Předseda Slavie Radislav Mojžíšek hodnotí právě uplynulou sezonu jako průměrnou. „Zažili jsme i lepší sezony,“ usmál se. Podle něj měl trenér týmu Zdeněk Honus nevyrovnané mužstvo. V defenzivě výborné, řadící se ke špici soutěže, v ofenzivní činnosti pak velmi slabé, spadající k nejhorším týmům. „S obrannou fází jsme mohli být spokojeni. To se ale nedá říci o útoku, který nás stál hlavně v domácím prostředí spoustu bodů. Troufám si tvrdit, že kdybychom se lépe a častěji prosazovali v koncovce, třetí místo nebylo nereálné,“ odhadl Mojžíšek. Dosažených čtyřicet bodů je z tohoto pohledu menší zisk, než se předpokládalo. Ofenzivní stránkou mužstva se bude vedení klubu zaobírat v krátké letní přestávce. „Je to hlavní bod našeho programu, co zlepšit do nové sezony. Musíme se poohlédnout v okolí po nějakých kvalitních posilách, protože z vlastních zdrojů to půjde těžko,“ míní předseda klubu.

Orlové nahrává fakt, že hned tři mužstva z Karvinska si zahrají v příštím ročníku místo divize krajský přebor a to čtvrté má finanční problémy. „V současné době máme vytipováno zhruba pět hráčů, se kterými povedeme další jednání ohledně jejich možného působení u nás,“ dodal Mojžíšek. Posílení týmu o zkušené ofenzivní borce je pro Slavii sice prioritou, ale neznamená to útlum ve dlouhodobé strategii dávání šanci mladým nadějným fotbalistům z vlastní líhně. „Co se týče tohoto bodu, splnil pan Honus naše očekávání. Šanci orlovským talentům dal, ale je jasné, že ne všichni odchovanci se automaticky prosadí do A mužstva a pak také v samotné soutěži,“ zachovává nadhled předseda klubu.

To je třeba příklad kanonýra Knápka, jenž se sice prosazoval v nižších soutěžích, ale letos zjistil, že divize je opravdu o něčem jiném a střelecky vyhořel. „Navíc letošní ročník byl specifický v tom, že soutěž měla v podstatě jiný formát. Byla posílena o celky ze Zlínského kraje, které naší skupině dodaly kvalitu a vydobýt si pozice v horní polovině tabulky bylo o to složitější,“ upozornil Mojžíšek. Na to také doplatily celky Českého Těšína, Petrovic a Albrechtic, které v těžké konkurenci neobstály. Trenéři i samotní hráči Orlové si v průběhu letošní sezony znovu postěžovali na nekvalitní trávník hrací plochy ve sportovním areálu, což je dlouhodobý problém klubu. Vedení klubu si to pochopitelně uvědomuje.

„Hlavní hřiště je velký problém. Je přetěžováno, střídá se na něm spousta našich mládežnických družstev a nedávná rekonstrukce, která na něm proběhla, byla jen povrchová, čili nedostačující,“ souhlasí Mojžíšek. Na hlavní trávě se hrají veškerá mistrovská utkání a drtivá většina tréninkových jednotek. Klub využívá ještě jednoho travnatého hřiště v Orlové-Porubě, to ale nemá patřičné zázemí. Hráči se třeba nemají kde převlékat, neboť nemají k dispozici šatny. A vedlejší škvárové hřiště ve sportovním areálu u zimního stadionu samozřejmě nevyhovuje. Koneckonců – pomalu se blíží doba, kdy bude škváře definitivně odzvoněno.

„Pro sportovní růst mladých hráčů je škvára opravdu nevyhovující povrch, navíc je zde riziko zranění,“ přikyvuje Radislav Mojžíšek. Jeho klub už dva roky po sobě marně žádá o pomoc Českomoravský svaz, který v rámci projektu přispívá z fondu Ministerstva školství a tělovýchovy na rozvoj nových tréninkových ploch s umělou trávou. Bohužel většina schválených projektů putuje mimo tento region, o čemž by mohli vyprávět třeba v sousední Karviné. „Grant jsme zatím nedostali, ačkoliv máme vedle dvou celků dospělých ještě osm mládežnických týmů, a to je už slušná členská základna,“ pokrčil rameny Mojžíšek a dodal, že město, jehož majetkem hřiště je, má nyní rozpracovány návrhy na zmodernizování projektu celého sportovního areálu, jehož součástí by byla i kompletní rekonstrukce hlavní travnaté plochy.