„Rozhodně na to má fotbalově. Na tréninku je vidět, jak na sobě pracuje a za poslední rok výkonnostně hodně vyrostl. Jeho velkou výhodou je to, že může nastupovat ve středu hřiště jako záložník, ale i jako obránce nebo útočník," poznamenal na Panákovu adresu petrovický trenér Martin Špička, který na talent z Příbora bude hodně sázet.

Filipe, kde jste dělal první fotbalové krůčky?
Ty úplně první doma v Příboře, kde jsem se také narodil. Pak jsem v šesté třídě odešel do Bílovce, kde mají kvalitní mládež, respektive žáky. Tam mi to hodně dalo, protože úroveň tréninků byla na úplně jiné úrovni, než jakou jsem do té doby poznal. Abych se výkonnostně posunul, odešel jsem v dorostu do Baníku, ale protože jsem v šestnáctce moc nehrál, vzal jsem zavděk Frýdkem-Místkem. Tam jsem fotbalově hodně pookřál, pravidelně hrával a dokonce jsme se s klukama dostali do celostátní ligy dorostu. Shodou okolností spolu s Karvinou.

V té době jste asi upoutal pozornost karvinských činovníků…
Je to možné, ve Frýdku se mi dařilo střelecky, měli jsme výborný tým. Sice jsme pak nejvyšší soutěž neudrželi, ale Karviná ano. Ovšem já pak šel do jejího áčka.

S jakými ambicemi?
Pochopitelně s těmi prosadit se do prvního týmu. Ale bylo jasné, že budu muset nejprve posbírat nějaké zkušenosti v dospělém fotbale.

A ty jste sbíral nejprve loni v Orlové a v letošní sezoně v divizních Petrovicích. Můžete obě štace porovnat?
Co se týče rozdílu v soutěžích, tak třetí liga v Orlové byla samozřejmě kvalitnější. Z osobního pohledu však považuji za vydařenější petrovické období. Jednak se tady hraje lepší fotbal, což je dáno i tím, že v týmu působí fakt výborní hráči jako Hofi (Josef Hoffmann), Giluš (David Gill), Malda (Pavel Malíř) nebo Páťa Miko. V Orlové jsem toho odehrál míň, protože jsem teprve sbíral zkušenosti a pořádně ani nevěděl, co dělat. No a taky se tam hrálo o záchranu, takže všechno bylo podřízeno tomu dělat body. Oproti tomu v Petrovicích jsme na podzim hráli celou dobu nahoře, uvolněně a já si to užil. Také jsem už o ten rok v dospělém fotbale zkušenější.

Je výhoda, že v Lokomotivě hrajete s tolika karvinskými hráči?
Bezesporu, spousta kluků je přímo z Karviné nebo v Karviné hrávala, na hřišti se všichni dobře známe a s mými vrstevníky jako jsou Pavel Moskál, Martin Puškáč, Adam Leibl, a teď i David Puškáč, je to lepší i v tom, že si rozumíme také mimo hřiště. Pokud budu do Petrovic povoláván na zápasy, rád si tam zahraju a klukům pomůžu.

Čímž se dostáváme k vašim rozdílným rolím na hřišti. Trenér Špička v Petrovicích s vámi počítá spíš do útoku…
Ale to mi nevadí. Každý rád střílí góly (úsměv). V Petrovicích se asi víc potkám s balonem než ve druhé lize, přesto bych samozřejmě raději nastupoval tam. Do Karviné jsem přišel jako záložník, ale trenér Weber mě už v zimě připravoval na post stopera, což je pro mě zase jiná role a mnohem zodpovědnější post, na který určitě potřebuji čas, protože to není tak, že bych se do toho během čtrnácti dnů vpravil.

Možná vám ale nic jiného nezbude vzhledem k problémům Karviné na pozicích stopera a nyní i defenzivního štítu…
Je možné, že za zraněného Honzu Šislera se na jeho post vrátí Sedlo (Jan Sedlák), který teď stopera hrával a já budu muset místo něj, ale my pevně věříme, že se v první řadě vrátí do hry Dreksič (Pavel Dreksa). To je šéf kabiny a na place si to zkušeně uhraje a skvěle diriguje nás ostatní. Teď ho hodně potřebujeme.

Jak vidíte jaro v Petrovicích?
Věřím, že budeme hrát pořád nahoře. Změny v kádru byly minimální, kluci jsou v pohodě a rozhodně jsme ještě neřekli poslední slovo.

A Karviná? Myslíte, že se jí podaří postoupit už letos? Zabojovat o ligový kádr by asi z vašeho pohledu nebylo k zahození, co říkáte?
Tak to každopádně. Uděláme vše pro to, abychom s klukama ligu vybojovali. To by bylo zatím nejvíc v mé kariéře.

Máte v karvinské kabině dokonce uzavřenu sázku, že se nebudete všichni holit do doby, než bude váš postup do ligy stvrzen, je to tak?
Je, ovšem já s tím takový problém nemám, mně tam skoro nic ještě neroste. Zato jiní kluci, ti ostřílení pardálové jako Dreksič, Eisík (Pavel Eismann) nebo Honza Hošek, ti budou už v dubnu vypadat jako Rumcajsové (smích). Možná jsme s tou sázkou měli přijít trochu později, vždyť už teď některým klukům vousy pořádně narostly.