„Jediné, co se nepodařilo, je záchrana starších žáků v krajském přeboru. Když však sleduji situaci v okolních oddílech, kde mají větší mládežnickou základnu a taktéž balancovali na hranici sestupu nebo dokonce sestoupily, tak zklamán rozhodně nemůžu být. Všechny věkové kategorie u nás prošli generačními změnami, a to od žáčků až po dorost. Nevyhnuly se ani ženám. To vše se musí zákonitě projevit v konečném účtování. Naše týmy až na jeden případ se s tímto vypořádaly a své úkoly určitě splnili. Hlavně jarní část v krajském přeboru byla velmi náročná a stála mnoho sil,“řekl předseda ČSAD Havířov Radek Zábranský, který postupně zhodnotil všechny týmy.

Jaro jste odehráli na škváře. To určitě nebylo nic příjemného. Proč?

„Travnaté hřiště prochází rekonstrukcí. Provizorně jsme však pro přípravku připravili alespoň jeho polovinu. Ženy hostovali v Dolních Datyních, takže na škváře museli hrát jen žáci a dorost. Celkově byla tráva upravena jen v hrubé formě a nebyla hratelná, jak se mohlo na první pohled zdát.

Nyní ke sportovní stránce. Jak si vedli nejmenší naděje?

„V minifotbale odvedly trenérky Sajdáková a Dlouhá veliký kus práce. I když naši nemladší na podzim atakovali čelo tabulky, nechali trenérky talentované hráče již oťukávat v žákovských soutěžích a dali prostor dalším začínajícím fotbalistům. Malí benjamínci výborně zvládají fotbalovou abecedu. Jsou velmi snaživí, což se projeví jistě už v následující sezoně. Trenérky daly před postavením v tabulce přednost tomu, aby všichni co nejvíce hráli. Oddíl jednoznačně takový postoj podporuje. Celkové 6. místo bylo vynikající.“

Starší žáci spadli. Nedalo se tomu zabránit?

„Tak tady se nepodařilo soutěž udržet hlavně díky velmi špatné připravenosti v podzimní části. To tým zaostával jak po technické, tak fyzické stránce. Po kvalitní zimní přípravě se celek ohromně zvedl. Kdyby se hodnotila jarní sezona, tak skončil na devátém místě. Jenže ve fotbalu kdyby neplatí. Kluci si vyzkoušeli vyšší soutěž, což je do budoucna cennou devizou. Z tohoto pohledu není sestup pro klub tak bolestivý.

Mladší žáci naopak váleli. S nimi jste určitě spokojeni.

„Ano. Tento tým je radost a pýcha oddílu. Mladíci věkem ještě patří do přípravky, ale už nyní podávají výborné výkony. Hraji nádherný fotbal, mají výsledky a statečně se prali v krajském přeboru se staršími hráči. Velice dobře stmelený kolektiv pod vedením trenérů Gála a Fejfiče má před sebou slibnou budoucnost. I přes porážky všude zanechával ten nejlepší dojem. Není divu, že více než polovina těchto talentů pravidelně chodí na srazy okresního svazu.

Dorost měl překvapivě problémy, ale nakonec soutěž zachránil. Kde vznikly problémy?

„Zde nastala velká generační obměna. Do týmu se muselo zabudovat hned několik mladých hráčů. Treneri Halin a Klimek pracovali s velmi úzkým kádrem. Hráči se navíc strašně nadřeli na gól. Soutěž byla zamotaná až do samého konce. Ani v posledním kole nemělo klid v podobě záchrany 6 celků. U mužstva končí opory Pastrňák, Oliva, Such, Gorňak. Těm všem bych chtěl za výkony poděkovat a poprat mnoho štěstí v mužské kategorii. Přestože tyto ztráty budou citelné, pevně věřím, že se s tím jak hráči i trenéři vypořádají a jejich výkony půjdou taktéž nahoru. Mladší dorost také prošel generační obměnou Na podzim byl tento posun byl znát. Hráči se v soutěži zabydlovali. Trenéři Zedník a Jeziorsky svou systematickou práci tento handicap dokázali vymazat, tým se po náročné zimní přípravě zvedl a z posledního místa se posunul na velmi lichotivé 10. místo. Tady se dá předpokládat, že v následující sezoně půjde toto ambiciózní mužstvo hodně nahoru.“

Ženy podávaly nevyrovnané výkony. Dokázaly se trápit se slabými soupeři, aby v závěru soutěže porazily lídra. Čím to bylo?

„Zlepšení přišlo s tím, že se do omlazeného kádru postupně začaly vracet zkušené hráčky, Dlouhá po operaci a Malyjurková s Volfovou po mateřské dovolené. Družstvo nakonec skončilo na šestém místě, i když trenéři určitě pomýšleli na lepší umístění. Mužstvo zjevně doplatilo na nekompaktnost a slabší fyzičku. Taktéž dvě tréninkové jednotky v týdnu byly asi málo. Trenéři Kuha, který u týmu končí, společně s Porembskim odvedli, co bylo v jejich silách, leč tým působil celou sezonu nevyrovnaně. Třebaže porážel favority, tak ztrácel se slabšími celky. Krom již zmiňovaných hráček k oporám určitě patřily Malačová, Minolová, Minářova a Holaňová. Velkou oporou byla brankařka Kosňovská. Úkolem nového trenéra bude stmelit tento kádr a družstvo žen vrátit na špici 2. ligy.