ani krajský přebor. A stalo se. Ekonomickými problémy zmítané Dětmarovice nakonec uvolnily svůj post i v přeboru. Na to zareagovala pružně Bystřice, která se na postup klepala prakticky od skončení mistrovské soutěže. „Bylo mi dost trapně přednést na sobotním losovacím aktivu krajských soutěží před všemi organizačními pracovníky klubů, že přenecháváme své místo v přeboru dalším zájemcům.

Do I. A třídy se vracíme asi po osmi letech, kdy jsme hráli vyšší soutěže,“ informoval smutně Milan Kyša, sekretář klubu, který potápějící se dětmarovickou bárku neopouští ani v těžkých časech. Další morovu ranou pro klub je fakt, že minulý čtvrtek zesnul po těžké nemoci dlouholetý předseda Dětmarovic Jiří Hanusek. Ten už se sice poslední dobou funkcionářsky v klubu moc neangažoval, nicméně pro SK Dětmarovice znamenal strašně moc. Stál de facto za vzestupem oddílu z okresní soutěže, společně s Milanem Kyšou byl jeho spoluzakladatelem a zažil s ním nejúspěšnější léta.

Dětmarovice dotáhl dokonce do MSFL, což byl strop hráčských i finančních možností klubu, takže je jasné, že všechny jeho kamarády i ostatní klubové spolupracovníky Hanuskovo skonání zasáhlo. „V současné chvíli dáváme dohromady kádr pro I. A třídu. To má na starosti Jirka Ligocký. Kdo nakonec zůstane a kdo ne, to je ve hvězdách, stejně jako to, kdo bude náš tým trénovat,“ pokrčil rameny Kyša. Momentálně je totiž čas dovolených, takže se věci řeší zdlouhavěji než obvykle. Jisté je, že alespoň polovina současného kádru z klubu zmizí. Minimálně borci, kteří byli v Dětmarovicích na hostování z jiných klubů, především z Baníku Ostrava.

Koubek, Kozubík, Dutka, ti všichni už v týmu nejsou, odchází nejspíše i bratři Kadlčákové, Adam, Škoda a další. „V tuto chvíli ale opravdu nejsem schopen k tomuto tématu cokoliv bližšího řici. Vyrovnáváme se s těžkými ztrátami. Naším světýlkem na konci tunelu je skutečnost, že se podařilo oslovit pár sponzorů, kteří by měli zájem fotbal v Dětmarovicích opět sponzorovat, takže finance na I. A třídu budou. To je zatím vše,“ zakončil Milan Kyša povídání o krušném období dětmarovického klubu.