Fotbalisté Havířova začali ve středu 7. července přípravu na další divizní sezonu. V létě je čekají jen dvě přípravná utkání a jeden pohárový duel, na který se Indiáni hodně těší.
Tým, který dosáhl na jaře velmi dobrých výsledků a zařadil se mezi nejlepší čtveřici, by měl doznat jen minimálních změn. Trenéři Radim Sáblík a Leo Válka by měli počítat s téměř shodným kádrem, ale stoprocentní jistotu ještě nemají. Záležet bude na tom, jak se podaří kádr posílit nebo doplnit.
Z kádru stoprocentně odejde pouze Martin Václavík, který nesplnil očekávání, a trenéři už o jeho služby nemají zájem. Další hráč, jenž opustí s největší pravděpodobností tým, je Petr Dittrich. V tomto případě o hráče v Havířově zájem byl, ale petrovická Lokomotiva avizovala předem, že v případě postupu do divize si tohoto špílmachra stáhne zpět. Jednání se však mohou ještě otevřít. Otevřená je také dohoda o dalším působení stopera Marka Aniola z Kravař.
Hodně ošemetná může být situace kolem brankářů. Všichni by rádi přivítali, kdyby mohl v havířovském dresu nadále působit Ladislav Savtoš, jemuž jarní část sezony vyšla skvěle. Pokračovat by měl i Ondrej Pacanovský a navíc se má z karvinského dorostu vrátit mladý Mrozek a do přípravy se navíc zapojí i Přemysl Chlebek. Z této čtveřice zůstanou dva brankáři a další dva se budou stěhovat do jiného oddílu na hostování.
Na druhou stranu se vedení klubu už dohodlo na pokračování hlučínského stopera Sáblíka, který prodloužil své hostování v Havířově o další rok až do léta 2011. „V hledáčku máme ještě další čtyři hráče, ale jejich jména ještě prozradit nechceme. Musíme počkat, až jejich případná angažmá dotáhneme do zdárného konce,“ upozornil Sáblík, který věří, že Indiáni mohou být na podzim ještě silnější. Odtajnil jen, že by se mělo jednat o posily do všech řad.
První přípravný zápas sehrají Indiáni v sobotu 17. července na hřišti v Nošovicích proti Českému Těšínu. O týden později už je v neděli 25. července čeká pohárový duel s Třincem. „Jsme rádi, že jsme dostali tak atraktivního soupeře. Přesně tohle jsme totiž v přípravě potřebovali. Aspoň někteří kluci pocítí, co je to hrát proti profíkům. Třinec je velkým favoritem a jeho postup je brán dopředu jako samozřejmost. My se samozřejmě budeme snažit odehrát co nejlepší zápas a neudělat si ostudu,“ míní Sáblík.
Ve druhém kole čeká na vítěze lepší z dvojice Dolní Benešov – Vítkovice a třetí kolo už v tomto pavouku přinese nejspíš souboj s prvoligovou Příbramí.
Týden po poháru se havířovští fotbalisté utkají ještě s třetiligovým Frýdkem-Místkem, což bude jejich poslední přípravný zápas, protože sezona tentokrát začíná už 7. a 8. srpna. „Další zápasy jsme raději neplánovali. Po zápase s Třincem si budeme muset pořádně odpočinout a v týdnu před zahájením sezony už další utkání raději hrát nechceme. Budeme se raději věnovat nácviku standardních situací a různých herních činností,“ podotkl Sáblík.
Mistrovskou sezonu zahájí 8. srpna Indiáni stejně jako loni s Opavou B. Tentokrát se pouze představí nejdříve na hřišti SFC. O týden později přivítají doma nováčka z Mohelnice a ve třetím kole sehrají první okresní derby na trávě petrovické Lokomotivy.
Tato sezona bude navíc zlomová, jelikož je připravena reorganizace mládežnických soutěží, jejichž součástí je i vytvoření samostatné soutěže U21, do které spadají všechny rezervy prvoligových a druholigových týmů. Díky tomuto kroku se v MSFL uvolní pět míst a další dvě budou k dispozici i v divizi E. Jedno místo zůstane díky Spartě B volné i ve druhé lize. Postupovat by tak mohly z divize až tři nejlepší týmy.
„U nás se o žádném postupu nemluví. Chceme hrát v tabulce co nejvýš, ale že bychom měli být v nejlepší trojce, to si nemyslíme,“ dodal Sáblík.