Nepovedlo se totiž najít náhradníka za Žižkov, který nedostal licenci. Dnes nabídku odmítli také Vltavín a Benešov. Informoval o tom ředitel profesionálního fotbalu Tomáš Bárta.

Z FNL po minulé sezoně sestoupily Most a Kolín, navíc Žižkov nedostal licenci. O postup však měly zájem jen dva kluby a to vítěz MSFL Sigma Olomouc B a Vyšehrad, který skončil až třetí v ČFL. První celek ČFL z Bohemians Praha (Střížkov) se práva na postup vzdal, nabídku poak nepřijaly ani Domažlice, které dostaly šanci postoupit na úkor Žižkova.

Protože na tuzemské domácí scéně stále funguje nesmyslný dvoukomorový systém, vedení soutěže muselo oslovovat všechny ostatní týmy z ČFL, které nabídku odmítly, přestože v MSFL by se jistě zájemce o druhou ligu našel.

"Ještě dnes se rozhodovaly Vltavín a Benešov, ale nakonec do toho nešly," řekl Bárta. "Je třeba ocenit zodpovědný přístup klubů, že se k tomu dokázaly takto postavit, neskočily bezhlavě po šanci a daly na první místo dlouhodobou stabilitu," doplnil předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Ve druhé lize se tak v příštím ročníku bude hrát jen o jedno sestupové místo.

Podobná situace nastala už v minulé sezoně, kdy se rovněž pracně sháněl poslední účastník. Nakonec se Kolín rozhodl jít do rizika, ovšem skončil jasně poslední. Tentokrát kluby nechtěly riskovat a v rámci několika dní narychlo měnit koncepci, aniž by měly jistotu zvýšení příjmu peněz od sponzorů.

Tato situace je pro vedení LFA signálem, že je třeba se zabývat myšlenkou trvalého snížení počtu účastníků profesionálních soutěží. Deník již dávno navrhoval snížení počtu účastníků v I. a II. lize na čtrnáct.

Karviná, jeden ze čtyř krajských účastníků soutěže, si během podzimu zahraje doma atraktivní zápasy. Přivítá oba bývalé prvoligisty z Budějovic a Hradce Králové, nováčka z Vyšehradu a uvidí i derby s Třincem či Opavou.

Sezonu zahájí doma s Varnsdorfem.