Jiří Frait poslal Velké Karlovice do krajského přeboru

Havířov -Indiáni dokázali na hřišti celku ohroženého sestupem otočit nepříznivé skóre a poslali soupeře zdivize.

7.6.2009

Fotbalisté MFK Havířov vyvrátili spekulace o neregulérnosti zápasu tím nejlepším způsobem a poslali tým Velkých Kalrovic z divize. Foto: Libor Pristáš

FC Velké Karlovice+Karolinka – MFK Havířov 1:2 (1:1)

Po příjezdu na hřiště sestupem ohroženého celku utrousil hráč Havířova Jiří Frait s úsměvem na rtu na adresu domácích funkcionářů: „Dobrý den. Tak co? Poslední zápas v divizi, ne?“ To ještě netušil, že se nakonec stane hlavním strůjcem definitivního pádu Velkých Karlovic z divize do krajského přeboru.

Do zápasu nastupovali domácí s velkou motivací, jelikož je ve hře o záchranu nechávala prakticky jedině výhra. Hosté, bez kouče Netoličky, který si plní pracovní povinnosti v Chorvatsku, chtěli naopak vyvrátit, že je o výsledku rozhodnuto předem a na hřišti se odehraje pouhá fraška. Nakonec se diváci mohli kochat perfektním fotbalem, kterému nechybělo ale vůbec nic.

Karlovičtí hráči začali lépe. Hráli v neustálém pohybu a vytvořili si územní převahu, kterou korunovali ve 21. minutě parádní vedoucí brankou. Stoper Mikula si narazil míč se spoluhráčem a parádní bombou ze třiceti metrů nedal dobře chytajícímu Eliášovi šanci – 1:0. Po této brance se Indiáni začali tlačit před branku a brzy se dočkali vyrovnání. Ve 28. minutě naplnil Frait své první proroctví dne. „Předsedo, dneska dám konečně gól, teda aspoň jeden,“ vtipkoval totiž před zápasem a dočkal se. Po akci Běhounka se dostal k míči a pak ho z dvaceti metrů poslal parádní placírkou od tyče do branky – 1:1. Druhá parádní branka, které předcházelo i nenadálé přeskupení řad, zcela obrátily obraz hry. Do konce poločasu měli více ze hry hosté, ale skóre se už nezměnilo.

Ve druhé půli se aktivita přestěhovala na kopačky domácích. Hosté se při snaze získat míč dopouštěli řady faulů, po kterých domácí kopali řadu standardních situací. Ty zahrávali velmi dobře a každá hrozila gólem. Jenže domácí narazili na dobře postavenou obranu. Když už se hráči Karlovic konečně trefili mezi tyče, zasáhl výtečně chytající Eliáš.

V 73. minutě se Havířovu povedla rychlá akce a Starý utíkal sám na brankáře, jenže v rozhodující chvíli se mu míč zapletl mezi nohy, takže akci ani nezakončil. Domácí se snažili nadále o vstřelení druhé branky a byli to oni, kdo diktoval tempo hry. Karlovice měly určitě větší podíl na skvělé fotbalové podívané, ale v 86. minutě se jejich divizní osud stejně definitivně naplnil. V útočné fázi do této chvíle téměř neviditelný Pristáš získal na půlící čáře míč, přešel přes čtyři hráče, perfektní kolmicí vyslal za beky Fraita, a ten dokonalým lobem zakončil ligovou akci, která poslala domácí definitivně do kolen – 1:2.

Jirka Frait tak naplnil druhé proroctví, které vyřknul po příchodu na hřiště. Stalo se tak těsně poté, co se domácí hlasatel děkoval příznivcům za důvěru a proklamoval, že se hráči domácí hráči rozloučí s s divizí se zvednutou hlavou, ale hlavně, že ještě není nic rozhodnuto. Jen co tato slova dořekl, rozhodnuto bylo. Po druhé brance Karlovičtí polehali na zem a závěr už odehráli v křeči a ničemu se nedostali.

„Byl to parádní zápas se vším všudy. Domácí měli k dispozici řadu standardek, které zahrávali perfektně, ale my jsme je dokázali ubránit, což bylo určitě rozhodující. Musím před klukama smeknout, protože jsem je vůbec nepoznával. Bojovali, pomáhali si a hráli týmově. Oproti předchozím zápasům bylo vidět změnu v myšlení. Chtěli hrát prostě hlavně hrát fotbal. Po zápase jsem si připadal, jako bychom právě vybojovali záchranu nebo postup. Naši hráči i vedení klubu toužili po tom, abychom vyvrátili všechny spekulace, podle kterých jsme měli zápas odchodit a prohrát. Stejně tak se ukázaly naštěstí liché i obavy z výkonu rozhodčích, kteří podali solidní výkon. Můžeme některé situace vidět rozdílně, ale celkově zápas určitě zvládli a neudělali z něj žádnou bramboračku," hodnotil vedoucí havířovského mužstva Pavol Janíček.

Pak dodal, že Karlovice byly o tři sta procent lepší než na podzim a z vítězství se určitě radoval šťastnější tým.„Na skvělém fotbalovém zážitku měli podíl hráči obou týmů. Všichni chtěli hrát,na hřišti nepanovala žádná nevraživost, i když šlo domácím o vše. Za to jak se chovali a jak hráli, zaslouží určitě uznání, stejně jako místní funkcionáři, kteří po zápase uznali svou porážku a pád do kraje. Jeli jsme sem s obavami, ale skutečnost předčila naše očekávání,“ rozplýval se nejen nad nečekaně sportovním duchem zápasu Janíček. S oheldem na další výsledky divize je sestup Velkých karlovic definitivní.

Branky: 21. Mikula – 28. a 86, Frait. Rozhodčí: Konečný, žluté karty: 2:2, diváci: 187.

Havířov: Eliáš – Pastucha, Škoda, Mooc, Giňa – Kisel, Frait, Valla, Pristáš – Starý (86. Vandriak), Běhounek (59. Kodenko). Trenér: Zoltán Beňo.

Další zápas hraje Havířov v neděli s Velkými Losinami.

Autor: Libor Pristáš

7.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
Z návštěvy fotbalu v Horních Bludovicích.
27

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.