„Vím, že doba se mění, ale už když jsme s týmem před třinácti lety bojovali o postup, nebylo to nic jednoduchého. Možná pět let jsme se pohybovali na špici tabulky, než jsme udělali i ten poslední krok k postupu. A já jsem letos sledoval na zápasech Havířova utkání krajského přeboru a mohu s klidným svědomím prohlásit, že soutěž to bude i v další sezoně velice zrádná a nevyzpytatelná. Nic snadného,“ upozornil Ivan Marini, ikona albrechtického oddílu, jenž zřejmě přes léto v Baníku skončí.

Marini byl u toho, když Baník před lety slavně postoupil do divize a nyní je opět u toho, když se s divizí loučí. „Už dopředu jsem avizoval, že v klubu skončím a zřejmě se tak v létě i stane. Ukončil jsem určitou fotbalovou i životní etapu a beru to tak, že přenechávám místo dalším,“ podotkl Marini ke svému očekávanému odchodu. K poslednímu dni tohoto měsíce vyprší platný kontrakt celému realizačnímu týmu, dá se tedy očekávat, že pravděpodobně skončí i trenér Menoušek. Možná zůstane pouze asistent Červenka. Výbor oddílu v čele s předsedou Šipulou, starostou obce, tak čekají povinnosti s obsazením uvolněných funkcí. Navíc se dají očekávat i změny hráčské. „Nyní je to ale předčasné. Změny určitě budou, ale vzhledem k tomu, že jsme teprve o víkendu oficiálně ukončili sezonu, je na ně ještě čas,“ objasnil albrechtický funkcionář.

Albrechtičtí letos zažili sezonu zklamání. „Když to vezmu ryze sportovně, našel bych v soutěži pět, šest mančaftů, které by si sestup zasloužily daleko více než my. Nejhorší jsme nebyli. To je ale osud,“ pravil Marini. Podle něj srazila Baníku vaz hlavně nevyrovnanost výkonů. Mužstvo si proti týmům ze špice tabulky vedlo dobře, ale pak svou výkonnost nepotvrdilo v duelu se slabšími celky. „Náš tým šlapal solidně. Co se týče píle a entuziasmu hráčů, tréninkových docházek či atmosféry v kabině, nepozoroval jsem negativní jevy. Chlapi drželi při sobě (rozdíl oproti Č. Těšínu – pozn. red.), ale psychicky jsme se sesypali,“ mínil Ivan Marini.

Po zimní přípravě, která proběhla bez větších problémů, bylo zřejmě chybou, že se tým, ačkoliv jeho situace nebyla nejlepší, nijak zvlášť neposílil. Vlastně se neposílil vůbec, neboť jediným novým hráčem, který do Albrechtic zamířil, byl vlastní odchovanec Tomáš Sikora, vracející se z karvinského A dorostu. Ani zranění nekomplikovala týmu život. Pouze na poslední tři kola vypadl ze sestavy Příborský, ale to už nehrálo takovou roli.

„Docela škoda byla toho posledního podzimního zápasu s Petrovicemi, kde jsme ztratili body za remízu. Toto kolo se předehrávalo z jarní části, my jsme zrovna byli v krizi a doplatili na to. Mít tak o dva body více, v konečné tabulce by to na záchranu stačilo,“ poukázal na zajímavost Marini. Po špatném podzimu také střídal trenéra Michala Šlachtu staronový kouč Zdeněk Menoušek, ale svou roli nesplnil – tým v divizi neudržel. „Do jara jsme ale šli plni elánu a s nadějnými vyhlídkami. Měli jsme pocit, že sestoupit nemůžeme. Bohužel jsme ztratili několik dobře rozehraných zápasů. Nedotáhli jsme třeba k vítězství pár remízových duelů, přitom jsme měli ve svém středu jednoho z nejlepších střelců soutěže Goje, který dal snad 18 branek,“ připomněl Gojovy střelecké schopnosti Marini.

Tým také možná doplatil na účast zlínských celků. „Ono se říkalo, že týmy z jižní Moravy nejsou tak silné a naše divize je kvalitnější než ta sousední, ale tohle nebyly týmy z jihu Moravy, ale z jejího středu. A musím potvrdit, že mančafty ze Zlínského kraje vnesly do soutěže ještě větší kvalitu, než jakou naše divize měla. Ale to je druhotný problém, na to se vymlouvat nechceme,“ dodal dále Marini.

Když si vybaví třeba zápas s vedoucí Kroměříží, kdy Baník doma ztratil během šesti minut vedení 2:1 a nakonec prohrál, nebo jasně vyhraný zápas s velmi špatnými Kravařemi, se kterými jen remizoval 2:2, je mu opět horko. „V jednom z posledních zápasů v Bystřici pod Hostýnem to bylo to samé. Vedli jsme, měli snad sedm vyložených šancí, ale Bystřice z jediné své šance vyrovnala a nakonec i zápas otočila. Prostě jsme nevyužívali řadu vyložených brankových příležitostí. Teď je nám houby platné, že Goj nastřílel 18 gólů, když ostatní jej nenásledovali. Kdyby tak měl raději méně gólů, které by znamenaly tříbodový zisk, anebo kdybychom měli jen samé střelce s šesti brankami na kontě, bylo by to pro nás mnohem výhodnější,“ vysvětloval manažer Baníku. A to jsou přesně ty střípky do celkové mozaiky záchrany, kterou fotbalisté Albrechtic letos nesložili včas.