MFK Karviná – Vysočina Jihlava B 1:2 (0:0)

Kombinace nevlídného počasí a přímého televizního přenosu z posledního utkání české reprezentace v sezoně přilákala na fotbalový stadion kolem šedesáti lidí. Pořadatelé se proto ani nenamáhali vybírat vstupné. Karvinští měli prakticky celý zápas pod kontrolou, přesto prohráli 1:2. Jak to? Tak předně – moc šancí si nevytvořili. Drželi sice častěji míč u svých nohou, lépe kombinovali, ale málo stříleli. Mokrý trávník přímo ke střelám po zemi přímo vybízel. No a v rozhodujících momentech vzali režii zápasu do svých rukou rozhodčí, kteří proti domácím odpískali problematické pokutové kopy. Wasserbauer oba poslal do pravé části Pacanovského brány a rozhodl o výsledku. „Klukům jsme říkali, ať zkouší více střílet. To jim říkáme každý zápas. Nejvíce střel měl paradoxně nováček v týmu Jursa,“ podotkl jeden z dvojice koučů na karvinské lavičce Dušan Kohut. V první půli měla navrch Karviná. Její technická převaha se začala projevovat až po dvaceti minutách spíše opatrné hry.

Karviná nastoupila s dalším novicem v záložní řadě – Jursou z dorostu, takže základní sestava už obsahovala čtyři hráče mladší dvaceti let. V první velké šanci se ocitl v 21. minutě Juroszek, ale nepropálil gólmana Macháčka. Na opačné straně prověřil Pacanovského nebezpečný Vácha. Jihlava B spoléhala během zápasu hlavně na dlouhé balony za obranu, ale často ji zastavoval ofsajdový praporek. Ve 34. minutě měl Pacanovský štěstí, když reflexivně vymrštěnou nohou zmařil jasnou gólovku Peteříkovi. Tím opatrná první půle skončila.

V té druhé se pokračovalo podle stejných not, až na to, že píšťalka arbitra Picmause vyluzovala falešné tóny v posledních deseti minutách zápasu, jež rozhodly o jeho osudu. Jihlavský Vácha měl v 57. minutě slušnou možnost, ale nevyzrál na Pacanovského. Sotva přišel na hřiště střídající Opic, postaral se o vzruch. Nejprve v 67. minutě hlavičkoval nad břevno a o stodvacet vteřin později připravil přesným centrem první gól pro Lukana, který hlavičkou k tyči nedal Macháčkovi šanci – 1:0. V 78. napřáhl k pěkné střele Vácha a pak to přišlo.

V 81. se ve vápně Karviné skácel k zemi Kříž, zřejmě byl přidržen za dres, ale rozhodčí Picmaus nechal pokračovat ve hře, až teprve po pár vteřinách si všiml vehementní gestikulace svého asistenta Dudka na pomezní čáře, který viděl údajný faul. První penalta – 1:1. Ve třetí minutě nastavení pak Picmaus odpískal evidentně čistý zákrok Bystroně na Peteříka jako další faul ve vápně a Wasserbauer si pokutový kop úspěšně zopakoval – 1:2. Rozhodčí tak dopomohli béčku Jihlavy k záchraně v soutěži. O dalších dvou sestupujích se rozhodne v posledních dvou kolech mezi trojicí Brumov, Dolní Benešov a Ostrava B. „Co k tomu říct? Prohráli jsme po penaltách, které nebyly. Nejprve se obtočí Kříž kolem Holého, spadne a pomezní signalizuje penaltu a pak jsme potrestáni za to, že Bystroň odehraje balon,“ kroutil Kohut udiveně hlavou.

Branky: 69. Lukan – 81. z pen. a 90(+3). z pen. Wasserbauer. Rozhodčí: Picmaus, žluté karty: 2:1, diváci: 70. Karviná: Pacanovský – Reichl, Gill, Mašlej, Bystroň – Lukan, Jursa (66. Giňa), Knötig, Holý – Urban (61. Opic), Juroszek. Trenéři: Mašlej a Kohut. Další zápas hraje Karviná v sobotu v Mutěnicích.