MFK HAVÍŘOV – SLAVIA ORLOVÁ 1:2 (0:2)

Poslední zápasy oběma celkům vyšly, takže se očekával dobrý zápas. Mnohem lépe si od prvních minut počínali hosté. Vsadili na důraz, což dělalo domácím problémy. Indiáni navíc kupili jednu chybu vrozehrávce za druhou, takže jejich projev byl tomu poslednímu ve Velkých Losinách na hony vzdálen.

VHavířově se už stalo tradicí, že hosté vstřelí velmi brzy úvodní gól. Toto pravidlo neporušila ani orlovská Slavia. A branka stála opravdu za to. V9. minutě se Novák rozhodl u postranní čáry asi pětatřicet metrů od branky poslat centr do vápna. Míč mu sjel a znepodařeného centru se stala zcela neočekávaně branková střela. Brankář Gradek totiž situaci podcenil, chtěl asi vyběhnout, a pak se už nestačil do své svatyně vrátit – 0:1. Ztohoto šoku se domácí nemohli dlouho vzpamatovat. Jejich akce postrádaly fotbalovost. Indiáni hráli křečovitě a bez nápadu. Místo jednoduchého řešení si vždy nesmyslně komplikovali život, což bylo vodou na orlovský mlýn. Hodně špatně si počínala hlavně obranná řada, která působila na hřišti, jako by se viděla poprvé vživotě.

Další trest přišel ve 26. minutě. Hanusek se asi díval pozorně na zápasy anglické Premier Legue a rozhodl se trochu ztéto soutěže ukázat i v Havířově. Převzal ve středu pole míč, všiml si špatně postaveného Gradka a nádhernou střelou zpětatřiceti metrů poslal míč nezadržitelně do sítě – 0:2. Krásný fotbalový moment nadchl fotbalové fajnšmekry, ale zcela zmrazil už tak notně zdecimované domácí družstvo. O dvě minuty později mohlo být o osudu zápasu definitivně rozhodnuto. Po další zbytečné ztrátě přišel rychlý orlovský kontr a asi jenom Lička ví, proč nevstřelil ze dvou metrů do prázdné branky třetí gól. Havířované ve hře dopředu prakticky nic nevymysleli a byli asi moc rádi, že po zpackané první půli prohrávali jen o dva góly.

Ve druhé půli jako by nastoupilo jiné domácí mužstvo. I když nutno připomenout, že i druhou část odstartovaly nejdříve velké šance hostů. Nejdříve Hanusek v50. minutě křižnou střelou z dvaceti metrů orazítkoval břevno Gradkovy svatyně. Za tři minuty se Kopel prosadil přes Bielana vsouboji jeden na jednoho a po jeho nahrávce byl Široký hodně překvapen, že může zasunout míč do prázdné branky, takže ho poslal mimo tyče. To už začínali mít havířovští hráči navrch.

Slavia upustila od sázky na precizní obranné hry a snažila se hrát sdomácími otevřenou partii, na což málem doplatila. Domácí přitlačili soupeře na jejich polovinu a začali ho přehrávat, což vyústilo ve vytvoření šancí. V69. minutě se řítil po krásné kombinaci sám na brankáře Šuster, ale jeho střela se mezi tyče nevešla. Pod tlakem začala obrana hostí kupit chyby. Aktivita domácích byla odměněna v74. minutě. Po centru nestačila obrana odvrátit míč do bezpečí a Lakatos ho pohotově poslal hlavou do sítě – 1:2. O dramatický závěr bylo rázem postaráno. Od této chvíle se hrálo vpodstatě na jednu branku. Jenže vtéto fázi se do hlavní role hlavní rozhodčí Machovský, který začal rozdávat na obě strany karty jak na běžícím páse. Tím totálně rozdrobil nejen plynulost hry, ale také soustavný domácí pokus o zvrat. Na závěr si mohli diváci spočítat celkem šestnáct žlutých karet. Není divu, že hned tři hráči zápas ani nedohráli. Kromě domácích Škody a Bielana musel předčasně pod sprchy i orlovský Hanusek. Kvyrovnání se už domácí přes herní převahu už nedostali.

„Porazili jsme se vlastně sami. Na obou gólech nese vinu gólman Gradek. Hosté nám vlastně dali po jedné šanci hned dva góly, kdy oba nepadly po vypracovaných příležitostech. Hráči nedokázali bohužel navázat na výkon vLosinách a potvrdit získaný bod vdomácím prostředí. Když jsme prohrávali o dvě branky, bylo hodně složité se zvednout. Tým to po přestávce dokázal a já mu musel za výkon ve druhém poločase poděkovat. Přesto to nestačilo ani na bod a situace vtabulce se tím pro nás ještě více zkomplikovala. Nezbývá nám nic jiného, než dále bojovat a pokusit se uhrát body proti ostravské rezervě,“ řekl po zápase havířovský kouč Zoltán Beňo.

„Kluky určitě pochválím za výsledek, ale za to co předvedli ve druhé půli, musí přijít kritika. Věděli jsme, že jsou na tom domácí rychlostně lépe a nesmíme se snimi pouštět do otevřené hry. Ve druhé půli hráči podlehli dojmu zbezpečného vedení a zkusili si zahrát otevřený fotbal, na což jsme málem doplatili. Havířov dokázal využít otevřených prostor a určitě se zvedl. Jsme nyní rádi, že se prosadil jen jednou. Když jsme si po posledním zápase říkali, že jsou Hranice kvalitní tým, tak si proti nám ani nekoply, kdežto dnes jsme ve druhé půli trnuli, co snámi soupeř udělá. Spokojen jsem tedy hlavně sbody,“ oponoval trenér Orlové Miroslav Čopjak.

MFK Havířov: Gradek – Čubok, Škoda, Bielan, Sochora – Lakatos, Ganaj (79. Košťál), Bernatík (70. Kisel), Holý – Šuster, Kroužek (46. Staufčík).

Branky: 76. Lakatos – 9. Novák, 26. Hanusek. Rozhodčí: Macovský – Kratochvíl, Tobola. Diváků: 700, ČK: 76. Škoda, 85. Bielan – 85. Hanusek.

Další zápas hraje Havířov vneděli 11. listopadu doma proti Baníku Ostrava B.