V donedávna druhém nejúspěšnějším fotbalovém klubu na Karvinsku nezůstal přes léto kámen na kameni. Dětmarovický fotbal se zase staví na nohy. Po těžkém direktu, který inkasoval po skončení loňského ročníku divize, musel druhý tým konečné tabulky vinou finančního kolapsu přepustit své místo nejprve v divizi a posléze i v krajském přeboru. Nakonec se přihlásil až do I.A třídy. „Udělali jsme podstatné kroky k tomu, abychom splatili dluhy a zabezpečili chod klubu na další sezonu. O budoucnost klubu jsem obavy neměl, nepoložili bychom se, ale potřebovali jsme mít čistý stůl k tomu, abychom mohli zahájit ozdravný proces k návratu do vyšší soutěže. Zásluhou našeho managementu se podařilo kontaktovat naše věrné sponzory, kteří by měli zájem znovu finančně vstoupit do klubu a podpořit jej v těchto pro nás těžkých časech,“ podotýká sekretář Dětmarovic Milan Kyša.

Odlivu hráčů to ale samozřejmě zabránit nemohlo. V šatně proběhl přes léto ne průvan, ale přímo uragán, který s sebou odnesl 19 z 21 hráčů loňského jara. Náhradního brankáře v případě nouze a provizorního trenéra v tomtéž případě Karla Serafina, momentálně Czyžova asistenta, nepočítáme, to je věrná ikona klubu, která je s Dětmarovicemi neodmyslitelně spjata. „Karel by v klubu zůstal, i kdybychom hráli Ligu mistrů nebo okresní přebor,“ směje se sekretář Milan Kyša. I on v Dětmarovicích vydržel, nemění se ani předseda, kterým zůstává Martin Pasz. Z hráčského kádru ale zůstali jen dětmarovický patriot Jiří Ligocký a Prokop, který už stejně hodlal skončit s aktivní kariérou, ale pro letošní ročník jej v Dětmarovicích na I.A třídu ještě přemluvili. A nyní se můžeme vydat po stopách zbylých hráčů. Je jasné, že ti, kteří byli v Dětmarovicích na hostování, se vrátili do svých klubů.

Především podstatná část základní sestavy do Baníku Ostrava (Kozubík, Plíska, Koubek aj.). A například Koubek je už nyní v druholigovém Hlučíně. Z klubu během léta mizeli postupně jeden hráč za druhým. Šrámek přestoupil do Dolního Benešova, Škoda s Punčochářem jsou v Havířově, F. Kadlčák ve Městě Albrechtice, Hanusek a Z. Kadlčák v Orlové, Beránek šel do Vratimova. Brankář Jaček má zase údajně namířeno do Albrechtic, Pfléger s Lodrem, odešli už na jaře a vrátit se logicky nehodlají. „Co jsem slyšel, tak se Loder navíc chystá na kariéru rozhodčího. Tam je prý větší jistota,“ usmívá se znovu Kyša. Poslední novinkou je odchod Špičky, který by měl působit v Orlové. A jakou cestou se tedy v Dětmarovicích vydali teď? „Oslovili jsme naše bývalé hráče, kteří se z různých důvodů nevešli do kádru pro divizi, spíše ostřílenější zkušené fotbalisty, kteří by měli zájem u nás hrát,“ potvrdil Kyša domněnku, že Dětmarovice budou sázet na starší hráče, kteří si svými zkušenostmi I. A třídu uhrají.

A tak se trenéru Czyžovi hlásilo 19 nových jmen. „To souhlasí. Momentálně vyřizujeme devatenáct nových registraček, ale jména po mně nechtějte, spoustu hráčů vůbec neznám,“ pokrčil rameny Milan Kyša. Kádr byl doplněn i dalšími hráči z okolí, je v něm i pár mladých hráčů. Dětmarovice se loni potýkaly i s problémem u dorosteneckého týmu, který byl vyloučen ze soutěže, neboť neodjel ke třem venkovním zápasům. Vůbec kádr dorostu loni nefungoval dobře, hráči měli jiné zájmy než hrát fotbal a tým se de facto rozpadl. „Nyní máme v klubu tři mládežnické složky. Kromě mladších a starších žáků nový tým dorostu. Všechny figurují v okresních soutěžích,“ dodal Kyša.

To, že se podařilo obstarat Dětmarovicím dostatek hráčů pro soutěž, je zásluha hlavně Jiřího Ligockého, jednatele dětmarovického klubu, který své kamarády a další borce, které dobře zná, osobně objel a dohodl se na jejich účasti v I.A třídě. Ze známějších jmen lze vybrat Martinčeka z Č. Těšína, Marcela a Daniela Kulinské, Sehnala, Jana Czyže, bratra trenéra Petra, či další bratrskou dvojici sourozenců Klimkových. Zatím se nepotvrdil příchod Marka Bielana, jenž se měl údajně v Dětmarovicích rovněž objevit. „Další hráči jsou ještě v jednání,“ uzavřel Kyša.