Pro domácí a jejich příznivce bylo úvodní kolo Českého poháru s Opavou velkým svátkem. MFK Havířov totiž začíná novou etapu fotbalu ve městě a dostal se konečně do divize, což už je alespoň pořádná soutěž vyšší než regionální úrovně.

 

MFK Havířov – SFC Opava 1:2 (0:1)

V době, kdy havířovští hráči kvapně opouštěli svá zaměstnání a chystali se na stadion, dorazili Opavané k utkání po jednodenním soustředění a důkladné rehabilitaci. I to svědčí o značném rozdílu mezi oběma kluby. „Je jasné, že s profesionální Opavou, která by měla letos patřit ke žhavým aspirantům na postup do I. ligy se v tomto ohledu sotva můžeme měřit,“ podotkl manažer havířovského klubu Bronislav Schimke. „Naši chlapci vsadili na bojovnost a obětavost, kterými chtěli vyspělejšího soupeře překvapit,“ dodal. Zpočátku se to ale moc nedařilo. Od prvních minut byli Opavané fotbalovější, brankář Miklas už v 6. minutě likvidoval hlavičku vysokého Půdy, a v 10. už nestačil na další hlavičku téhož hráče. Pravá havířovská strana nepokryla Dujku, jehož centr poslal Půda do sítě hezkým koníčkem, tj. od země do brány. Po gólu se hra vyrovnala, domácí zjistili, že nemají co ztratit a předváděli proti vysokému favoritovi solidní fotbal.

V 36. minutě měl velkou šanci srovnat Punčochář, ale gólman Novák byl na místě. Poté byla hra na pět minut přerušena, neboť na hlavní plochu vnikl pomatenec z Baníku Ostrava, který vlajkonošům hostů vyfoukl rovnou před nosem jejich vlajku a běhal s ní po hřišti. Pořadatelům a policii se jej ale naštěstí podařilo zpacifikovat. V této souvislosti je třeba říct, že v Havířově se právě kvůli obavám ze střetu opavských a ostravských fans konaly hotové policejní manévry. „Baníkovců však naštěstí nedorazilo tolik, kolik jsme čekali. Opavanů bylo asi šedesát,“ oddechl si Schimke, že v prostoru sportovního areálu k žádným potyčkám nedocházelo. Po znovuzahájení hry měli domácí největší možnost srovnat, když agilní Pristáš zatáhl po straně akci a jeho centr do šestnáctky přivodil opavské obraně značné problémy. Brankář Novák byl ale zase na místě. Ve druhé půli se hrál líbivý kombinační fotbal a daleko otevřenější hra než v první půli. Nejprve zazdil tutovku Půda a v 72. minutě stadion explodoval nadšením.

Robert Schimke vyslal uličkou do úniku Jana Pristáše, ten všem utekl a krásným lobem překonal Nováka – 1:1. Radost však domácím vydržela stejně dlouho jako české „20“ ve finále MS proti Argentině. V 74. totiž Halaška tečoval do Miklasovy sítě centr Kozáka a Opava opět vedla. Čtvrthodinu před koncem přišel neuvěřitelný zkrat Jana Pristáše, který se šel nejprve občerstvit k postranní čáře, jenže v zápalu boje zapomněl na fakt, že běhá po hřišti s bandaskou v ruce a rozhodčí neměl jinou možnost než mu udělit žlutou kartu. A protože už mladý Pristáš jednu žlutou měl (za řeči), následoval jeho předčasný odchod do kabin. Nešťastník Pristáš si teď zase na půl roku nekopne do míče, neboť byl v podmínce za loňský incident v krajském přeboru. „Z Pristáše se teď stal nejdražší fotbalista planety. V přepočtu bere 1 500 na minutu, to nemá v Los Angeles ani Beckham,“ láteřil Bronislav Schimke.

Havířovský klub totiž před pár dny Pristáše mladšího koupil z Karviné. Tomu byl pro podzimní část prominut zbytek trestu za napadení rozhodčího v loňské sezoně, jenže nebohý Pristáš viděl hned ve svém prvním soutěžním utkání po dlouhé pauze červenou a na fotbal může opět na delší čas zapomenout. „Jeho zkrat absolutně nechápu,“ konstatoval manažer Schimke. Za nepříznivého stavu a v oslabení se domácí v závěru vrhli do náporu a mohli srovnat! Opava sice podnikla do otevřené obrany dva brejky, poprvé Sluka nedal a pak se pískala přísná penalta, kterou Půda přestřelil, ale na druhé straně mohlo rovněž dvakrát udeřit. Kiselova nahrávka na volného Punčocháře ale neprošla a Schimkemu odmávali rozhodčí v jasné pozici neexistující ofsajd. „Favoritovi jsme byli důstojným soupeřem, kluci zaslouží za svůj nebojácný výkon pochvalu,“ podotkl Bronislav Schimke. Výtečný výkon odvedl Milan Miklas.

Branky: 72. Pristáš – 10. Půda, 74. Halaška. Rozhodčí: Býma, žluté karty: 5:2, červená karta: 75. Pristáš (H.), diváci: 1 100.

Havířov: Miklas – Kroužek, Škoda, Bielan, Schimke – Pristáš, Kisel, Bernatík, Machálek (74. Kula) – Punčochář (80. Slezák), Robenek (62. Staufčík). Trenér: Milan Procházka.